Navigace

Vakcína + US volby = akcie letí nahoru

Po rozpačitém září a říjnu, kdy obavy z výsledku amerických voleb a nárůstů počtu nemocných covidem-19 vyvolávaly stres na akciových trzích, píšeme nyní úplně jinou povídku. Už během probíhajících voleb se akciové trhy začaly posouvat nahoru, jako kdyby od jejich výsledků čekaly nový impulz. I když bylo jasné, že to bude relativně těsné!

Nakonec se radují příznivci demokratického kandidáta. Tak to ve volbách bývá, že jeden musí vyhrát a druhý prohraje. Oznámení účinnosti vakcíny přes 90 % od firmy Pfizer minulý týden pak rozpoutalo nákupní horečku, a to především v sektorech, které se covidu bály nejvíce – tedy cestovní kanceláře, hotely, aerolinky či firmy vlastnící obchodní centra. Ale probíhal i přesun peněz z poměrně „drahých“ technologických titulů do zašlapaných akcií klasické ekonomiky.

Technologické tituly ještě porostou

Silný růst akciových titulů označovaných jako value stocks dává opodstatnění. Nůžky mezi nimi a technologickými tituly byly opravdu hodně rozevřeny. Covid-19 umocnil tuto situaci, zrychlil e-commerce, a tak v období, kdy ostatním společnostem tržby výrazně klesaly, ti, kteří jeli přes internet, si naopak mnuli ruce. Vzhledem k některým valuacím technologií, dostávajících se mimo realitu normálního chápání, i při současných úrokových sazbách, je tak přesun k „normálním“ společnostem jen logickým pokračováním celkového růstu akciových trhů. Přece nenecháte ležet něco poměrně levného a nebudete pořád kupovat „předražené“ věci.

Nicméně si nemyslím, že by se rozdíl v oceněních smazal. Naopak je otázkou času, kdy se sektor technologií opět vrátí k růstu. Především jde o jejich výrazně rostoucí tržby a nadprůměrnou provozní marži, kde klasické výrobní firmy či společnosti s klasickým byznysem nemohou konkurovat.

Takže tato korekce je pak příležitostí si vybrané tituly dokoupit (neříkám, že hned). Společnosti, jako jsou Google, Facebook, Amazon a další, totiž předvedly famózní výsledky za poslední kvartál. 

Silné firmy budou ještě silnější

Jestliže volby máme za sebou, s již menším dopadem na vývoj akcií, covid-19 tady straší stále. Vakcína však dává naději do roku 2021, že začneme trochu normálně žít. Nejsem rozhodně příznivce tvrdých lockdownů, jejich dopad do ekonomiky je drtivý, na druhou stranu chápu uzavření části byznysu a aktivit, aby se ochránil a nezkolaboval systém zdravotnictví.

Pominu to, jak k tomu kde přistoupili, včetně České republiky. Na to můžeme mít tisíc a jeden názorů a ani jeden nemusí být správný, vždy je to o subjektivním pohledu. Fakt je ten, že vakcína dává naději – doufejme, že oprávněnou – že se začne opět žít relativně normálněji, otevřou se služby, bude se cestovat a postižené sektory se začnou vracet k normálnějšímu fungování.

Pokud to tak bude, tak některé firmy, ty silnější, co přežily, mohou vzejít z této pandemie ještě silnější a dovolí si zajímavé akvizice. Naopak některé budou převzaty a části se krach bohužel nevyhne. V těchto sektorech tedy hrajeme long hru u Ryanairu (díky konzultacím s jedním z profesionálních pilotů), vyzkoušeli jsme si úspěšnou spekulaci na Unibail-Rodamcu, své zatím neodevzdává S-Immo (zde čekáme více).

Z popela vstávají řecké akcie

Při současných nízkých úrokových sazbách pak v pozitivní náladě frčí nahoru i trhy, které naopak při risk-off situaci na trhu byly zašlapány – např. řecké akcie. Místní producent a distributor elektrické energie je jednou ze zajímavých story, na kterou jsme vsadili – prodej části distribuce sníží její zadlužení, kvalitní management spolu s vlastníkem (překvapivě řeckým státem) provádějí slibnou restrukturalizaci, růst provozní marže i díky odstavení nejdražších špinavých elektráren by pak měl přinést zisky srovnatelné s konkurencí v sektoru. 

Pražská burza se konečně probudila

Po delší době stagnace se probudila i pražská burza. Až neskutečná jízda na bankovních titulech v Evropě poslala strmě nahoru akcie Erste, ale ani Moneta či Komerční banka se nenechaly úplně zahanbit. 

Naopak pod stálým prodejním tlakem je nejen na domácím trhu Avast. Jeho pokles bez zpráv fundamentálního charakteru zřejmě znamená exit nějakého většího akcionáře nebo je tam něco negativního, co já prostě nevidím….

Jak se nyní zachovat?

Trochu jsme snížili váhu technologického sektoru na přelomu října a listopadu v prvních dnech voleb amerického prezidenta, kdy se ceny vyhouply zpět k maximům (např. Facebook, Google, Baidu). V posledních dvou týdnech jsme pak o něco snížili váhu na bankách (BNP, Erste) a přikoupili trochu komoditní sektor (Norilsk Nickel, Occidental Petroleum). Lehce jsme navýšili váhu hotovosti, když jsme byli opravdu dost zainvestovaní. Nyní činí hotovost okolo 12 až 14 % na portfoliích. Přece jen je růst v posledních dvou týdnech na některých titulech extrémní a život nás naučil, že na akciových trzích nic netrvá věčně. Naopak se dokáže nálada změnit mávnutím proutku!

Ukazuje se, že časování nákupů a prodejů je opravdu velmi složité a dost často to je i o štěstí. Proto je v tomto směru pravidelné dlouhodobé investování metodou, kdy jste „in“, a mělo by doručit na investičním horizontu solidní zhodnocení.

Z dlouhodobého pohledu zůstáváme na akcie nadále pozitivní, když úrokové sazby budou nadále dole, krátkodobě vlny směrem dolů i nahoru mohou přicházet během jednotlivých dní a není téměř možné je odhadnout. Tedy já to tak za sebe aspoň vnímám. Možná ten, kdo má křišťálovou kouli, to vidí jinak.

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.