Navigace

Výhled na říjen: Na trzích se dá očekávat zvýšená nervozita

Jak již září a začátek října naznačily, bude covid-19 jedním z hlavních témat nadcházejících týdnů a možná i měsíců. V některých případech rostoucí nebo nesnižující se počty nově denně nakažených znamenají nová preventivní opatření, která nejsou pozitivní pro ekonomický vývoj. „Rozhodujícím faktorem v tomto směru bude vakcína, která však v říjnu pravděpodobně nebude schválena,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

V rámci hospodářské politiky se trhy budou nadále upínat k možnosti schválení balíku fiskální pomoci v USA. V rámci vyjednávání dochází k opakovaným zvratům od zastavení jednání až po jeho další posuny. Nová fiskální podpora v USA by byl pozitivní impulz pro akciové trhy.

Evropská centrální banka (ECB) zřejmě výrazné novinky nepředvede a ponechá uvolněnou rétoriku. Trh bude sledovat, zda protentokrát naznačí zvýšený zájem o změnu strategie Fedu. „Důvodem je nedávné prohlášení Lagardeové, která byla v posledním rozhovoru podobné diskusi více otevřená i přes vlažnou reakci na posledním zasedání ECB,“ vysvětluje Milan Vaníček.

Začíná další výsledková sezóna  

Do dění na akciovém trhu v říjnu zasáhne výsledková sezóna za třetí kvartál. Od té se čeká zlepšení oproti druhému kvartálu a celkově mírně optimistické vyznění i vzhledem k tomu, že druhý kvartál nakonec nevyzněl tak negativně, jak trh očekával. „Dá se říci, že trh vnímá zveřejnění výsledků za třetí kvartál jako pozitivní signál,“ uvádí Vaníček.

Prezidentské volby v USA

Nesmíme samozřejmě opomenout boj o Bílý dům, který vyvrcholí 3. listopadu. Říjen bude tedy intenzivní na předvolební kampaň a z toho možné konsekvence pro akciový trh. Samotný boj Trumpa s nemocí covid-19 již vyvolal nervozitu na finančním trhu. „Očekáváme, že nervozita se bude s blížícím se termínem voleb dále zvyšovat a může způsobovat vyšší volatilitu u rizikovějších aktiv,“ uvádí Milan Vaníček.

Trhy v říjnu znervózní

Celkově tedy analytici čekají, že říjen bude velmi intenzivním měsícem, kde se bude proti sobě stavět několik faktorů, což bude způsobovat zvýšenou volatilitu trhu či nervozitu investorů především v jeho závěru.

„Mezi kladné faktory řadíme výsledkovou sezónu za třetí kvartál či přiblížení dohody k fiskálnímu balíku v USA. Naopak mezi rizikové faktory řadíme vývoj covidu-19 či nervozitu spojenou s prezidentskými volbami. Všechny tyto faktory mohou však přinést protichůdné výsledky, a proto čekáme spíše zvýšenou nervozitu, která by měla vést k meziměsíčně neutrálnímu vyznění října v případě akciových indexů,“ dodává Milan Vaníček.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.