Podle Holuba (ČNB) může inflace dosáhnout až 10 % | J&T Banka
Navigace

Podle Holuba (ČNB) může inflace dosáhnout až 10 %

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v TV Nova potvrdil, že ČNB bude pokračovat v razantním utahování měnové politiky kvůli inflačnímu vývoji. Podle Holuba inflace na začátku letošního roku bude velmi vysoká a bude se blížit úrovni 10 %. Zvýšení sazeb tak může být opět razantní, protože podle Holuba na hrubý pytel patří hrubá záplata. V druhé polovině letošního roku by inflace už měla podle Holuba začít rychle ustupovat. I tak by celoroční průměrná inflace letos měla dosáhnout kolem šesti procent, což může být nejvyšší hodnota za více jak 2 dekády.

Nadále čekáme, že sazby ČNB půjdou nad 4 procenta již na začátku února (zvýšení o 50 bodů na 4,25 %). Obecně ČNB naznačuje, že preferuje variantu sazby nyní zvednout velmi rychle a relativně vysoko (třeba 5 %) a již na konci letošního roku je opět začít snižovat. Potřebu zvyšovat úrokové sazby navíc tlumí razantní posílení koruny. Hrubým odhadem platí, že každé posílení koruny o 1 procento odpovídá zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.