Naše paní Meda a třešnička na dortu v podobě Marilyn | J&T Banka
Navigace

Naše paní Meda a třešnička na dortu v podobě Marilyn

Minulý týden český umělecký svět nejvíce zasáhla zpráva o úmrtí nejznámější české mecenášky Medy Mládkové ve věku požehnaných 102 let. V našem přehledu se podíváme také na současnou aukční sezónu a do útrob Veletržního paláce, kterému už doslova teče do bot.

Meda Mládková

Ve 102 letech nás opustila Meda Mládková, významná česká sběratelka a mecenáška umění. Přestože se už posledních pár let držela v ústraní, její životní příběh byl a je pro čím dál tím více lidí inspirací a vzorem. Elegantní, odhodlaná a neústupná Meda dokázala velké věci, které už byly i knižně a divadelně zpracovány. Ve vlastním pařížském nakladatelství Éditions Sokolova vydávala exilové autory, vytvořila velkolepou uměleckou sbírku a nejen pro ni pak vybudovala na pražské Kampě muzeum moderního umění. Její vášeň pro sběratelství propukla v roce 1956 setkáním v Paříži s Františkem Kupkou, kterého následně proslavila.

Aukční sezóna vrcholí

Květen a červen je pro aukční domy nejvýznamnějším obdobím. Můžeme tedy očekávat, že brzy zase uslyšíme o aukčních rekordech. Největší český aukční dům Kodl láká na obraz od Bohumila Kubišty nebo Samotáře malířky Toyen. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Galleryv předaukční výstavě v Expu 58 představuje oleje od Alfonse Muchy a Emila Filly.

Nejdražší Marilyn

Každá aukce musí mít svou třešničku na dortu. Dílo, které je největším lákadlem, se objeví na všech propagačních materiálech a přinese pozornost nejzajímavějších sběratelů. Hvězdou aukce domu Christie´s je obraz Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola ze sbírky Thomase a Doris Ammannových (viz. úvodní fotografie, zdroj: Christie´s). Předpokládá se, že tzv. moderní Mona Lisa, se stane nejdražším obrazem z 20. století prodaným v aukci. A dražitelé mají ještě jednu motivaci k přihazování ­– výtěžek z celé sbírky čítající 36 děl půjde na dětskou nadaci.

Osud depozitáře Národní galerie

Veletržní palác, ve kterém je k vidění stálá expozice i krátkodobé výstavy a slouží i jako depozitář Národní galerie, musel nečekaně na jeden den zavřít dveře návštěvníkům kvůli havárii vodovodního potrubí. Ačkoli by umělecká díla měla být mimo ohrožení a galerie je opět otevřená, připomnělo nám to zprávy o špatné kondici budovy a nevyhnutelné rekonstrukci, která se už léta odkládá kvůli nedostatku peněz. Dobrou zprávou je proto fakt, že ve čtvrtek zastupitelé města Prahy schválili změnu územního plánu, která umožní stavbu nového depozitáře. Za areál navržený studiem Jika-cz zaplatí stát přibližně 1,3 miliardy korun a součástí by měla být veřejně přístupná část se vzdělávacími programy pro veřejnost. Po přesunu děl do nového depozitáře snad už přijde na řadu rekonstrukce Veletržáku.

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.