Navigace

Kdy začít se sběratelstvím? Právě teď

Někdo základy sbírky zdědí, jiný se odhodlává stát se sběratelem dlouhá léta. Začít se dá kdykoliv, tak proč ne zrovna v období Vánoc? A když už se po světě umění začnete rozhlížet, možná objevíte i tip na dárek pro své blízké nebo zjistíte, jak někomu pomoci.

Sbírka pokladů

Už roky filantrop a umělecký sběratel Peter Norton pověřuje různé umělce, aby mu vyrobili menší uměleckápeter-norton-sbirka-moma.jpg díla, kterými pak obdarovává své blízké. Takto vzniklo již více než 2 500 artefaktů. Mezi nimi se nachází například domeček pro panenky od umělce Yinky Shonibare nebo vidlicová kost od Lorny Simpsonové. Muzeum moderního umění v New Yorku bylo sbírkou natolik fascinováno, že začalo postupně kusy z této jedinečné kolekce sbírat. A vy si tak na jejich webu MoMA Design Store můžete také koupit tyto malé pozornosti navržené přímo umělci. Mezi jinými například i hrací krabičku s nápisem Silent od Christiana Marclaya, případně rovnou kompletní sbírku čítající 21 těchto unikátních kousků. Nebo se necháte inspirovat a začnete podobnou sbírku tvořit sami ve spolupráci s českými umělci?

Moderní umění na krku

grayson-perry-satek.jpgGrayson Perry je excentrický britský umělec, nositel prestižní Turner Prize, známý zejména díky svým keramickým vázám či tapisériím. Kromě těchto ikonických předmětů však navrhl například i design hedvábného šátku, na kterém svým osobitým způsobem zachytil historii moderního umění. Šátky se dají kromě mnoha jiných předmětů vyzdobených uměleckými díly objednat na e-shopu slavné londýnské galerie Tate. Kromě nich si z Tate můžete nechat zaslat i kvalitní tisk některého ze slavných uměleckých děl. Zarámované tisky známých obrazů historie umění najdete pak také na stránce Art.com.

Slunce do domu

Slavný dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson se v roce 2012 společně s inženýrem Frederikem Ottesen rozhodli, že by rádi změnili život přibližně 1,1 miliardě lidí, kteří nemají přístup k elektřině. Vymysleli tak společně tzv. Malé slunce (Little Sun). Malé slunce nejprve pomáhalo hlavně lidem, kteří žijí v Etiopii bez elektřiny, později se však přenosná solární LED lampa zachycující sluneční paprsky rozšířila do celého světa. Čím více ekonomicky zabezpečení lidé za solární lampy utratí, tím dostupnější může být světelný zdroj pro chudé obyvatele Afriky. Udělat radost tímto dárkem tak můžete dvakrát, obdarovanému i sobě, protože jste přispěli ke kvalitnějšímu životu dalším lidem.olafur-eliasson-male-slunce.jpg

Hlava plná umění

Je to sice trochu narcistické, ale proč ne? Proč doma nemít vlastní bustu? Jejich výrobě se věnuje například veřejnosti dobře známý sochař Michal Gabriel, který ve své tvorbě zkoumá možnosti různých médií a dlouhodobě jej zajímají i 3D technologie. Pomocí speciálního skeneru dokáže nasnímat proporce obličeje a ty potom převést pomocí 3D tisku do materiální podoby.

Fotografie hloubi duše

michal-gabriel-busta.jpgTaké rodinný archiv si občas zaslouží doplnit o nový exponát. Zachycení lidí, jejich výrazů či pozic těl se do hloubky věnovali a věnují fotografové z tzv. Slovenské nové vlny. Mezi ně patří například Vasil Stanko, jenž přímo vytvořil cyklus fotografií s názvem Rodinný portrét. Jeho fotografické koláže zachycují zinscenované obrazy osobností z různých oborů, jakými jsou například kinematografie, architektura, sport či byznys. Portrétní fotografii má ve své bohaté škále vlastní tvorby i jeden z nejzajímavějších současných českých fotografů Jiří Thýn, který patří i mezi TOP 10 umělců v žebříčku J&T Banka Art Indexu.

Knižní nálož o umění

Pravděpodobně ještě nikdy nikdo se neurazil kvůli tomu, že dostal k Vánocům knihu. Milovníky umění potěší publikace o výtvarném umění dvojnásobně. Mezi zaručené favority patří jednoznačně Příběh umění od Ernsta H. Gombricha. Proslulý kunsthistorik v publikaci srozumitelně a čtivě píše o fascinujícím vývoji umění od pravěkých jeskynních maleb až po -ismy 19. a 20. století.

Pro získání podrobného přehledu o tom, co se ve výtvarném umění dělo od počátku 20. století až dodnes, zase dobře poslouží obsáhlá kniha amerických kritiků umění s názvem Umění po roce 1900. Nejedná se o jednoduché čtení, ale pomáhá čtenářům k hlubokému pochopení toho, proč má současné umění tolik různých podob a často přesahuje i do původně zcela odlišných médií a disciplín.

Z české knižní produkce stojí za pozornost dílo, jež získalo v květnu titul Nejkrásnější kniha o výtvarném umění. Jedná se o publikaci Posel z Dálného východu, která vypráví o životě sběratele a propagátora asijského umění Vojtěcha Chytila.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.