Navigace

Viceguvernér ČNB Nidetzký je pro další růst sazeb

Ve středu poskytl viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký rozhovor agentuře Bloomberg, který vyzněl velmi ostře pro další utahování měnové politiky. Podle Nidetzkého by ČNB měla dál svižným tempem zvyšovat sazby, protože inflační tlaky představují v současnosti větší rizika než další varianty pandemie Covid-19. Nidetzký uvedl, že bude na dalším zasedání (5. srpna) hlasovat pro zvyšování sazeb, a dokáže si představit, že by se sazby zvyšovaly na každém dalším zasedání, než se dostane na konec současného cyklu zvyšování sazeb. Nidetzký opět zmínil, že ČNB chce vyslat signál, že nebude tolerovat zvýšenou inflaci.

Rozhovor viceguvernéra Nidetzkého doplnil předchozí komentáře z ČNB (Rusnok, Mora) a potvrdil naše očekávání, že na dalším zasedání (5. srpna) ČNB pravděpodobně opět zvýší sazby (0,50 % => 0,75 %). Navíc do konce roku může dojít ještě k jednomu dalšímu zvýšení sazeb (celkem 3x za rok 2021).

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.