Navigace

Akcie na rozcestí?

Poprvé to letos na akciových trzích více zaskřípalo, když obavy z rostoucí inflace a teoreticky možného růstu úrokových sazeb, vyplašily celou řadu investorů do akcií. Výprodeje se spustily nejdříve na technologických akciích, ale další segmenty trhu na sebe nenechaly dlouho čekat. Tak tu máme situaci, kdy je většina akciových trhů od začátku měsíce v červeném, tedy v minusu. Máme proto panikařit?

Ani náhodou, důležité je zachovat klidnou hlavu. Realita je taková, že akcie mají za sebou velmi úspěšný rok, co se týká výkonnosti, dokonce tak dobrý rok, že bychom si na to před rokem nevsadili, nebo já aspoň ne. Proto je možný oddych na akciích, korekce předchozího růstu, jen se musí najít důvod. Tím důvodem může být právě růst inflace, což krátkodobě vyplaší investory a trhy stihne výprodej.

Nespekulujme o tom, jak velký, to stejně neodhadneme. Máme kam ustoupit, od začátku roku jsou akcie pěkně v plusu. Ale ruku na srdce, jak tedy inflaci překonat? Termínovanými vklady či fixně úročenými instrumenty asi ne. Co nám tedy zbývá za možnosti? Na investičním horizontu v řádech roků – a tak musíme uvažovat, jsou to reality a akcie, jinou možnost já osobně nevidím. Tak nám nadcházející doba může přihrát společnosti, na rozumnějších valuacích, a my to zkusíme využít. Že to krátkodobě, ve dnech, týdnech, možná i měsících, bude trochu bolet, taková je realita. Jak se říká, bez práce nejsou koláče a bez trochu rizika to v investování platí totéž. Nenechme se tedy vystresovat, použijme selský rozum a zkusme využít příležitosti, která může přijít!

A na které akcie bychom si mohli vsadit? Na domácím trhu já osobně sázím na ČEZ, Komerční banku – důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny, u bank pak pravděpodobný růst sazeb v Česku a obnovení dividendy. Pro otrlejší se nabízí příležitost odehrát story na Avastu, který má produkt, co nyní frčí a poptávka bude vysoká i nadále.Jen segment „technologických akcií“ není nyní tak sexy.

V Evropě se nacházejí i nadále akcie, které mají před sebou zlepšující se období, a je to vidět na jejich číslech.Jmenujme alespoň tři – španělská Telefónica, britský Rolls-Royce a německé RWE. Nevynechal bych ani komoditní sektor, kde ropné společnosti ještě plně nereflektují prudký posun ceny ropy nahoru (např. BP, Shell). Sázíme také na dlouhodobý růst ceny uranu, když se životnost jaderných elektráren z důvodu snižování emisí bude prodlužovat – proto máme v portfoliu společnost Cameco, jednoho z leaderů daného sektoru. A z dlouhodobého výhledu i vybrané silně rostoucí technologické společnosti budou akciovými investory poptávány.Nám se v tomto směru nadále líbí Apple.

Takže rada na závěr – sledujme trh, buďme připraveni k dokupům, trpělivost a zdravý selský rozum jsou tím klíčem k úspěchu. A ano, akcie má smysl mít v portfoliu i nadále, nenechte se vystrašit opakem.  

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.