Navigace

Největší světoví sběratelé. I ti čeští, co stahují obrazy z výstav

Tento týden přináším tipy na umělecké dokumenty z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava nebo na čtení o největších světových sběratelích i o ikoně italského umění Michelangelu Pistolettovi. Bez povšimnutí jsem také nenechala výsledky aukce u 1. Art Consulting ani nejnovější vývoj v kauze Medek vs. Železný.

Skandál kolem Medka má pokračování

Minulý týden jsem psala o sběrateli Vladimíru Železném, který si z velké retrospektivní výstavy Mikuláše Medka ve Valdštejnské jízdárně odvezl svých 11 děl kvůli špatné popisce v katalogu. K situaci jsem se nechtěla vyjadřovat, protože jsme znali jen jednu stranu příběhu. Teď už ale můžu. Vladimír Železný totiž médiím rozeslal 18stránkový dopis na vysvětlenou, ve kterém výstavu kritizuje od její architektury přes výběr ústředního díla až po kurátora Karla Srpa. Objasňuje, že nebyl spokojen s umístěním díla ve výstavě a výběr děl v katalogu spojuje s možnými zájmy soukromých sběratelů s tím, že „bude zajímavé sledovat, které z děl se brzy objeví jako dražená položka na aukcích“. Vystavená a v katalozích publikovaná díla totiž těží z lepší provenience, která má vliv na cenu díla v aukci.

Upřímně řečeno, dopis Vladimíra Železného mi jeho motivaci moc neobjasnil. Jeho kritika se vztahuje vesměs na skutečnosti, o kterých zapůjčitel musel vědět již dříve, případně by neměly být důvodem k požadování děl zpět. Souzním s vyjádřením ředitele sbírky moderního a současného umění NG Michala Novotného, že „v retrospektivní výstavě nelze směšovat aukční výsledky nebo svůdnost jednoho díla s důležitostí pro celkový odkaz autora“, a zároveň souhlasím, že nelze vyloučit možné skryté zájmy sběratelů. Ostatně sám Vladimír Železný to svou argumentací v podstatě podepisuje.

Aukce českých umělců přinesla rekordy

Minulou neděli se konala další z velkých podzimních aukcí, tentokrát pod kladívkem 1. Art Consulting. Ta se nakonec vzhledem k novým opatřením musela konat online, na prodejnost to ale zjevně fatální vliv nemělo. Prodalo se slušných 80 % zařazených děl, vydražilo se hned několik milionových položek a padaly i rekordy. Tím nejvýraznějším byla malba Otakara Kubína, kterou si nový majitel odnesl za 7,46 milionu korun. Úspěchy slavila i díla Josefa Šímy, kterých bylo v aukci rovnou pět – nejdražší byl vydražen za 6,1 milionu, další sestupně za 2,35 milionu, 1,8 milionu a 750 tisíc korun, drobná kresba s vyvolávací cenou 280 tisíc nového majitele nenašla. Ze současného umění dosáhla aukčního rekordu malba Židle předčasně zesnulého umělce Jána Mančušky, která byla vydražena za 750 tisíc. Nutno ovšem podotknout, že se v aukcích zatím objevilo jen pár Mančuškových děl, zde dražená malba by se tak stala rekordem i za vyvolávací cenu.

Umělecké dokumenty na Ji.hlavě

Mezinárodní festival dokumentárních filmů se letos přesunul do onlinu a koná se právě teď! Po zakoupení (cenově velmi přijatelné) akreditace dostanou diváci přístup k databázi představovaných filmů, které se zveřejňují postupně podle programu a zůstávají několik dalších dní. Nenechte se odradit trochu nešikovnou user experience, pořadatelé se v onlinu teprve učí chodit. Mezi nabízenými snímky navíc najdete hned několik s uměleckou tematikou: dojemný dokument o Marině Abramovićové a jejím návratu do rodné vlasti, Aj Wej-Wejův snímek CoroNation o koronavirové epidemii ve Wu-Chanu, nový díl Českého žurnálu o umělecké skupině Ztohoven, ukradené prezidentské standartě a kultovních rudých trenkách nebo dva díly dokumentu ČT Průvodce výtvarným územím, ve kterých Ondřej Horák, autor knih, jejichž názvy vám právě teď zřejmě vytanuly na mysli, sleduje práci umělkyň Kateřiny Šedé a Venduly Chalánkové.

Život Michelangela Pistoletta v jednom článku

Deník New York Times zveřejnil obšírný článek o jedné z nejzajímavějších postav italského umění 20. století. Michelangelo Pistoletto letos stihl oslavit 87. narozeniny, přežít těžký průběh covidu a připravit velkou výstavu v newyorské galerii Lévy Gorvy. Jeho celoživotní práce rozhodně stojí za pozornost a autoři článku to vzali ze široka – od prvních úspěchů v oblíbeném hnutí pop-art přes naprosto zásadní díla v duchu uměleckého směru arte povera neboli chudé umění. Autoři článku bravurně odvyprávěli příběh umělce, na kterého je Itálie právem hrdá.

TOP 200 sběratelů světa

Server ARTNews publikoval letošní žebříček dvou stovek TOP sběratelů umění světa. Z našich končin se do žebříčku žádný sběratel nedostal, přesto mezi jmény určitě najdete pár povědomých. Můžete se tak dozvědět více o sbírkách majitele Amazonu Jeffa Bezose, dědiců značky Estée Lauder rodiny Lauderových, dvou nejvýznamnějších francouzských sběratelů Françoise Pinaulta a Bernarda Arnaulta, vdovy po Stevenu Jobsovi Lauren Powell Jobsové či rodin Taschenových nebo Ringierových. Je to hodně zajímavé čtení pro pochmurné podzimní večery!

Foto: Michelangelo Pistoletto: Venus of the Rags, 1967

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.