Navigace

Nervozita investorů trvá, hlídají každé škobrtnutí

Druhý říjnový týden bude už tradičně patřit začátku výsledkové sezóny za třetí kvartál roku. Hlavními aktéry jsou velké investiční banky jako JP Morgan, Wells Fargo, BoA či Godman Sachs, zapomenout nesmíme ani na zástupce leteckých společností Delta Air Lines.

„Vliv mutace delta covidu-19, narušení obchodních řetězců a nedostatek některých produktů či surovin. To vše a další faktory se projevují ve slabších než očekávaných makroekonomických datech posledních týdnů. Ty se pak propsaly do snižujících se odhadů na zisky firem za třetí kvartál,“ konstatuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Celkově to zobrazuje opatrnost analytiků ohledně čísel za tento kvartál. Naopak tato opatrnost může způsobit, že výsledková sezóna může opětovně, jak již několik kvartálů po sobě, překvapit směrem nahoru. „Očekáváme, že nervozita investorů bude přetrvávat a jakékoliv škobrtnutí může být větším faktorem pro pokles než lepší čísla pro opačnou reakci. Tedy vnímáme větší riziko směrem pro korekci aktuálních akciových úrovní,“ dodává Milan Vaníček.   

Volby finanční aktiva neovlivňují

Na domácí scéně se analyzují výsledky víkendových parlamentních voleb. Domácí volby však historicky neměly výraznější dopad na domácí finanční aktiva a neočekáváme, že by letošní výsledek měl mít jiný vliv.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za září (oček. beze změny 5,3 % r/r), zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, kde by mohlo být více přiblíženo, jakým způsobem je zamýšleno postupné utlumování programu QE, páteční maloobchodní tržby za září (oček. −0,3 po +0,7 % m/m) a spotřebitelský index univerzity v Michiganu na říjen (oček. 73,5 po 72,8 bodu m/m).

V Německu se soustředí na úterní indexy ZEW, které by měly lehce poklesnout jak v očekáváních, tak v hodnocení současné situace, a středeční spotřebitelskou inflaci CPI za září (oček. beze změny 4,1 % r/r). V Číně se zaměří na středeční obchodní bilanci, kde by měly importy i exporty lehce snížit svoji dynamiku růstu.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.