Navigace

Pravidelný týdenní komentář k trhu

Dění na světovém trhu

Pro většinu evropských trhů zkrácený povelikonoční týden se nesl v relativně klidném tempu v očekávání zahájení výsledkové sezóny v zámoří. Investoři sledovali dluhopisový trh, kde další komentáře centrálních bankéřů o zachování uvolněné měnové politiky přinášely uklidnění. Výnos sledovaných amerických desetiletých vládních dluhopisů se posunul níže na 1,65 % z ročních maxim 1,77 %. To podpořilo riziková aktiva včetně akcií, které (např. index S&P 500) v zámoří dosáhly na nová historická maxima. Pravidelná data ohledně pandemie v minulém týdnu poněkud ustoupila do pozadí, což rovněž přispělo ke kladnému pohledu na akciové trhy. Konkrétně pak index S&P 500 přidal 2,1 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidala 1,1 % t/t. Domácí index PX mezitýdenně stagnoval na 1092 bodech.

 

Společnosti na BCPP

Z domácích zpráv jsme se věnovali například ČEZu, který oznámil, že na konci roku 2022, případně po konci sezóny 2022 – 2023, odpojí 3 bloky v uhelné elektrárně Dětmarovice o celkovém výkonu 600 MW. Na jejich místě vybuduje kogenerační jednotky vyrábějící elektřinu a teplo z plynu o výkonu 45 MW. Společnost tímto pokračuje ve svém plánu snižování emisí a odklonu od spalování uhlí. ČEZ oznámil nabídku zpětného odkupu dluhopisů u tří svých emisí. Firma tak chce částečně snížit dluh a částečně připravit na budoucí refinancování. Titul zakončil týden na 571,5 Kč (3,2 % t/t). 

VIG oznámila, že maďarské ministerstvo vnitra zamítlo akvizici společností Aegon ze strany zahraničního investora. VIG uvádí, že v rámci schvalovacího procesu jedná od ledna tohoto roku s ministerstvem financí a že současné rozhodnutí je v rozporu s dosavadním průběhem těchto jednání. VIG očekává, že bude tento problém v nejbližší budoucnosti vyřešen. Prostřednictvím akvizice by tržní podíl VIG v Maďarsku měl vzrůst z 8 na 19 %. Titul zakončil páteční seanci na 595 Kč (-2,0 % t/t).

Představenstvo výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV oznámilo některá specifika nadcházejícího úpisu akcií. Valná hromada konaná 1. 4. 2021 schválila navýšení kapitálu až o 655 300 nových akcií na celkový počet 5 mil. akcií. Toto navýšení bude probíhat ve více kolech, přičemž v prvním kole budou mít přednostní práva úpisu současní akcionáři, tj. akcionáři k rozhodnému dni 16. 4. 2021. Cena akcií upsaných s využitím přednostního práva bude 240 Kč/akcie a lhůta pro výkon tohoto práva bude od 16. 4. do 30. 4. Cena 240 Kč znamená diskont 33 % k poslední tržní ceně 356 Kč. Cena úpisu v dalších kolech zatím nebyla oznámena a bude zřejmě záviset na počtu upsaných akcií v prvním přednostním kole. Titul zakončil týden na 352 Kč (+3,5 % t/t). 

Nejvíce rostoucí akcií na pražské burze v uplynulém zkráceném týdnu byl ČEZ (+3,2 % t/t na 571,5 Kč). ČEZ nadále pokračuje v plánu snižování emisí a odklonu od uhlí, což mohou oceňovat investoři, kteří mají omezenou možnost investic dle trendu ESG. Současně program odkupu dluhopisů by měl nejen snížit zadlužení, ale potenciálně i zlevnit financování. Naopak největší propad zaznamenaly opětovně akcie Pilulka (-17,9 % t/t na 1100 Kč). Pilulka byla bez firemní informace. Odhadujeme, že investoři pokračují ve vybírání zajímavých zisků, které titul nashromáždil od svého loňského uvedení na trh za 424 Kč/akcii.  

 

Výhled na příští týden

V příštím týdnu bude v zámoří zahájena výsledková sezóna za 1Q21. Jako tradičně první budou velké banky. Celkově jsou analytici relativně mírně pozitivní, což může přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Kromě výsledkové sezóny budou nadále platné další faktory jako dluhopisový trh či dění kolem pandemie. Celkově jsme na příští týden lehce optimističtí s tím, že očekáváme, že výsledková sezóna podrží současné zvýšené valuace u akcií.  

Kofola zveřejní 14. 4. výroční zprávu, kde budou i podrobné výsledky za minulý rok. Jelikož firma již v únoru oznámila předběžná čísla i výhled na letošek, tak nečekáme výrazné překvapení. Návrh na dividendu by neměl být představen. Neočekáváme výraznější reakci trhu. 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za březen (oček. 2,5 po 1,7 % r/r), čtvrteční maloobchodní tržby za březen (oček. +5,1 po -3,0 % m/m), průmyslovou produkci za březen (oček. +2,7 po -2,2 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment univerzity v Michiganu na duben (oček. 89 po 84,9 bodech m/m). V Číně se zaměříme na úterní data z obchodní bilance za březen, která by měla vykázat zvýšení dynamiky růstu jak exportů (oček. 38 po 18,1 % m/m), tak importů (oček. 24,6 po 6,5 % m/m) v dolarovém vyjádření a páteční data HDP za 1Q (oček. 18,3 po 6,5 % r/r). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW na dube, které by měly vykázat další zlepšení jak stávající situace, tak očekávání.

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.