Navigace
Top články

Propad návštěvnosti muzeí o 77 % a nové jméno Musée d’Orsay

Report návštěvnosti světových muzeí kvantifikoval to, co jsme všichni tušili: v průměru se návštěvnost těchto institucí během loňského roku snížila o 77 %, což se samozřejmě projevuje i na rozpočtech. Co vás možná překvapí o trochu víc, je oznámení z pařížského Musée s’Orsay. Jako výraz úcty k nedávno zesnulému bývalému prezidentovi Giscardu d’Estaingovi mění instituce svůj název.

Přečtěte si také

Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open: jeden z nejvýše hodnocených turnajů Světové série se vrátí ve finále olympijské kvalifikace

Fanoušci plážového volejbalu slavili v roce 2018 zlato českého páru Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, o rok později dosáhli Ondřej Perušič a David Schweiner na historický stříbrný výsledek. Potřetí se světová beachvolejbalová špička v Ostravě střetne od 2. do 6. června 2021. Turnaj pod vítkovickou vysokou pecí bude posledním čtyřhvězdičkovým podnikem Světové série před uzavřením kvalifikace pro olympijské Tokio a zároveň jednou z pouhých pěti zastávek nejvyšší úrovně v roce 2021.

Přečtěte si také

V Sotheby’s se vydražil Kupka za 230 milionů i tenisky Nike

Nejzásadnější novinkou minulého týdne je jednoznačně aukce Františka Kupky v londýnské pobočce Sotheby’s. Rekord, který předčil ten předchozí hned o více než dvojnásobek, opravdu stojí za vaši pozornost.

Přečtěte si také

Nový ročník Art Indexu, start jarní aukční sezóny a japonský tisk za rekordní cenu

Tyto dny jsou pro nás v J&T především ve znamení J&T Banka Art Indexu. Spolu s tradiční ročenkou trhu s uměním, kterou vydává každoročně ART+, byl totiž zveřejněn i letošní žebříček stovky nejviditelnějších umělců na české scéně. Oproti předchozím ročníkům se v něm letos objevilo pár významných změn, a tak ho vřele doporučuju k prozkoumání.

Přečtěte si také

Od ukradeného Pissarra po nové taláry na UMPRUM

Minulý týden přinesl spoustu novinek, a to doslova. Cena kritiky za mladou malbu má nového laureáta, pařížské Musée Rodin ředitelku a Cindy Shermanová pro změnu zastupující galerii. Zpráva z UMPRUM se tentokrát netýká výtvorů studentů, ale nových talárů.

Přečtěte si také

Investice, která baví i chutná

Investice nemusí mít jen podobu akcií, dluhopisů nebo poštovních známek, ale také hodnotu emoční. Radost z nákupu poskytuje například investice do produktů z vinné révy. Kromě známějšího vína je finance možné vložit i do koňaku, který je označován za nejluxusnější pálenku světa. Specialitou je pak možnost nechat si vytvořit vlastní koňak, který ponese vaše rodinné jméno. J&T Concierge vám tuto příležitost zprostředkuje.

Přečtěte si také

Umění na jachtách, za kryptoměny i ve světě blockchainu

Trh s uměním v minulých dnech zažil spoustu dobrodružství. Winston Churchill si za lidových 250 milionů korun připsal nový autorský rekord, Damien Hirst vstoupil do světa kryptoměn, umění se začalo prodávat prostřednictvím NFT a francouzský veletrh FIAC otevřel své digitální brány.

Přečtěte si také

Záhadný nápis na Munchově obrazu rozluštěn

Tentokrát vám v rámci novinek ze světa umění přináším hlavně tipy na zajímavé čtení, koukání nebo poslouchání. Co si budeme povídat, odreagovat se potřebujeme asi všichni.

Přečtěte si také

Hirst kurátorem u Gagosiana a Kintera v nové pražské galerii

Tento týden se novinky ze světa umění nesou v duchu dobrých zpráv o vznikání nových institucí. V Praze se plánuje nová budova filharmonie, ve Vršovicích se otevírá nová venkovní galerie, v Rožnově zase neobvyklá výstavní síň ve stylu white cube. Ale nebojte, není všechno cukrkandl. Jednu kritickou zprávu jsem si pro vás taky schovala.

Přečtěte si také

Umění nakoupené, interaktivní i kradené

Ani tento týden vás neochudím o novinky ze světa umění. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti? V Česku se umění nakupuje, v Rakousku krade. Pařížské Centre Pompidou představilo nový interaktivní projekt o Vassilu Kandinském a Amazon zase novou budovu, která budí rozpaky.

