Navigace

Výhled na 50. týden: Schválí v USA novou vakcínu? Načasování stále s otazníkem

Evropskou centrální banku vystřídá v hledáčku investorů ve středu americký Fed. „Nicméně ten by neměl přinést výraznější novinky a očekáváme zopakování holubičí rétoriky na pozadí stále sílící druhé vlny pandemie,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu, a upřesňuje, že USA se pohybuje stále nad 200 tisíci nově nakažených denně.

Právě data o covidu-19 budou nadále nedílnou součástí investorské nálady. Ke konci týdne proběhne technické převážení indexů CECE či FTSE, které s sebou přináší zvýšenou volatilitu a především objemy. „Celkově jsme na příští týden neutrální. Fed by již neměl přinést novou informaci, ale nadále vykonává velmi uvolněnou měnovou politiku a oproti tomu dále sílí druhá vlna pandemie. Jistou vzpruhou by mohlo být schválení vakcíny proti covidu-19 americkou FDA, ale zde je načasování stále otazníkem,“ uvádí Milan Vaníček.

Doma se změna sazeb nečeká

Ve čtvrtek bude rovněž zasedat domácí ČNB, kde se změna sazeb nečeká. „Domníváme se, že centrální bankéři nadále vysloví nejistotu ohledně budoucího vývoje spojeného s pandemií, a proto si ponechají vyčkávací mód,“ predikuje výsledek jednání Milan Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní průmyslovou produkci za listopad (oček. 0,3 po 1,1 % m/m), středeční maloobchodní tržby za listopad (oček. −0,2 po +0,3 % m/m) a zasedání FOMC, kde se změna sazeb nečeká.

V Číně se soustředí na úterní průmyslovou produkci (oček. 7,0 po 6,9 r/r) a maloobchodní tržby za listopad (oček. 5,0 po 4,3 r/r).

V Německu pozornost zaměří na páteční indexy IFO na prosinec, kde se očekává spíše stagnace ve všech segmentech.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.