Navigace

Kam za uměním v době covidové

Dnes vstoupilo v platnost vládní nařízení, ze kterého vyplývá mimo jiné i uzavření kulturních institucí. Do galerií ani muzeí se tak nějakou dobu nedostaneme, i tak se ale stále dá vyrazit za kulturou, konkrétně tedy za tou, která je venku. Ke štěstí všech uměnímilovných Čechů minulý týden probíhal festival 4+4 dny v pohybu, v rámci něhož vzniklo i několik venkovních instalací.

Public Jukebox Krištofa Kintery

Jednou z nich je interaktivní instalace Public Jukebox, kterou si možná pamatujete už z velké výstavy Krištofa Kintery v Rudolfinu před pár lety. Dílo se ve skutečnosti objevilo na celé řadě výstav, dlouhodobým cílem jeho autora ale bylo umístit ho nakonec někam do volné přírody. A to se právě minulý týden povedlo.

Monumentální sochu, která skutečně funguje jako jukebox, najdete na louce nedaleko vesničky Hrachov u Sedlčan. Přístroj, který na pokyn návštěvníka zahraje kdeco od metalu přes upravené vypalovačky až po mluvené slovo nebo čtyřminutové ticho Johna Cage, je teď volně přístupný na samotě u lesa a vybízí tam k tichému (nebo naopak velmi hlasitému) rozjímání nad současným uměním.

Böhm a Franta v Motole

V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu, který musel v neděli předčasně ukončit letošní ročník, vzniklo jedno obzvlášť zajímavé dílo ve veřejném prostoru. Umělecká dvojice David Böhm a Jiří Franta odhalili přímo u motolské nemocnice své dílo Předmět našich hovorů. Autoři jsou především kreslíři, tentokrát ale svou kresbu převedli do třetího rozměru a vytvořili sochu, která se zamýšlí nad formami vzájemné komunikace a porozumění. Dva komunikující obličeje divák spatří jedině pohybováním se kolem sochy.

TIMO v galerii ProLuka

Vršovická galerie pod širým nebem je se zmíněným festivalem spojena dlouhodobě. I letošní ročník přinesl novou výstavu v parku poblíž vršovické Krymské ulice. Tentokrát se jí ujal brněnský street-artista, který si říká TIMO. Z Prahy ho dobře znáte díky nápisu „neboj“, který se před pár lety objevil na karlínské straně žižkovského pěšího tunelu. TIMOva aktivistická instalace v ProLuce staví na paradoxu přímočarého spojení ekonomického s environmentálním. Sama svým virálním potenciálem přitom funguje i jako návnada ke komerčnímu zneužití.

Vista Mars Jiřího Příhody

Zajímavé umění ale najdete i nezávisle na festivalovém dění. Jen pár kroků od nového sídla J&T Banky, uprostřed administrativního centra Rustonka, stojí multimediální instalace Jiřího Příhody, českého umělce žijícího ve Spojených státech. Jmenuje se Vista Mars neboli vyhlídka na Mars a balancuje na pomezí sochařské a architektonické práce. Instalace připomínající obří ulitu, v jejímž kovovém plášti se odráží okolní svět, nese velkou projekci uhrančivých záběrů z povrchu planety Mars. Do instalace se dá také vstoupit a meziplanetární projekci sledovat přímo z jejích útrob.

 

 

Funkcionalistická čtvrť Baba

Když architektura, tak architektura. Praha nabízí kromě venkovního výtvarného umění i nejednu architektonickou perlu. Na zdravotní procházku přímo vybízí prvorepubliková osada Baba, jedna z nejzachovalejších funkcionalistických vilových kolonií v Evropě. Je to v podstatě stálá expozice špičkové moderní architektury se stavbami od Josefa Gočára, Pavla Janáka, Ladislava Žáka nebo Jana Kouly. Vřele doporučuji, třeba i pro neotřelý výhled na Prahu.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.