Navigace

V USA už vzrostla inflace, investoři chtějí vyšší výnos

Na finančních trzích se v uplynulém týdnu opět dostalo do popředí téma inflace, když tento ukazatel vzrostl v USA na 13leté maximum 4,2 %r. Vyšší inflace znamená, že investoři k její kompenzaci požadují od aktiv vyšší výnos, tedy poptávají cenné papíry za nižší cenu.

„Toto téma bude podle nás na trzích nadále dominantní a investoři budou obracet pozornost k představitelům Fedu a jejich možné reakci na cenový vývoj v USA. Proto očekáváme v tomto týdnu na akciových trzích v zámoří pokračující mírnou korekci, a to především u citlivějších technologických titulů,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

V Evropě a především na pražské burze může být takový vývoj tlumen faktem, že velká většina titulů nepatří do sektoru technologií. Výsledková sezóna za 1. kvartál už v zámoří prakticky skončila a v Evropě již také dobíhá jen menší část firem. V tomto týdnu to budou některé telekomunikace (Vodafone, Telecom Italia) či letecké společnosti (Ryanair, EasyJet).

Domácí výsledková sezóna

Hlavní událostí týdne bude pro mnoho investorů očekávané zveřejnění navrhované dividendy ČEZu, ke kterému by mělo dojít ve čtvrtek 20. května po zasedání představenstva. Vzhledem k nejistotě ohledně „mimořádné“ části dividendy z divestic rumunských a bulharských aktiv může být celková výše dividendy v relativně širokém pásmu 50–65 Kč/akcie.

Štafetu výsledkové sezóny převezme ve středu pojišťovna VIG. Analytici očekávají 2% pokles předepsaného pojistného, 6% meziroční růst čistého zisku a potvrzení celoročního výhledu. „Nepředpokládáme, že by zveřejněné informace měly být výraznějším impulzem pro akcie,“ konstatuje Milan Vaníček.

Pondělní otevření venkovních prostor restaurací bude podle analytiků pozitivní pro hospodaření Kofoly. Segment HoReCa (hotely, restaurace, catering) tvořil před nástupem pandemie cca 40 % celkových tržeb firmy, zatímco během lockdownů se propadl na minimum. „Podmínkou pro zlepšení hospodaření v tomto segmentu bude přirozeně i počasí během letní sezóny,“ dodává Vaníček.

 Makrooekonomický výhled

Za makrodat budou investoři v pondělí sledovat data z Číny za duben: průmyslovou produkci (oček. +9,8 % r/r po +14,1 %) a maloobchodní tržby (oček. +24 % r/r po 34,2 %). HDP eurozóny (úterý) by mělo za první kvartál klesnout meziročně o 1,8 %. V úterý budou v USA investoři také sledovat započaté stavby domů a stavební povolení, ve středu pak bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Fedu. V pátek budou v eurozóně zveřejněny indexy nákupních manažerů za květen v průmyslu (oček. 62,4 po 62,9 b.) a ve službách (52,0 po 50,5 b.).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.