Navigace

Ekonomické oživování udrží trhy v pozitivním módu

Přelom května a června bude v pondělí ovlivněn zámořským svátkem, a tudíž absencí obchodování v USA. Ve zbytku týdne se investoři zaměří především na makrodata, protože začátek nového měsíce s sebou přináší várku nových dat za květen.

Pokračování ekonomického oživování by mělo trhy nadále udržet v pozitivním módu. Současně data okolo covidu-19 poukazují na pokračování rozvolnění napříč zeměmi, kde je již očkování v plném proudu. „Celkově jsme tedy nadále mírně pozitivní i pro začátek června,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Kofolu výrazně zasáhla pandemie

V úterý by měla své výsledky za první kvartál zveřejnit Kofola. „Očekáváme 38% propad EBITDA na 73,7 milionu Kč kvůli pokračujícímu zavření ekonomiky z důvodu pandemie v průběhu prvního kvartálu letošního roku. I přes to a s výhledem na otevírání ekonomiky očekáváme, že management zopakuje dosavadní výhled EBITDA ve výši 1,03 až 1,115 milionu Kč. Očekáváme neutrální reakci trhu,“ konstatuje Vaníček.

Avastu hrozí vyřazení

Ve středu 2. 6. FTSE oznámí data k převážení indexu FTSE 100. Avast se aktuálně pohybuje na hranici možného vyřazení z tohoto indexu. „Naše očekávání je, že titul prozatím v prestižním londýnském indexu zůstane. Možnost vyřazení mohla v posledních týdnech napomáhat zvýšené nervozitě na titulu,“ uvádí Milan Vaníček. 

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní ISM průmyslu za květen (oček. 61 po 60,7 bodu m/m), čtvrteční ISM služeb za květen (oček. 63,3 po 62,7 bodu m/m), páteční měsíční data z trhu práce za květen (oček. 678 po 218 tisíc nových pracovních míst) a podnikové objednávky za duben (oček. 0,4 po 1,1 % m/m).

V Číně se soustředí na víkendová data z PMI průmyslu (oček. 51,2 po 51,1 bodu m/m) a služeb (oček. 55,1 po 54,9 bodu m/m) za květen.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.