Navigace

Výhled na srpen: možný útlum programů QE a převážení indexů

V srpnu by se na trhy měla dostavit opravdu prázdninová nálada. Ta by měla být podpořena absencí výraznějších očekávaných tržních impulzů. „Investoři se tak zaměří na ještě doznívající výsledkovou sezónu, která by však měla jen potvrdit doposud pozitivní vyznění,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Především vyšší či jinak pozitivní výhledy do konce roku mohou riziková aktiva dále udržet poblíž historických maxim.

Na konci srpna proběhne tradiční setkání světových zástupců centrálních bank v Jackson Hole. Největší zájem bude o šéfa Fedu Jeroma Powella a šéfku ECB Christine Lagardeovou. Od Powella se očekává, že možná dojde k bližší specifikaci případného zahájení útlumu programů QE, které Powell na tiskové konferenci po posledním zasedání Fedu naznačil na přelom letošního roku. Ostřejší časové vymezení by přineslo na trh přinejmenším volatilitu a je bezpochyby nutné je sledovat.

„Od ECB se očekává pouze potvrzení současných dat například na březen 2022 v případě programu PEPP. Celkově tedy zasedání v Jackson Hole může na konec měsíce přinést vyšší volatilitu,“ uvádí Vaniček.

Pravidelné převažování

Poslední srpnový den proběhne pravidelné převážení indexů MSCI. Vzhledem k prudkému poklesu čínských akcií z důvodu tamní regulace může dojít k větším pohybům v rámci akcií, které jsou zařazeny do tzv. rozvíjejících se trhů, jako je například ČR.

Hrozba mutací je stále přítomná 

Ani srpen se nevyhne sledování vývoje pandemie. „Základní scénář oživení ve druhém pololetí roku se prozatím naplňuje a očekáváme, že se tak bude dít i nadále. Nicméně potenciální riziko nebezpečné mutace máme nadále v povědomí. Prozatímní vysoce nakažlivá delta by neměla mít výraznější dopad na ekonomické oživování vzhledem k nízkému dopadu do obsazení nemocnic,“ konstatuje Milan Vaníček.

Neutrální výhled

Srpen by měl tedy proběhnout v relativně poklidném tempu bez výraznějších tržních impulzů. Doznívání pozitivní výsledkové sezóny by mělo být podporou pro riziková aktiva. Konec měsíce by mohl být poznamenán zvýšenou volatilitou kvůli vystoupení šéfa Fedu v Jackson Hole a technickému převážení indexů MSCI. „Celkově očekáváme, že by srpen měl mít neutrální vyznění,“ dodává Vaníček.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.