Neuvěřitelné. Válečné ztráty na akciích odmazány | J&T Banka
Navigace

Neuvěřitelné. Válečné ztráty na akciích odmazány

Bezprecedentní invaze Ruska na Ukrajinu kromě katastrofy lidské způsobila šok i finančním a zvláště akciovým trhům. Především blízký region, což je Evropa, který je závislý na ruském palivu a je byznysově provázaný s Ukrajinou i Ruskem, zasáhla válka nejvíce. Silné výprodeje během dvou týdnů ustaly, což se na jednu stranu očekávat dalo, ale posun nahoru zpět k předválečným úrovním již byl pro mě překvapivý.

Neplatí to samozřejmě pro všechny akcie. Firmy s byznysem v Rusku, případně navázané na teritoria zasáhnutá boji, jsou logicky nadále v minusu. Například akcie Volkswagenu ztrácejí stále okolo 15 %. Vzhledem ke komplikacím v dodavatelském řetězci asi oprávněně. Banky jsou také cca 10 % dole, zde se promítá obava investorů z hospodářského útlumu místo oživení po covidu. Vše ještě živí posílené obavy z inflace.

Naopak rostou komoditní společnosti mimo Rusko, daří se zbrojařům a v posledních dvou týdnech se oklepaly technologie. Jakoby válečný konflikt již investory nestrašil a i s výhledem Fedu na rychlejší růst sazeb se akcie smířily. Co jiné si koupit než akcie v dnešní době? Ne, tak jednouché to zase není, vyšší sazby se mohou velmi negativně projevit do valuací společností, a to může přinést ošklivý výprodej. Otázka jak dál trápí spousta investorů, jasná odpověď, co dělat, na ni neexistuje.

Pokud má člověk blíže k tradingu, může si zaspekulovat a z trhu se stáhnout. Paradoxně ponechání hotovosti může i přes inflaci přinést úsporu, pokud dokoupíme levněji při poklesu. Ale trefíme to? Časování trhu není jednoduché, právě naopak. Dlouhodobí investoři by měli mít vytvořenou cashovou rezervu, kterou využijí při propadech, jež letos opět přijdou. Mírového řešení na Ukrajině nebude jednoduché dosáhnout, přeju si ho, ale cesta bude trnitá.

Vždy tedy záleží na tom, jak to kdo vidí. Ano, inflace tu bude déle, než jsme čekali. Nevím, zda rok, rok a půl, třeba dva. Ale je to období přechodné. Investujeme v období delším, než bude přetrvávat tato inflace. Proto investujme i nadále. Kupujeme při poklesu akcie (ať jsem konkrétní – Facebook, Spotify, Lockheed Martin, Vale, Fortum), zajímavé jsou už i české státní dluhopisy, pokud je podržíme do splatnosti, neřešme jejich aktuální přecenění. A dopřejme si trochu radosti v životě, dejme část peněz do spotřeby, kupme si, co máme rádi, co nás potěší, kvůli inflaci to bude za rok dražší. Letošní rok právě ukazuje, že vše je relativní, nikdy nevíte, co přijde dál! Takže užijme si i spotřebu a k tomu investujme, pravidelně a dlouhodobě!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.