Akcie jako na houpačce. Na které si vsadit a kterým se raději vyhnout? | J&T Banka
Navigace

Akcie jako na houpačce. Na které si vsadit a kterým se raději vyhnout?

Akcie po celém světě zakončily první pololetí ve velkých ztrátách, teď v průběhu první poloviny července zatím dochází ke korekci propadu a investoři si uvědomují, že některé akcie jsou již relativně zajímavě naceněny. Proto se na výprodejové slevy vrhli a posunuli tak ceny trochu zpět.

Asi ale ještě letos není všem poklesům konec, nadále budou investoři sledovat zvedání úrokových sazeb centrálními bankami, v Evropě pak válku na Ukrajině a dodávky plynu Ruskem.

Domnívám se, že obrat nahoru povedou spíše technologické akcie v USA, pokud předvedou solidní čísla a výhled, který nezklame investory – posun nahoru jsme viděli třeba u Netflixu. Pozitivně vidím další vývoj na akciích Facebooku (Meta), Alphabetu, důležité bude, aby nezklamal investory i Apple. Myslím, že neoprávněně jsou dolů zašlapány i akcie zaměřené na cestování i dopravu (sázím na Airbnb, TUI, American Airlines), z evropských akcií bych já kupoval Volkwagen, případně francouzské banky.

Na domácím trhu se nyní nákupům vyhýbám, neboť ministr financí svou rétorikou investory od pražské burzy odrazuje, místo aby je lákal. Také komoditní akcie se poslední měsíc ocitly pod tlakem, když na ně tlačil silnější dolar. Preferuji tedy těžaře kovů, jako je např. Vale, případně bych spekuloval na pšenici.

Z dlouhodobého hlediska má podle mě smysl sledovat Barrick Gold, i když růst sazeb zatím tlačí negativně na cenu zlata – obrat však může přijít rychle během půl roku. Naopak ropným společnostem bych se vyhnul. S návratem covidových onemocnění je podle mého názoru zajímavý Novavax, jehož vakcína má konečně všechny potřebná schválení.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.