Navigace

Od ukradeného Pissarra po nové taláry na UMPRUM

Minulý týden přinesl spoustu novinek, a to doslova. Cena kritiky za mladou malbu má nového laureáta, pařížské Musée Rodin ředitelku a Cindy Shermanová pro změnu zastupující galerii. Zpráva z UMPRUM se tentokrát netýká výtvorů studentů, ale nových talárů.

UMPRUM má nové taláry od Liběny Rochové

Pražská UMPRUM představila nové taláry akademické obce, za jejichž návrhy stojí vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběna Rochová. Výrazné střihy působí důstojně a elegantně, při výběru materiálů zase návrhářka myslela i na praktickou stránku a letní období promocí. Taláry vznikly ve třech barvách – talár rektora je stejně jako logo školy královsky modrý, talár pedela je červený a temně modrou obléknou ostatní akademici. Ke všem talárům patří i nové pokrývky hlavy, které navrhla a vytvořila absolventka ateliéru Sofya Samareva. Bravo!

Cindy Shermanová přechází do stáje Hauser & Wirth

Trh se současným uměním zaznamenal minulý týden jednu šarádu. Cindy Shermanová, jedna z nejvýraznějších postav současného světového umění, mění galeristu, a to po 40 letech. Její dlouholetá zastupující galerie Metro Pictures totiž letos zavírá. Umělkyně přechází do věhlasné „megagalerie“ Hauser & Wirth, která ve svých šesti světových pobočkách zastupuje mimo jiné Pipilotti Ristovou, Marii Lassnigovou nebo George Conda.

cs-021-repro-1.jpg

Foto: Cindy Sherman, Untitled Film Still #21, 1978. Cindy Sherman/Courtesy the artist and Hauser & Wirth

Cindy Shermanová se proslavila svými sériemi autoportrétů připomínajícími záběry ze starých černobílých filmů. V roce 2011 se její fotografie Untitled #96 ze série Centrefolds prodala za 3,89 milionů dolarů, a stala se tak historicky nejdražší prodanou fotografií.

Pissarro s komplikovanou minulostí míří do aukce

Do aukce míří malba Sklizeň hrachu Camille Pissarra z roku 1887 (úvodní fotografie). To by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, kdyby se k obrazu nevázala nedávná soudní pře. Předchozí majitelé malby, američtí sběratelé Bruce a Robbi Tollovi, museli podle rozhodnutí pařížského soudu v roce 2018 dílo vrátit potomkům Simona Bauera, kterému bylo za druhé světové války zabaveno nacisty. Bauerovi dlouho nezaháleli a malbu nyní nabízejí v aukci Sotheby’s s odhadem mezi 1,2 a 1,8 miliony eur. Je to ovšem celkem pochopitelný krok, dědiců Simona Bauera je kolem 20 a nepředpokládám, že sdílejí jeden obývák, ve kterém se mohou dílem kochat všichni. Eura se holt dělí snáz než plátna.

Pařížské Musée Rodin má novou ředitelku

A v Paříži ještě chvíli zůstaneme. Tamní slavné Musée Rodin, spravující dílo Augusta Rodina a Camille Claudelové, bude mít totiž novou ředitelku. Od května muzeum povede Amélie Simierová, odbornice na sochařství 19. a 20. století. V takové pozici není žádným nováčkem, Simierová řídila už Musée Zadkine a následně Musée Bourdelle a s vedením muzeí zasvěcených jednotlivým umělcům má tak bohaté zkušenosti. Její předchůdkyně Catherine Chevillotová po devíti letech v Musée Rodin, během kterých mimo jiné nechala zrekonstruovat jedno z jeho sídel Hôtel Biron, míří do čela architektonického muzea Cité de l’Architecture et du Patrimoine.

Pavel Dušek získal Cenu kritiky

Cenu kritiky za mladou malbu získal minulý týden Pavel Dušek, jehož díla dost možná potkáváte denně. Kromě běžné malby se totiž věnuje malbám na betonové dlaždice, které umisťuje do rušných městských ulic. Přiznává inspiraci světovými ikonami street-artu, jako jsou Banksy nebo Invader. O jeho uměleckých začátcích, street-artu i kontroverzní výstavě Banksyho v pražském Mánesu se dočtete v jeho rozhovoru pro Aktuálně.cz.

beton.jpg

Foto: Ukázka "betonů", malovaných kolorovaných desek Pavla Duška.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.