Navigace

Novoroční novinky ze světa umění

Během vánočních svátků si sice umělecké novinky daly trochu pauzu, já jsem ale dění tiše pozorovala dál, ježíšek neježíšek. A jak se dalo očekávat, nakupilo se tolik zajímavých zpráv, že vám dnes musím naservírovat rovnou dvojitou dávku informací.

Slovinská vláda odstranila Zdenku Badovinacovou z vedení Moderna Galerija

Slovinská vláda zbavila funkce dlouholetou ředitelku lublaňské Moderna Galerija Zdenku Badovinacovou. Zdá se vám to možná jako marginální zpráva z periferie světové kulturní scény, ve skutečnosti má ale tato personální změna důležitý politický kontext. Patrně totiž souvisí s implementací konzervativnější nacionalistické kultury nové slovinské vlády a rozhodně nevěstí nic dobrého. Badovinacová je mezinárodně uznávanou odbornicí, která během téměř 30 let ve funkci vybudovala z galerie respektovanou a hlavně progresivní instituci. Ve světle velmi znepokojivého vývoje událostí v Polsku a Maďarsku se tak Slovinsko i tímto krokem dostává do dost nezáviděníhodné společnosti.


Severočeské muzeum v Liberci otevřelo po rekonstrukci

severoceske-muzem-v-liberci.jpgTři roky probíhala rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci, které se minulé pondělí znovu otevřelo veřejnosti. Tedy, spíš otevřelo pro novinářskou prohlídku, veřejnost za kulturou ještě PES nepustí. Muzeum mimo jiné odhalilo dvě bronzové sochy lva a lvice od Jaroslava Róny, které střeží vchod do instituce. Liberec jsem dosud měla kulturně spojený zejména s naprosto špičkovou Oblastní galerií (mimochodem taky nádherně zrekonstruovanou) a s kultovním vysílačem na Ještědu. Těší mě, že budu mít další důvod k cestám na sever.

Z bývalé elektrárny v Trutnově vznikne umělecké centrum

Manželé Kasperovi, majitelé trutnovské strojírenské firmy Kasper Kovo, se pustili do ambiciózní přestavby historické budovy elektrárny na novou galerijní instituci. Galerie EPO1 se inspiruje například u londýnské Tate Modern a otevřít by se měla zhruba za dva roky, rekonstrukce by ale měla pokračovat až do roku 2025. Po humpolecké 8smičce a pardubických automatických mlýnech tak vzniká další nadějný projekt umělecké instituce v bývalém industriálním prostoru. Zajímavé je, že za všemi těmito projekty stojí soukromníci.

Vydavatelství BiggBoss končí

Vydavatelství BiggBoss hudebníka a výtvarníka Vladimíra 518 před pár dny nečekaně oznámilo, že do konce roku 2021 skončí. Label, který vydával nejen hudební nahrávky převážně hiphopových kapel, ale i mimořádně úspěšné publikace (například vám jistě dobře známý katalog Krištofa Kintery Fatal Banal), byl v poslední době na svém vrcholu, a jeho tvůrci se proto rozhodli, že chtějí skončit dřív, než mu klesne kvalitativní úroveň. Obdivuhodná sebereflexe.

V Pompejích našli antický fastfood

Archeologové z Pompejí hlásí významný antický nález, takzvané thermopolium, které si lze představit jako starověký fastfood. Freskami bohatě zdobený „bufet“ ležel zachovaný ve vrstvě popela a našly se v něm i zbytky vepřového, kozího, rybího a šnečího masa, úlomek kachní kosti nebo rozdrcené anticky-fastfood.jpgfazolové boby, kterými se prý upravovala chuť vína. Kromě dobového menu ale archeologové objevili ještě něco – homofobní nápis, jenž zřejmě posměšně cílil na majitele podniku. Některé neřesti jsme klidně mohli opustit už v antice.

Foto: Vědci nově odhalili vyobrazení různých zvířat, zejména drůbež a kachen divokých, které byly patrně konzumovány s vínem nebo horkými nápoji

Anonymní kupec obrazu Davida Hockneyho odtajněn

Londýnský Royal Opera House nedávno přistoupil k prodeji vzácné malby Davida Hockneyho (úvodní obrázek), která byla s operou úzce svázána. Jedná se totiž o portrét jejího bývalého ředitele Davida Webstera. Obraz u Christie’s vydražil anonymní kupec za bezmála 13 milionů liber. Nyní vyšlo najevo, že novým majitelem je ve skutečnosti David Ross, miliardář, který je čirou náhodou také předsedou správní rady opery. A jeho první krok jakožto majitele této malby není nic jiného, než její zapůjčení do Royal Opera House. Milé.

Dobrý konec s Reynkovým zámečkem

O osudu zámečku v Petrkově, ve kterém žil roky český básník a grafik Bohuslav Reynek, jsem se už v minulých měsících zmiňovala. Reynkova vnučka ho po neúspěšném návrhu státu letos nabídla, ač nerada, ke komerčnímu prodeji a hrozilo, že místo s neobyčejným geniem loci skončí v neodborných rukách. Koncem prosince ale ministerstvo kultury oznámilo, že se s majiteli dohodlo, objekt koupí za 18 milionů korun a vybuduje v něm Česko-francouzské sídlo literatury a výtvarného umění, které bude fungovat pod správou Památníku národního písemnictví. Byla bych radši, kdyby k tomu stát přistoupil rovnou i bez mediální masáže, ale radost mi to nekazí.

Magdaléna Juříková zůstává v GHMP

Magistrát před Vánoci zveřejnil výsledky výběrového řízení na ředitele největší městské galerijní instituce, Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Nakonec k žádné změně nedochází a ve funkci zůstává dlouholetá ředitelka Magdaléna Juříková. Jejím oponentem ve finálovém kole byl Marcel Fišer, stávající ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu a široce respektovaný odborník. Ten v hlasování výběrčí komise získal o pouhý jeden hlas méně než Juříková. Celým výběrovým řízením se podrobně zabývá článek Anežky Bartlové a Anny Remešové na serveru Artalk.

Jan Zrzavý očima sousedů

kniha-zrzavy.jpgV listopadu uběhlo 130 let od narození malíře Jana Zrzavého. U této příležitosti také vznikla kniha, která se na mistra dívá pohledem 20 pamětníků, sousedů a přátel z Vodňan, kde malíř žil mezi lety 1942 a 1958. Knihu jsem ještě nečetla, ale zdá se, že to bude milá sonda do každodenního života ikony českého výtvarného umění 20. století.

Foto: Ukázka z knihy Setkání se Zrzavým, archiv Martiny Havlínové

Dominikánský řeholník o zdařilé rekonstrukci

K poslechu doporučuji prosincové Bourání Radia Wave s Filipem Boháčem, architektem a dominikánským řeholníkem od sv. Jiljí. Rekonstrukce tohoto barokního objektu se ujal Josef Pleskot, který tu citlivě spojuje nové se starým a navazuje na tradici velkých církevních architektonických zakázek.

Goethovo novoroční poselství

Na pražském Goethově institutu se krátce před Vánoci rozsvítilo nadčasové poselství z dílny Signal festivalu. Neonový nápis Mehr Licht neboli „více světla“ odkazuje na údajná poslední slova Johanna Wolfganga Goetha. Tak tedy Mehr Licht!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.