Navigace

Aukce Umělci umělcům zveřejnila katalog děl

V pátek byl na aukčním portálu LiveBid zveřejněn katalog dobročinné aukce Umělci umělcům, za kterým stojí nově založený Luc Art Fund a z pozice generálního partnera i J&T Banka. O aukci už jste díky mediálním výstupům z minulých dní jistě slyšeli, nyní vám ale konečně mohu představit to nejdůležitější, samotný katalog!

Co se bude dražit?

Katalog se skládá ze 48 děl od 41 českých současných umělců a na své si přijdou milovníci malby, fotografie i sochy. Z malířů se do aukce zapojil třeba Vladimír Houdek, který draží dílo History of pandemics from the 14th century till now, jež je součástí zcela nové tvorby představené na nedávné výstavě v Polansky Gallery. Loňská finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého Pavla Malinová do aukce dodala velkou malbu s názvem Jin Jang. Dvoumetrovým digitálním tiskem na netradičním materiálu přispěl i jeden z letošních finalistů této ceny Jakub Choma. Pokud jste stihli navštívit aktuální výstavu Unplugged v Galerii Rudolfinum, bude vám povědomý i diptych Zády k sobě na rovníku uměleckého kolektivu Unconductive trash, který tvoří Michal Pěchouček a Rudi Koval. Z výrazných malířů střední generace zaujme Josef Bolf se svou malbou Ve vzorovaném svetru.

V aukčním katalogu najdete také celou řadu objektů. Z nich jmenujme dechberoucí skleněnou tavenou plastiku ikony českého sklářství Ronyho Plesla, který loni sklidil obrovský úspěch v londýnském Victoria & Albert muzeu, dvě sochy velmi talentované Terezy Štětinové Příhodové, dřevěnou instalaci AuthorDušana Zahoranského, uhrančivou neonovou plastiku Tadeáše Podrackého, objekt Image Maker sochařky Pavly Scerankové vytvořený ze šicího stroje nebo osobitou sochu Cerebrum Asphaltum, zcela typickou pro Krištofa Kinteru, kterého si možná pamatujete z dnes už kultovní výstavy Nervous Trees v Galerii Rudolfinum.

Do aukce se podařilo zařadit také díla významných českých fotografů. Sběratelé fotografie jistě ocení velkoformátový černobílý kousek od známé dvojice Lukáš Jasanský & Martin Polák, pozoruhodnou ŽidliHynka Alta, nostalgické palmy Václava Kopeckého nebo dílo Self-sacrifice for an ideal Aleksandry Vajd vzniklé technikou fotogramu.

Jak je zřejmé, téměř padesátka děl je opravdu rozmanitá a zahrnuje umělce všech generací i technik. Všechny autory i jejich díla ale spojuje jedno: jejich kvalita. Za výběrem stojí respektovaná galeristka Lucie Drdová a my za něj dáme příslovečnou ruku do ohně.

Jak se registrovat a jak dražit?

Vzhledem k epidemiologické situaci probíhá aukce online, dražit tedy můžete z bezpečí svého domova. Všechna díla jsou s fotografiemi a informacemi o velikosti a technice nahraná na aukčním portálu LiveBid. Budete-li chtít dražit, bude třeba se nejprve na portálu zaregistrovat a souhlasit s dražebním řádem. Při registraci je nezbytné nahrát i doklad totožnosti podobně, jako tomu bývá u živých, takzvaných sálových aukcí.

Jakmile budete zaregistrováni a přihlášeni do svého účtu, můžete se zúčastnit aukce. Už v tuto chvíli si na portálu můžete nastavit takzvaný limit, tedy nejvyšší částku, za kterou jste ochotni dílo koupit. Od 9. do 13. prosince pak nastává ostrá živá aukce, která bude zakončena živým přenosem z galerie Magnus Art, a to v neděli 13. prosince od 14 hodin. Při té licitátor aukci ukončí a kladívkem přizná jednotlivá díla jejich novým majitelům.

Proč se zapojit?

Současná covidová krize a s ní související opatření tvrdě dopadají na současné umělce. Přišli o možnost vystavovat a především prodávat svá díla, někteří přišli i o příjmy z vedlejších zaměstnání. Zůstávají ale ve stínu zdánlivě úspěšné aukční sezóny a fakt, že mnohdy nedosáhnou na podporu z mimořádných programů ministerstev, není tolik slyšet. Proto se galeristka Lucie Drdová rozhodla založit nadační fond Luc Art Fund, jehož cílem je podpora právě současných umělců. První z akcí v rámci fondu je právě aukce Umělci umělcům. Ta pomůže nejen samotným autorům, kteří se rozhodli vydražit své dílo, ale i dalším jejich kolegům. Částka, za kterou se každé dílo vydraží, bude totiž rozdělena poměrem 80 % pro daného umělce a 20 % do společného fondu. Z toho Luc Art Fund prostřednictvím sociálních stipendií podpoří i další umělce.

Motivací pro zapojení do aukce Umělci umělcům tedy může být nejen investice do mimořádně kvalitního současného umění, ale i podpora umělecké scény v době, kdy to nejvíc potřebuje.

Seznam všech zapojených umělců naleznete v tomto katalogu.

Úvodní snímek: Rony Plesl, Memento mori

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.