J&T Banka Ranní přehled: 03/10/22: ČEZ, eurozóna-inflace, OPAP, Tesla | J&T Banka
Navigace

J&T Banka Ranní přehled: 03/10/22: ČEZ, eurozóna-inflace, OPAP, Tesla

 
PX: 1,123 bodů (+0,8 % d/d); objem:  584 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Evropské burzy v pátek na závěr měsíce a kvartálu rostly a pražská burza s nimi. Poprvé v týdnu zavřela pražská burza v plusu (index PX +0,81 %). Začátek obchodování byl pozitivní a index otevřel v plusu asi 1,5 procenta. Ochlazení nálady přišlo před začátkem obchodování v USA a prodejní příkazy zřejmě přitekly ze zahraničí. To se podepsalo hlavně na ČEZu (-0,58 %), který během rána atakoval cenu 895 Kč,  aby zakončil  den na 860 Kč. Úspěšnější byly banky, Erste Group (+2,69 %), Komerční banka (+1,45 %), Moneta (+0,43 %), které následovaly banky v západní Evropě, kde si index bankovních titulů připsal velmi slušných +1,9 %. Na volném trhu pražského parketu rostlo CTP (+4,72 %), ovlivněno růstem na hlavním trhu v Nizozemsku, které předtím několik dní trpělo poměrně nespravedlivým výplachem. Celkový objem obchodů byl podprůměrných 584 milionů Kč.
 
ČEZ: Neutrální (Milan Lávička)
Unijní ministři zodpovědní za energetiku na pátečním mimořádném jednání schválili opatření pro boj s vysokými cenami elektřiny. Jedná se o zastropování cen elektřiny pro neplynové zdroje, povinné úspory spotřeby a zdanění mimořádných zisků producentů fosilních paliv. Strop cen elektřiny by měl být stanoven na úrovni 180 EUR za MWh, příjmy nad tuto úroveň budou výrobci elektřiny odvádět státu. Schválená opatření v hlavních bodech odpovídají předchozím návrhům, a nejsou tak pro trh výraznějším překvapením. Z pohledu ČEZu považujeme tuto cestu za přijatelnější v porovnání s případným zdaněním mimořádných zisků. Dopad do hospodaření, respektive příjem pro státní rozpočet, by byl výraznější oproti dani v prvních letech, nicméně vzhledem ke klesající ceně futures kontraktů s tím, jak se prodlužuje termín dodání, by negativní dopad rychle klesal. Česká vláda by nyní měla přijít s vlastními opatřeními, kterými tato unijní pravidla doplní, a nelze úplně vyloučit, že budou zahrnovat i zdanění mimořádných zisků. 
 
Komentář k americkému trhu
Akcie na Wall Street pokračovaly ve výrazných výprodejích i během pátečního obchodování. Sentiment negativně ovlivnily slabší makrodata a rebalancing na konci měsíce a kvartálu. Ostře sledovaný inflační údaj Fedu v podobě deflátoru PCE vzrostl v srpnu meziročně o 6,2 % proti oček. +6 %, což dále přiživuje obavy z agresivního utahování měnové politiky americkou centrální bankou. Do fáze kontrakce navíc v září propadla průmyslová aktivita v oblasti Chicaga a mírné zhoršení přišlo také v podobě konečné revize spotřebitelské důvěry dle Univerzity of Michigan za září. Hlavní index S&P 500 nakonec uzavřel seanci na denních minimech se ztrátou necelých 55 bodů (-1,51 %; 3 585,62 b.) a připsal si nejhorší měsíc (-9,3 %) od vypuknutí pandemie koronaviru v březnu 2020. V čele poklesu stály po horších číslech a sníženém výhledu akcie spol. Nike (-12,81 %; 83,12 USD), které zažily největší propad od roku 2001. Výrobce sportovního vybavení čelí rostoucím nákladům, zásobám a klesajícím maržím. Celkově indexy zaznamenaly již třetí ztrátový kvartál v řadě, což je nejdelší série od roku 2009.
 
 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.