Týdenní komentář | J&T Banka
Navigace

Týdenní komentář

 

Dění na světovém trhu

Finanční trhy pokračovaly ve zvýšené volatilitě, kterou přinášely obavy z dalšího utahování měnové politiky. Velkými výkyvy procházely hlavně dluhopisové trhy, vyhrocená situace dokonce přinutila britskou centrální banku Bank of England k tomu, že ve středu zahájila nákupy státních dluhopisů s cílem zajistit stabilitu finančního systému. Mohutné výkyvy cen dluhopisů ohrožovaly především penzijní fondy. Zklidnění situace u britských dluhopisů pomohlo dluhopisům globálně. Rostoucí obavy z recese a výkyvy u dluhopisů vyvolaly další prodejní tlaky u akcií.

 

Ve čtvrtek podle očekávání ČNB ponechala své sazby beze změny (7,00 % pro 2T repo), ale na tiskové konferenci guvernér Michl překvapivě uvedl, že na dalším zasedání v listopadu bude bankovní rada řešit otázku, zda sazby znova ponechat beze změny, nebo je ještě dál zvýšit.

 

V souhrnu za celý týden americké akciové indexy ztratily 1-2 % t/t a hlavní index S&P 500 se dostal na nejnižší úrovně od listopadu 2020 (3615 bodů). V západní Evropě akciové indexy v průměru ztrácely 1-2 % t/t.  Domácí index PX v pátek uzavřel na hodnotě 1123 bodů (-3,8 % t/t) a je na nejnižší úrovních od května 2021. Výnosy dluhopisů se v řadě zemí dostaly na nejvyšší úrovně od roku 2009, sledovaný výnos amerického 10letého dluhopisu se během týdne dostal i na 4,0 %.

 

Společnosti na BCPP

Pražská burza se v uplynulém týdnu ponořila hluboko do červených čísel. Nejvíce ztrácely akcie Kofoly (-11,6 % t/t na 244 Kč). Ty se od čtvrtka obchodují bez nároku na dividendu ve výši 11,3 Kč, po očištění o tento technický faktor by byl propad „jen“ 7,8 %. Důvodem jsou komentáře generálního ředitele a největšího akcionáře Jannise Samarase ohledně extrémního nárůstu nákladů, které není společnost schopna promítnout do ceny produktů. Téměř 8 % odepsala bez výraznějších zpráv realitní společnost CTP (-7,8 % na 259 Kč), za čímž mohou být obavy z recese.

 

Naopak nejlepší výkonnost zaznamenaly akcie TMR, které uzavřely v mezitýdenním srovnání beze změny, nicméně tradičně při minimální likviditě. Z větších titulů se držel Philip Morris ČR (-1,2 % na 16 420 Kč). Ten ve čtvrtek zveřejnil solidní čísla za první polovinu tohoto roku, když tržby vzrostly meziročně o 10 % na 9,8 mld. Kč a čistý zisk o 6 % na 1,8 mld. Kč.

 

V klesajícím trendu pokračovala i energetická společnost ČEZ (-6,8 % na 860 Kč), kde jsou investoři stále v nejistotě ohledně finální podoby mimořádných daní či regulace. Energetičtí ministři EU se v pátek shodli nad již dříve prezentovaným návrhy, které zahrnují zastropování cen produkce z jiných než plynových zdrojů na 180 EUR/MWh, povinné snížení spotřeby elektřiny ve špičkách a mimořádné daně na společnosti z ropného, petrochemického a těžebního sektoru. Nyní se tak bude čekat, jak pojme implementaci těchto pravidel česká vláda a zda je doplní o své další případné návrhy.  

 

Výhled na příští týden

Končící týden byl poznamenán bolestivým přizpůsobováním trhů na rostoucí úrokové sazby a na nová rizika. Nejvíce volatilní až chaotická situace nastala ve Velké Británii, kde plán premiérky Liz Trussové na prudké snížení daní vyvolává obavu finančního trhu z rozpočtového deficitu, který dluhopisový trh nyní dokáže jen špatně absorbovat. To vyvolalo prudký růst výnosů na dluhopisech, propad kurzu libry a mimořádné středeční oznámení Bank of England o pozastavení prodeje aktiv. Není vyloučené, že britská fiskálně-měnová krize bude pokračovat i v příštích dnech. Pokračujícím tématem je samozřejmě i evropská energetická krize, která byla dále prohloubena poškozením plynovodu Nord Stream I. Konečně, Rusko dle očekávání v pátek oznámilo anexi čtyř ukrajinských regionů. To bude způsobovat rostoucí geopolitické napětí, neboť Rusko může nyní vyhrožovat použitím jaderných zbraní na „obranu“ anektovaných území.

 

Za oceánem jsou trhy o poznání klidnější, nicméně americký akciový trh žije nadále hlavně měnovou politikou Fedu, jehož představitelné jsou stále neoblomní ve snaze potlačit inflaci i za cenu hospodářské recese. Číslem příštího týdne bude páteční růst zaměstnanosti v USA za září, kde se očekává opět solidní číslo (+250 tis. prac. míst). To však může být pro akciový trh spíše negativní zprávou, neboť dobrá makroekonomická čísla jen utvrzují Fed ve zvyšování úrokových sazeb a odprodeji dluhopisů. Z těchto důvodů jsme na akciové indexy nadále opatrní a očekáváme do příštího týdne spíše pokračující korekci. Na českém akciovém trhu neočekáváme žádné významné korporátní zprávy.

 

Z makroekonomického pohledu začne týden americkým ISM v průmyslu za září (oček. 52,3 po 52,8 b.). Ve čtvrtek budeme sledovat odhad změny zaměstnanosti v USA za září dle agentury ADP (oček. +205 tis. po +132 tis.) a v Německu průmyslové objednávky za srpen (oček. -0,5 % m/m po -1,1 %). V pátek ráno budou v Německu zveřejněny srpnové maloobchodní tržby (oček. -4,1 % r/r po -5,5 %) a průmyslová výroba (oček. -0,5 % m/m po -0,3 %), ale hlavním číslem bude zmíněná změna zaměstnanosti v USA za září (oček. +250 tis. po 315 tis.).

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.