Co se děje v indexu Nasdaq | J&T Banka
Navigace

Co se děje v indexu Nasdaq

Akcioví investoři ve středu odpověděli snaze americké centrální banky bojovat s inflací po svém. Akciové indexy v reakci na postupné utahování monetární politiky ve formě rychlejšího snižování nákupů dluhopisů ze strany Fedu a naznačení trojnásobného zvýšení sazeb v roce 2022 překvapivě posílily o 1,6 % (S&P 500), což byl největší nárůst indexu v den zasedání Fedu od roku 2020.

Nicméně ponechme boj s inflací centrálním bankám a podívejme se blíže na indexy, které by měly být v následujících měsících a letech nejvíce zasaženy vyššími úrokovými sazbami. Tím jsou bezesporu technologické tituly, které často už z povahy startupů nevykazují zisk a jsou oceňovány podle očekávaných tržeb.Technologickými tituly „nacpaný“ index Nasdaq 100 by měl být tzv. první na ráně a v prostředí rostoucích úrokových sazeb tvrdě narazit.

Nasdaq 100 od začátku roku 2021 vzrostl o úctyhodných 26,4%, to je o 3400 bodů. Celá řada akciových investorů, pokud neinvestují podle indexu, ale výběrem jednotlivých titulů, však může být zklamaná. První desítka titulů s největším přínosem pro růst indexu jsou vesměs tituly s největší tržní kapitalizací, což potvrzuje vysokou koncentraci investic do oblíbených FANG a jim podobným akciím, které celkově zkreslují celkovou výkonnost technologického sektoru.Podívejme se na pořadí titulů Nasdaq 100 podle tržní kapitalizace: Apple, Microsoft, 2 emise Alphabetu a Amazon.

A největší přispěvatelé k růstu zmíněného indexu? Microsoft 600bodů, Apple 544bodů, Nvidia 460bodů (sedmý největší titul podle tržní kapitalizace) a zmíněné dvě tranše Alphabetu 520bodů, tedy více než 2100 bodů z celkového růstu 3400bodů od začátku roku.

Podíl prvních deseti nejvýkonnějších titulů tvoří dokonce bezmála 80% celkového růstu. Vysoká koncentrace investic do velkých technologických firem jen dokládá obrovský objem peněz v oběhu, kdy velká část z nich končí v indexových fondech (tzv. ETF), které rozdělují investice výhradně podle váhy titulů v indexech.

Fed by měl ukončit nákupy dluhopisů v březnu a následně zvyšovat sazby.Pokud se vážněji začne zabývat svou ohromnou bilanční sumou, může připravit pro volatilní technologické tituly horké chvilky ve formě zvýšené volatility a postupné „normalizace“ ocenění.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.