Navigace

J&T Banka: Prezidentské volby v USA a vliv na investiční strategii

V úterý 3. listopadu v USA proběhnou prezidentské volby. Američané budou vybírat mezi úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem (Republikáni) a Joe Bidenem (Demokraté), který je bývalý viceprezident Baracka Obamy (2009-2017) a dlouholetý senátor za Demokraty (1973-2009). Podle průzkumů vede s výrazným náskokem Joe Biden, i když v některých státech je situace velmi těsná. Výzkumné agentury jako např. FiveThirtyEight považují Joe Bidena za velkého favorita (šance na výhru 89 %). Donald Trump (šance na výhru 11 %) je tedy ještě větší outsider, než byl před 4 roky.

Vybraná aktiva mohou nést v krátkodobém či střednědobém horizontu riziko zvýšené volatility, a to kvůli prezidentským volbám v USA a aktuálnímu vývoji pandemie Covid-19. V rámci akcií by podle nás vítězství Joe Bidena bylo negativní pro sektor ropných společností a těžby vzhledem k výrokům Bidena o útlumu těžby a snížení emisí CO2 v USA. Naopak vítězství Donalda Trumpa by se mohlo negativně odrazit na akciích čínských firem v USA (např. Alibaba, Baidu, Tencent), neboť Trumpova vláda těmto firmám opakovaně hrozila vyšetřováním či vyřazením z burzy. Růst počtu případů Covid-19 pak může dále zatěžovat burzu jako celek.

Nicméně z delší perspektivy se domníváme, že šance na nalezení vakcíny či účinného léku proti Covid-19 se zvyšují, což by do budoucna mohlo výrazně snížit negativní vliv aktuální pandemie resp. jejích ekonomických dopadů. Ať už prezidentské volby v USA dopadnou jakkoliv, očekáváme, že nový lídr bude nadále provádět uvolněnou fiskální politiku v tandemu s uvolněnou měnovou politikou. To by mělo nadále působit jako podpora pro riziková aktiva.

Uvolněná měnová politika a prudké zvyšování objemu peněz v ekonomice pak podle nás může dále zvýraznit inflační tlaky, případně způsobit další oslabování amerického dolaru vůči ostatním měnám. Z toho by měla podle nás těžit reálná aktiva jako komodity (především vzácné kovy) nebo nemovitosti a dále akcie, které jsou schopné skrze zisky firem odrážet probíhající inflaci v ekonomice. Proto máme na tyto třídy aktiv dlouhodobě pozitivní výhled a prezidentské volby v USA vnímáme spíše jako zdroj krátkodobé volatility, nikoli jako změnu trendu.

Celkový report pro investory naleznete zde.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.