Navigace

Miliarda na českých aukcích, nové položky na seznamu UNESCO a kuriózní podvod německé celebrity

Tentokrát vám přináším poměrně rozmanité čtení od statistik českého aukčního trhu přes evergreen NFT až po jeden kuriózní podvod na trhu s uměním. A jen připomínám, že ještě pořád stíháte velkou výstavu malířky Toyen ve Valdštejnské jízdárně.

Galerie Uffizi žaluje Pornhub

Tak to eskalovalo rychle. Minulý týden jsem tu psala o nové kampani portálu PornHub, která láká na erotiku v uměleckých dílech nejslavnějších světových institucích. Ukázalo se ale, že tu někdo zapomněl na autorská práva, kterými muzea a galerie disponují. Florentská galerie Uffizi se proto rozhodla PornHub žalovat. Podobně měl uvažovat i pařížský Louvre, nakonec ale k žalobě nepřikročil a vydal prohlášení, ve kterém dává od celé kampaně ruce pryč.

První miliarda na českém aukčním trhu

Minulý týden jsme se podívali na deset nejdražších položek českých aukcí prvního pololetí, teď s vámi nasdílím rovnou všechna čísla. Rekordní totiž není jen top desítka, ale i celkový obrat. Na sálových aukcí sběratelé utratili 846 milionů korun, tedy o 109 milionů víc než v roce 2019, kdy trh ještě neovlivnila covidová krize a opatření. V letošní částce ale nejsou započteny internetové aukce, jejichž počet i obraty pochopitelně výrazně vzrostly. Reálné číslo se tedy určitě pohybuje nad miliardou korun. Částka se pochopitelně projevila i v Indexu ART+, který je s 1764 body na svém maximu. Ten kromě obratu zahrnuje také výše cenových nárůstů oproti vyvolávacím cenám a hodnotu neprodaných položek.

… a zase NFT

Vznik Valuart, nové platformy pro obchodování s NFT, zaujal média. Je totiž spojen s online dražbou NFT britského anonymního umělce Banksyho. Dílo, které v digitální podobě nabízí, vychází z jeho úlomku z úlomku zdi Izraelské bezpečností bariéry. Jeho skutečnou, fyzickou verzi Banksy před 15 lety použil pro uměleckou akci ve stylu hledání pokladu. A aby těch zpráv kolem NFT nebylo málo, veřejný prostor navíc zaplnila debata o technologických omezeních samotných NFT. Vypadá to totiž, že by celé technologii neuškodilo ještě trochu kódování.

spike-by-banksy-valuart-0139.png

Foto: Banksyho dílo Spike z roku 2005.

(Český) seznam UNESCO se rozrůstá

Organizace UNESCO zveřejnila nové položky na svém seznamu světového kulturního a přírodního bohatství. Mimo jiné na něm nově najdete 11 lázeňských míst a měst v 7 různých evropských zemích a ano, jsme tam i my! Františkovy Lázně byly právem zařazeny mezi ta lázeňská města, která stojí na počátku evropské lázeňské kultury od 18. století dál. Kromě toho byla na seznam zařazena vůbec první česká přírodní lokalita, a totiž Jizerskohorské bučiny (viz. úvodní foto).

Podvodná obchodnice s uměním odsouzena na 3,5 roku

A na závěr ještě jeden příspěvek z mé srdcové rubriky Art Crime. Německá celebrita Angela Gulbenkianová byla odsouzena k 3,5 letům vězení za podvod při prodeji ikonické dýňové sochy japonské umělkyně Yayoi Kusama. Gulbenkianová měla zprostředkovat obchod mezi singapurskou společností Artseen a firmou Art Incorporated Limited (AIL) za 1,3 milionu dolarů. Obchod proběhl ale jen napůl – AIL poslalo peníze, ale sochu nikdy nevidělo. Přístup AIL, jehož zástupce se s Angelou Gulbenkianovou nikdy osobně nesetkal, působí možná naivně. Nutno ale podotknout, že jméno Gulbenkiaová je v uměleckém světě silně spjato s arménským sběratelem Caloustem Gulbenkianem, jehož jméno nese jedna z nejzajímavějších portugalských uměleckých institucí. Jeho jmenovkyně Angela ovšem zmíněnou částku místo toho využila na nákup Rolexek, dvou uměleckých děl, několika „luxury items“ a let soukromým tryskáčem. Carpe diem!

Prodloužení Toyen!

A mimochodem, Národní galerie se rozhodla prodloužit výstavu malířky Toyen ve Valdštejnské jízdárně. Takže kdo jste výstavu ještě neviděl, máte celý týden navíc!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.