Navigace

Angelina Jolie prodává malbu Winstona Churchilla a Ermitáž vystavuje falešná Fabergého vejce

První únorové novinky jsou mimořádně geograficky vyvážené. Long story short: v New Yorku se dražilo české baroko, v Londýně se bude prodávat Churchillova malba zajímavé provenience, Španělsko platí majitelce umělecké sbírky příjemný několikamilionový poplatek za zápůjčné a v petrohradské Ermitáži prý vystavují falešná Fabergého vejce.

Angelina Jolie prodává obraz Winstona Churchilla

Na březnové aukci u Christie’s bude v nabídce jedna obzvlášť zajímavá položka. Romantický pohled na marocké město s rýsujícím se pohořím Atlas v pozadí není totiž jen tak nějakou krajinkou. Jejím autorem je Winston Churchill, který dílo namaloval v roce 1943 jako výraz přátelství prezidentu Rooseveltovi, jenž si marockou krajinu obzvlášť zamiloval. Z prezidentské rodiny se obraz asi před deseti lety dostal do jiné slavné rodiny. Jeho dnešní majitelka Angelina Jolie obraz nyní draží s odhadní cenou 1,5 až 2,5 milionu liber.

Platby baronce, aby její sbírka zůstala v zemi

K zajímavé dohodě došlo mezi španělským ministerstvem kultury a baronkou Carmen Thyssen-Bornemisza de Kászon. Ta je majitelkou klíčové umělecké sbírky v odhadované hodnotě kolem miliardy eur, ve které najdete všechno od van Gogha přes Renoira až po Brueghela staršího. Sbírka je dlouhodobě v zápůjčce v madridském Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, která ovšem oficiálně vypršela v roce 2017. Aby si baronka nevzala díla zpátky, uzavřelo s ní španělské ministerstvo dohodu na následujících 15 let, během kterých jí bude za tuto laskavost vyplácet 6,5 milionu ročně. Španělsko přitom sbírku mohlo už dávno koupit, před deseti lety mu ji baronka Thyssen Bornemisza nabízela.

Ermitáž prý vystavuje falešná Fabergého vejce

Tento týden se rozhořel skandál kolem pompézní výstavy v petrohradské Ermitáži. Údajně největší výstava vzácných Fabergého vajec za posledních 30 let, zapůjčených ze soukromé sbírky ruského miliardáře Alexandra Ivanova, totiž podle odborníka Andreje Ružnikova obsahuje přes dvacet laciných kopií. O kauze píšou všechna světová média a upozorňují na Ružnikovo prohlášení, že si touto výstavou Ermitáž zničila své dobré jméno.

České baroko v newyorské aukci

Minule jsem zmiňovala rekordní prodej Botticelliho v New Yorku. Tamní Masters Week ale představil ještě jednu položku, zajímavou hlavně pro nás Čechy. Sotheby’s totiž dražila sbírku z pozůstalosti Hester Diamondové, jejíž součástí byla i dřevořezba Putto chytající kozla významného českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Čeští staří mistři se na trhu neobjevují často, a tak prodej vzbudil zájem českých médií. Socha se nakonec prodala jen lehce nad spodní hranicí odhadu, za 40 320 dolarů. To je podle všeho nejvyšší dosažená cena za Braunovo dílo.

Šéf Moravské galerie o covidovém roku

Pandemie pochopitelně rezonuje úplně všemi obory a výstavnictví není žádnou výjimkou. O možné budoucnosti českých výstavních institucí mluvil tento týden s ČTK Jan Press, ředitel jedné z těch největších, Moravské galerie v Brně. O tom, jak galerie zvládala covidový rok 2020 i jaký je výhled na ten letošní, si můžete přečíst na Aktuálně.

Foto: Winston Churchill, Tower of the Koutoubia Mosque (1943), zdroj: Christie’s

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.