Navigace
Top články

Elektromobil (už) ano, nebo (ještě) ne?

Elektromobilita je na pochodu a ve směru ovládnout individuální dopravu, řekněme v příštích 10 až 15 letech. Může se nám to líbit, nebo nemusí, ale o směřování pohonu osobních automobilů je rozhodnuto, troufnu si říct.

Přečtěte si také

Protesty, krádeže, ztráty a nálezy

První červencové novinky ze světa umění jsou jedním slovem třaskavé. Od hojně diskutovaného protestu českých výtvarníků v Národní galerii, který se tak trochu otočil proti nim, přes Cenu Jindřicha Chalupeckého, která definitivně končí s oceňováním jediného laureáta, až po pár kriminálních záplatek s Picassem a Mondrianem v hlavních rolích.

Přečtěte si také

Umělá inteligence maluje Rembrandta a AirBnb nabízí noc u Gaudího

I minulý týden se odehrálo hned několik věcí, které stojí za vaši pozornost. Oslo se chystá na velkolepé otevření nové obrovské galerie, v Amsterdamu umělá inteligence dokončuje slavnou malbu Rembrandta van Rijn a v Barceloně budete moct přes AirBnb strávit jednu noc v ikonické stavbě Antonia Gaudího.

Přečtěte si také

Nový projekt Kateřiny Šedé, nález mini Pompejí a kód WWW v aukci

Během minulého týdne Kateřina Šedá po dvou letech náročných příprav dokončila projekt Herzlich Willkommen v rakouském domově seniorů, veronští archeologové našli něco, co označují za mini Pompeje, Interpol hlásí první úspěchy se svou novou aplikací a Sotheby’s bude dražit původní kód WWW. A abych nezapomněla, taky si můžete koupit Kovařovicovu vilu.

Přečtěte si také

Privátní plavba a moře možností

Představte si, že jste ubytováni ve svém oblíbeném luxusním hotelu, který jednoduše cestuje s vámi. Plavíte se na otevřeném moři, dostanete se na jinak nepřístupné pláže a pozorujete romantické západy slunce od prostřeného jídelního stolu. Bublinky šampaňského vás šimrají na nose a nic vám neschází. Na lodi zvednete kotvy, kdykoliv se vám bude chtít, a poplujete elegantně vstříc novým dobrodružstvím.

Přečtěte si také

Nová pobočka Centre Pompidou a nejdražší známka světa, která nebyla nejdražší

Dnešní novinky ze světa umění zaplavily zprávy o architektuře významných kulturních institucí od nové americké pobočky Centre Pompidou přes (ne zas tak novou) pobočku Louvru v Abú Dhabí až po naši plánovanou budovu filharmonie v Praze. Kromě toho v Roudnici nad Labem vznikla ve veřejném prostoru netradiční plastika, které můžete jednoduše zavolat, a taky se prodala nejdražší známka světa, která ale nepokořila rekord.

Přečtěte si také

Karel Štědrý kouzelně propojuje Kupku s Tetris

Letos poprvé vstoupil do prestižního žebříčku J&T Banka Art Index. Dostal se na příčku s magickým číslem 100 a je velkým příslibem pro další roky. Dílo Karla Štědrého srší nápady, originalitou, ale zároveň se nebojí inspirovat velikány minulého století, především abstraktního umění.

Přečtěte si také

NFT na trhu s uměním

Diskuse o budoucnosti NFT zaplavily nejen svět umění. Akceleroval je březnový prodej digitálního díla umělce, který tvoří pod přezdívkou Beeple, za více než 69,3 milionu dolarů. Tím se zařadil mezi nejdražší současné umělce na světě. Od té doby se digitální tokeny staly atraktivní pro mnoho dalších velkých jmen současného umění, aukční síně je zařadily do své dražební nabídky a do světa kryptoumění se pouští i významné galerijní instituce.

Přečtěte si také

Utajená rekonstrukce Národního divadla a falešná Mona Lisa na prodej

Minulý týden byly oznámeny hned dvě velké personální změny v kulturních institucích u nás i v zahraničí a taky praskly informace o utajované rekonstrukci Nové scény Národního divadla. V Paříži se draží falešná Mona Lisa a v Lisabonu se zahajuje výstava Aj Wej-weje. Co by vám tedy nemělo uniknout (a kam byste měli jet na dovolenou)?

Přečtěte si také

Řepkový Pac-Man, ostuda na bienále a vůně van Gogha

Minulý týden na sebe umění upoutalo pozornost především díky novému provokativnímu projektu skupiny Ztohoven. Ta na 18 hektarech řepkového pole poblíž hory Říp vysekala postavičku Pac-Mana, kterého připodobňuje k Andreji Babišovi a jeho podnikání. Stalo se ale i plno dalších věcí: bylo zahájeno benátské bienále, na kterém k naší ostudě chybí česká i slovenská účast, Galerie Kodl v neděli dražila Toyen i Kupku a věřte tomu, nebo ne, na svět přichází vůně inspirovaná Vincentem van Goghem.

