Navigace

Výhled na 42. týden: Šíření nákazy vytváří tlak na politiky k větším restrikcím

Hlavním tématem akciových trhů bude zhoršující se epidemiologická situace především v Evropě. V uplynulých týdnech se zpřísňovala opatření v největších ekonomikách Evropy, přičemž například ve Velké Británii se uvažuje i o karanténním opatření jako na jaře.

„Domníváme se, že zpřísněná opatření se zatím nemohou na číslech nakažených rychle projevit, a další šíření nákazy tak bude vytvářet tlak na politiky k ještě větším restrikcím. Ty nutně způsobí pokles ekonomické aktivity především ve službách. Akciové trhy zatím na situaci reagovaly málo, ale právě to podle nás zvyšuje rizika do příštích týdnů. Výhled na příští týden máme proto negativní především na evropské akciové trhy, přičemž může dojít k divergenci od amerických akcií vzhledem k tomu, že počty nakažených v USA nerostou tak rychlým tempem jako v Evropě. Akcie na pražské burze budou podle nás kopírovat sentiment na západoevropských burzách,“ uvádí analytik Pavel Ryska.

USA rezonují prezidentské volby a výsledková sezóna 

V USA bude naopak důležitějším tématem výsledková sezóna, kdy hospodaření za třetí kvartál zveřejní společnosti jako např. Coca-Cola, Tesla nebo Verizon. V zájmu dění bude rovněž probíhající souboj o Bílý dům a dopad plánovaných politik obou kandidátů na jednotlivé sektory ekonomiky.

Makroekonomický výhled

V makroekonomické sféře začne týden daty z Číny: HDP za 3Q (oček. +5,5 % r/r po 3,2 %), průmyslovou výrobou za září (oček. +5,8 % r/r po 5,6 %) a maloobchodními tržbami za stejný měsíc (oček. +1,6 % r/r po 0,5 %).

Ve čtvrtek se budou sledovat v USA týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. pokles na 860 tis. po 898 tis.). V pátek dopoledne budou zveřejněny indexy nákupních manažerů za říjen v eurozóně (ve službách oček. 47 b. po 48 b.) a odpoledne v USA (oček. 54,6 bodů, beze změny).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.