Navigace

Výsledková sezóna probíhá nad očekáváním

Na programu tohoto týdne bude pokračování výsledkové sezóny za první kvartál 2021, která bude mít na programu jeden z nejrušnějších týdnů, co se počtu zveřejňujících společností týče. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na středeční zasedání FOMC, které by však mělo potvrdit ochotu podporovat ekonomiku, dokud to bude dle názoru Fedu potřeba. Toto ujištění by mělo dále podpořit riziková aktiva stejně tak jako výsledková sezóna, která prozatím probíhá opětovně nad očekáváním

„Hlubší analýza a pozornost se bude věnovat dle nás i plánu prezidenta Bidena na zvýšení daně pro kapitálové zisky pro vysokopříjmové skupiny. Tento efekt má podle nás potenciál krátkodobě zvýšit volatilitu na trhu. Celkově jsme na příští týden neutrální vzhledem k posledně jmenovanému faktoru, který může limitovat pozitivní vyznění z výsledkové sezóny i Fedu,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Žádné překvapení nás snad nečeká

V příštím týdnu se na domácím trhu analytici zaměří na výsledkovou sezónu. Ve čtvrtek bude zveřejňovat svá čísla Moneta. Očekáván je pokles čistého zisku o 21 % na 575 mil. Kč. Meziroční srovnání je zkresleno mimořádnými vlivy prodeje aktiv v prvním kvartálu 2020 a začleněním Wüstenrot CZ. „Neočekáváme, že by samotná čísla byla aktuálně určující pro vývoj ceny akcie. Tím jsou vyjednávání o akvizici Air Bank a potenciální povinná nabídka ze strany Tanema ze skupiny PPF,“ konstatuje Milan Vaníček.

V pátek zveřejní svá čísla Erste Group. Zde je očekáván 33% meziroční růst čistého zisku na 313 mil. Kč. Důvodem je především srovnání s extrémně špatným výsledkem obchodování v prvním kvartálu 2020 v důsledku přecenění finančních aktiv po výrazném propadu finančních trhů při začátku restrikcí v souvislosti s pandemií covidu-19. Meziročně lepší čísla by neměla být pro trh překvapením, ale mohla by titulu pomoci udržet dosavadní solidní výkonnost i přes poměrně silný růst za posledních několik měsíců.

Rovněž v pátek zveřejní svá čísla O2 CR. Zde se očekává 6,4% meziroční růst EBITDA na 3,3 mld. Kč především kvůli solidní výkonnosti na Slovensku, kde ještě pomáhá měna a striktní kontrola nákladů. „Celkově predikujeme, že by dobrá čísla mohla přilákat další investory, kteří by mohli být potěšení i očekávanou solidní dividendou,“ uvádí Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na pondělní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za březen (oček. +2,4 po −1,2 % m/m), středeční zasedání FOMC, kde se změna sazeb neočekává, čtvrteční HDP za první kvartál (oček. 6,5 po 4,3 % q/q anualizovaně) a páteční spotřebitelský sentiment univerzity v Michiganu za duben (oček. 87,5 po 86,5 bodech m/m).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.