Navigace

Umění nakoupené, interaktivní i kradené

Ani tento týden vás neochudím o novinky ze světa umění. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti? V Česku se umění nakupuje, v Rakousku krade. Pařížské Centre Pompidou představilo nový interaktivní projekt o Vassilu Kandinském a Amazon zase novou budovu, která budí rozpaky.

GHMP nakoupila umění za 13 milionů

Galerie hlavního města Prahy loni nakoupila do svých sbírek umělecká díla dohromady za více než 13 milionů korun. Oproti předchozímu roku přitom zaplatila o 5 milionů víc. Nákupem tak podpořila i současné umělce, kteří kvůli karanténním opatřením prakticky přišli o možnost prodávat. A čí díla nově najdete ve sbírkách GHMP? Kateřiny Vincourové, Lenky Klodové, Jakuba Hoška, Anežky Hoškové, Jiřího Petrboka, Václava Magida nebo Barbory Klímové. Všechna nově nakoupená díla budou vystavena na podzim v Městské galerii a v Domě fotografie.

V Rakousku se ztratilo 50 uměleckých děl

V poklidné rakouské obci Kremsmünster byla za překvapení obyvatel odhalena loupež umění, která se odehrála v místním benediktinském klášteře. Při inventuře uměleckých děl se totiž ukázalo, že chybí hned 50 děl: 3 historické zbraně a 47 maleb. Hlavním podezřelým je bývalý farář, který měl posledních 20 let sbírku na starosti. Rakouské úřady proto zveřejnily fotografie pohřešovaných děl. Tak se podívejte, třeba vám některé bude připadat povědomé.

Amazon představil nové sídlo

Novinky přinesl i svět architektury. V den, kdy Amazon oznámil odchod Jeffa Bezose z křesla CEO, přišel s rozptýlením v podobě projektu své nové budovy centrály v americké Virginii. A rozptýlení se skutečně dostavilo. Budova navržená architektonickým studiem NBBJ svou podobou totiž připomíná kdeco a lidová tvořivost internetu to samozřejmě nenechala bez povšimnutí.

Centre Pompidou spustilo projekt o Kandinském

Centre Pompidou ve spolupráci s Google Arts & Culture spustilo ohromně zajímavý online projekt o Vassiliji Kandinském. Tento pionýr abstraktního malířství žil ve fascinujícím světě barev, tónů a přátel z uměleckých kruhů. Tento svět nyní můžete odkudkoliv interaktivně objevovat.

Norské fondy zrušily milionový grant pro homofobní Polsko

Polské Podkarpatské vojvodství přišlo o grant z Norských fondů ve výši téměř 1,7 milionu eur po tom, co se region prohlásil jednou ze stovky „LGBT-free“ zón v Polsku. Grant byl sice stažen už v září, teprve teď ale vyšly najevo skutečné důvody.

A není divu. Grant byl určen na objevování, podporu a ochranu kulturního a přírodního bohatství regionu, což se s homofobií tak nějak vylučuje.

Interaktivní hra České filharmonie

Brány kulturních institucí jsou i nadále zavřené, a tak na to Česká filharmonie vyzrála po svém. Pro své dětské posluchače vytvořila alternativní program – dobrodružnou vycházkovou hru v uličkách historického centra. Hra nazvaná Falešný kočí začíná u Hergetovy cihelny, vede přes Karlův most a končí až u Rudolfina. Doporučuji na víkendový program!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.