Navigace

„Říjen, dolů jedem…“ aneb co nás čeká

Akciové trhy v uplynulých dnech trošku „pocukaly nervíky“ akciových investorů, když se na trhy vrátila nervozita z Číny. Dal by se na to parafrázovat i na název knihy Zdeňka Mlynáře, snad by mi prominul, na „Mráz přichází z Číny“.

Tentokrát investory postrašil realitní gigant Evergrande a jeho neschopnost splácet včas své dluhy, případně úroky z dluhů. Proto se nesl začátek minulého týdne v rudém, náladu trochu vylepšil až od druhé půlky FED. Ten se zvedáním sazeb nebude spěchat a svoji podporu trhů bude omezovat, ale postupně, a zřejmě ne nějak dramaticky. Chvíli byl oddech, ale přesto začaly výnosy amerických státních dluhopisů růst, posílil nám dolar a na amerických akciích se opět výstražně začervenalo.

Začíná říjen, tento měsíc nemám z pohledu akcií příliš v lásce. K tomu jsou trhy poměrně vysoko. Záminka se ale vždycky najde na to, proč jít dolů. Nebo se dodatečně vymyslí. Opatrnost je tedy nyní na místě. My jsme si připravili více hotovosti, pokud by opravdu dorazil výprodej a mohli bychom si doplnit portfolio o tituly, které sledujeme na rozumnějších cenách.

Přesto dlouhodobě má nadále smysl akcie mít, na tom se nic nemění! Pokud investujete pravidelně, máte o „dokupy“ postaráno, a to je dobře. My, co to budeme zkoušet trefovat a časovat, to budeme mít složitější. Uvidíme, zda se na nás štěstěna usměje.

Takže až dolů „sjedeme“, budeme se soustředit na tyto tituly, ať jsem konkrétní. Na domácím trhu bych při korekci sáhl pro Erste, v Evropě si brousím zuby na EDF, Telefóniku, Volkswagen a Biffu (UK). Na americkém trhu jsme připraveni utratit dolary za Novavax či Palantir a jsme připraveni vrátit se do Facebooku. Z komoditních akcií pak máme na horkém watchlistu těžaře mědi Freeport, ruský Norilsk Nickel a australský TerraCom (uhlí).

Akciové indexy si opravdu letos připisují solidní zhodnocení, hodnoty okolo 15 % se nám nyní zjevují u kolonek „Year-to-date“, proto mě varovná kontrolka v hlavě bliká, zatím ze zelené přešla na oranžovou. Ale víte, jak rychle bliká semafor, a to oběma směry – jak k červené, tak zelené. Ale zelená letos svítila už dlouho.

Pokud se budu mýlit, vlastně to long investory potěší, akcie pojedou dál nahoru. Ale napsat jsem svůj krátkodobý pohled na říjen a jeho skluzavku musel. Tak bacha i na mokré spadané listí, také začne padat v říjnu!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.