Navigace

Makro: Česká ekonomika v 1Q klesla méně, než se čekalo

HDP podle předběžného odhadu ve 1Q kleslo o 0,3 % q/q a částečně korigovalo svůj předchozí růst (+0,6 % q/q ve 4Q/20). Meziroční propad HDP se i tak snížil na -2,1 % r/r (-4,8 % r/r v 4Q) kvůli nižší srovnávací základně. Výsledek překonal očekávání trhu (-0,8 % q/q; -2,6 % r/r).

Statistický úřad výsledky za 1Q téměř nekomentoval, pouze uvedl, že meziroční pokles HDP táhl hlavně propad spotřebních výdajů domácností. Naopak vládní výdaje a zahraniční obchod HDP zvyšovaly, i když méně než na konci loňského roku. Celkově výsledky opět výrazně překvapily. V 1Q spotřebitelskou poptávku omezila dosud nejpřísnější karanténa a průmysl trápily výpadky v dodavatelských řetězcích. Navíc v 1Q opět poklesla ekonomika eurozóny (-0,6 % q/q), a to včetně Německa (-1,7 % q/q). Detailní výsledky národních účtů ČSÚ zveřejní 1. června.

S postupným uvolňováním restrikcí v 2Q lze očekávat i výrazné oživení spotřebitelské poptávky a překlopení celkové dynamiky do růstu HDP.  Za celý rok 2021 očekáváme růst HDP kolem 3,5 % po loňském poklesu o 5,6 %. ČNB naznačila, že rychle měnit měnovou politiku nebude, ale na závěr roku může dojít k prvnímu zvýšení sazeb (1-2x o 25 bazických bodů).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.