Navigace

Výhled na 11. týden: Investoři očekávají rychlejší nákup aktiv

I v tomto týdnu se pozornost investorů upíná k dluhopisovému trhu. Intenzita je o to větší, že ve středu bude probíhat zasedání FOMC. „Zde se neočekává, že by mělo dojít ke změně úrokových sazeb, ale mělo by být potvrzeno opětovné prodloužení současných programů QE o další tři měsíce,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Otázky na šéfa Fedu Jeroma Powella budou pravděpodobně mimo jiné směřovat na aktuální vývoj na dluhopisovém trhu. I v nedávných komentářích byl Powell poměrně obezřetný a trh tím byl zklamán, protože očekával oznámení přinejmenším nějaké technické změny v procesu nákupu aktiv (např. tzv. „twist“).

„I tentokrát budou podle nás investoři očekávat něco podobného, co oznámila Lagardeová z ECB, tedy rychlejší nákup aktiv pro druhé čtvrtletí. Pokud k tomu nedojde, nelze vyloučit, že trhy mohou zažít zvýšenou volatilitu,“ vysvětluje Milan Vaníček a dodává: „Celkově zůstáváme na příští týden obezřetní a očekávali bychom neutrální vyznění trhu do středy.“ Zasedání Fedu pak určí vývoj do konce týdne.

ČEZ zveřejní své výsledky

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna úterním ČEZem. Za čtvrtý kvartál 2020 analytici očekávají EBITDA 13,7 mld. Kč (−12 % r/r). Důvodem pro meziroční pokles je mimořádný zisk z obchodování (především kontrakty na elektřinu a emisní povolenky) vloni a dopad covidu-19. „Investoři se budou zajímat o předprodeje elektřiny, divestice a jejich případný vliv na distribuci prostředků akcionářům a na poslední informace ohledně spolupráce s Vodafone ČR,“ popisuje Vaníček.

Pravidelné převážení indexů

V pátek proběhne pravidelné převážení indexů CECE. Z domácích titulů budou zahrnuty Avast a Kofola a naopak vyloučen Stock Spirits. Uvedené změny mohou vést především ke zvýšeným objemům či volatilitě.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní maloobchodní tržby (oček. −0,3 po +2,3 % m/m) a průmyslovou produkci za únor (oček. 0,4 po 0,9 % m/m) a středeční zasedání FOMC, kde se změna sazeb nečeká.

V Německu se soustředí na úterní indexy ZEW, které by měly vykázat na březen zlepšení na všech úrovních.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.