Navigace

Banky budou možná opět smět vyplácet dividendy

V tomto týdnu bude stejně jako v tom uplynulém stěžejním investorským tématem výsledková sezóna za druhý kvartál 2021. Sledovat se budou jména jako Netflix, Intel, Twitter, SAP či Roche. „Začátek výsledkové sezóny prostřednictvím velkých investičních bank byl prozatím neutrální, a tak investoři budou vyhlížet pozitivnější informace,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trh.

Ve čtvrtek se pozornost zaměří na zasedání ECB, která by měla ponechat stávající uvolněné nastavení měnové politiky beze změny. Pozornost trhu se soustředí na případné zmínky o zvýšené inflaci a možné reakci ECB na tuto situaci. Důvodem jsou zmínky Lagardeové z poslední tiskové konference, kde uvedla, že v rámci ECB jsou na aktuální stav rozdílné názory.

V pátek by měla Rada dohledu Evropské centrální banky na svém zasedání jednat mimo jiné o ukončení dosavadního omezení na výplatu dividend, které se prozatím vztahuje na prvních 9 měsíců tohoto roku. „Očekáváme, že toto omezení bude ukončeno, nicméně ECB již varovala banky před nadměrným vyplácením dividend,“ konstatuje Vaniček. Z pohledu pražské burzy se to týká především Erste Group, která by tak mohla být schopna kromě již vyplacených 0,5 EUR na akcii vyplatit ke konci roku další 1 euro, jak plánuje management. ČNB se ke konci omezení na výplatu dividend doposud nevyjádřila.

„Celkově zůstáváme na tento týden lehkými optimisty vzhledem k očekávaným solidním výsledkům firem za druhý kvartál 2021 s podporou uvolněné měnové politiky, uvádí Milan Vaníček.

Avast pod drobnohledem

Pro tento týden zůstanou investoři pozorní u Avastu v případě, že by byla předložena nabídka ze strany NortonLifeLocku.

Makroekonomický výhled 

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na průběžná pravidelná data z trhu nemovitostí (stavební povolení či zahájené stavby).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.