Přečtěte si také

Michelangelovo NFT, ukradené billboardy a hra pro jediného diváka

Na trhu s NFT se objevila položka, kterou tam asi málokdo čekal: samotný Michelangelo. České umělecké vody zase rozčeřila nová inscenace Národní divadla pro jediného diváka nebo umělec, který za bílého dne kradl billboardy. Co dalšího by vám tento týden nemělo utéct?

Přečtěte si také

Krást umění bude zas o trochu komplikovanější

Minulý týden svět objevil novou aplikaci Interpolu, která zase trochu zkomplikuje krádeže a hlavně následné prodeje uměleckých děl. Došlo ale i k několika zajímavým (legálním) prodejům od Kupky po CryptoPunks, v Praze proběhly první koncerty s diváky a v Ostravě jsme otevřeli novou výstavu.

Přečtěte si také

Umění sbírat umění

Začíná to nenápadně. Stojíte před uměleckým dílem a najednou cítíte zvláštní pocit, že byste tento konkrétní kousek chtěli vlastnit. Zjistíte, že vás objekt niterně oslovuje a že chcete, aby dodával duši i vašemu domovu. Mnohdy to trvá, než se skutečně odhodláte si dané dílo pořídit. Přitom začnete objevovat, jak daný umělec přemýšlí, kde tvoří, čím se inspiruje. Postupně si uvědomíte, jak funguje svět umění, a zatoužíte stát se sběratelem. Art specialistky Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková vám poradí, jak na to.

Přečtěte si také

Eva Koťátková: Obsese kresbou, detaily a tím, co v nás vyvolávají různé instituce

Jak se cítí lidé za mřížemi léčebny? Jak vnímáme svět obutí v pohodlí domácích bačkor? Jaké by to bylo vrátit se zpátky do školy? A jak se nahlíží až za obzor fantazie? Evu Koťátkovou fascinují různá prostředí, která formují naše vědomí. Cenu Jindřicha Chalupeckého získala už ve 25 letech.

Přečtěte si také

Netradiční umění: lekníny v galerii a výstava v Černobylu

Švýcarská galerie zaplavená leknínovým rybníčkem, zrekonstruovaný architektonický skvost v Berlíně, největší akvizice v dějinách českých krajských galerií a 40 uměleckých děl instalovaných v uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny (samozřejmě ilegálně). Co vám budu povídat, na poli umění se toho opět událo docela dost.

Přečtěte si také

Rekordní tenisky, sousedský spor Tate Modern a brutální daň pro Samsung family

Tento týden přináším novinky výhradně ze zahraniční umělecké scény. Co tak zajímavého se ve světě stalo? Tak třeba dědicové bývalého šéfa Samsungu konečně zveřejnili, co bude s více než 20 tisíci zděděnými uměleckými díly. Padl také nový rekord za tenisky, londýnská National Gallery objevila ve svých sbírkách vzácného Poussina a Tate Modern se kvůli svým voyeurským návštěvníkům soudí se svými sousedy.

Přečtěte si také

Michelangelův David z 3D tiskárny a návrat falešného Cranacha

Znepokojivých zpráv bylo v uplynulých dnech už dost. Dala jsem si proto obzvlášť záležet, aby novinky ze světa umění nezanechaly žádné šrámy na duších svých čtenářů. Tento týden proto nabízím překrásný design těch nejtalentovanějších českých designérů, věrnou kopii Michelangelova Davida z 3D tiskárny, úsměvnou historku o nepochopených uměleckých dílech a jednoho úspěšně navráceného falešného Cranacha.

Přečtěte si také

Kauza da Vinci, nové Fabergého vejce a nový rekord Toyen

Po dovolenkové pauze vás nemohu ochudit o další várku zpráv ze světa umění. Tentokrát se mimo jiné podíváme na aféru kolem nově objeveného díla Leonarda da Vinci, na českou malířku Toyen na výstavě i v aukci, ale i na speciální Fabergého vejce inspirované seriálovým hitem Game of Thrones.

Přečtěte si také

Vendula Chalánková: Jsem ráda, že nemusím své dílo prodávat sama. Raději daruji

Stala se skokankou nejnovějšího vydání žebříčku současných umělců J&T Banka Art Index. Její tvorba je plná humoru a setkáte se v ní s postavičkami, které zažívají životní vítězství, ale ponejvíce prohry.

Přečtěte si také

Noví hráči na online trhu s uměním

Trh s uměním se v loňském roce přesunul zejména na online platformy. Přes internet se najednou začaly uskutečňovat i ty nejvýznamnější prodeje a rozvoj veškeré s tím související infrastruktury významně akceleroval. Turbulentní vývoj a zdánlivý úspěch nově využívaných forem prodeje umění dokonce loni přilákaly i úplně nové hráče na trhu.

Přečtěte si také