Přečtěte si také

Investujte do vzdělání svých dětí

Kombinace léta a školy nemusí znít každému lákavě, ale opak je ale pravdou. Letní škola v zahraničí je příležitostí pro poznávání světa, sbírání zážitků, znalostí i zkušeností, potkávání přátel a především zdokonalení jazyků. Spojte vzdělávání dětí s cestováním a pošlete je do světa.

Přečtěte si také

Aukce se kvůli covidu přesouvají na internet. A daří se jim

Rok 2020 byl pro trh s uměním velmi složitý, přesto na něm došlo k několika důležitým událostem. Tou klíčovou bezesporu je přesun aukcí umění na internet. I poměrně rigidní instituce, jako jsou velké aukční domy světové či tuzemské, dobrovolně přešly na prodej umění přes internet. A tato disruptivní událost dokonce přilákala k nákupu umění zcela novou část populace.

Přečtěte si také

Trh s uměním v roce 2020

I umělecký trh loni ovládla situace související se světovou pandemií a ten se nové situaci musel rychle přizpůsobit. S nastalou situací se však popral nejlépe, jak dovedl. Během roku se tak postupně zformovaly tři hlavní prodejní formáty: online aukce, buy now platformy a především všudypřítomné online viewing rooms. Celkové výsledky za loňský rok nakonec nejsou tak zoufalé, jak ještě na jaře mnozí odhadovali.

Přečtěte si také

Angelina Jolie prodává malbu Winstona Churchilla a Ermitáž vystavuje falešná Fabergého vejce

První únorové novinky jsou mimořádně geograficky vyvážené. Long story short: v New Yorku se dražilo české baroko, v Londýně se bude prodávat Churchillova malba zajímavé provenience, Španělsko platí majitelce umělecké sbírky příjemný několikamilionový poplatek za zápůjčné a v petrohradské Ermitáži prý vystavují falešná Fabergého vejce.

Přečtěte si také

Botticelli za 2 miliardy a palčáky Bernieho Sanderse k nezaplacení

Ani poslední lednový týden nezklamal a nabídl novinky ze všech koutů planety. V New Yorku se ve čtvrtek dražilo mimořádné dílo Sandra Boticelliho, v Turíně se bude očkovat přímo v galerijní expozici, z Paříže ohlásili rekonstrukci Centre Pompidou, z Ostravy nového městského architekta a ze všech zákoutí internetu vykukují palčáky Bernieho Sanderse.

Přečtěte si také

S novým prezidentem do Bílého domu přichází i nové umění

Minulý týden byl pevně spjat se světovou politikou. Samozřejmě nemluvím o našich českých poslaneckých flákancích, ale o inauguraci nového amerického prezidenta. Ptáte se, jak to souvisí se světem umění? Bílý dům nemá holé zdi a to, co na nich visí, může ovlivňovat i úřadující prezident. Kromě toho mě zaujal i rekordní prodej sběratelských Pokémon kartiček, aktivity florentské galerie Uffizi na sociálních sítích nebo nové umělecké partnerství automobilky Hyundai.

Přečtěte si také

Opožděné Finále Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020: Aktivismus i příběhy (z) jiných světů

Pandemie choroby covid-19 nabourala plány pořadatelů i účastníků 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCH). Finálová výstava, na níž svá díla představuje pětice umělců či uměleckých skupin, se veřejnosti tradičně odhaluje v září, loni to však nakonec bylo později. Navíc ve velmi omezených podmínkách a s jednou účastnicí navíc, protože účast Almy Lily Raynerové byla ve 30. ročníku odložena ze zdravotních důvodů.

Přečtěte si také

Magnus Magazín: Tentokrát o spánku a snění

Spánek v lidském životě zabírá třetinu veškerého času a zásadně ovlivňuje celkové zdraví člověka. Jaký vliv má jeho kvalita na fungování organismu? Co se děje s naším tělem, když špatně spíme? Proč skoro každý z nás někdy zápasí s nočními můrami? Na tyto a další otázky odpovídá již devatenácté číslo magazínu Magnus.

Přečtěte si také

Komplikace v umění: má je Cate Blanchettová i dopravci s uměním

Novinky na tento týden jsou sice ryze zahraniční, zato tematicky velmi rozmanité. Herečka Cate Blanchettová buduje výstavní prostor pro svou vlastní sbírku a naráží na nečekané komplikace, dopravci s uměním naopak narážejí na komplikace očekávané (brexitové). A co by to bylo za týden, kdybychom nezmínili covid? Ten tentokrát zhatil inauguraci dlouho očekávaného výstavního prostoru v Paříži.

Přečtěte si také

Novoroční novinky ze světa umění

Během vánočních svátků si sice umělecké novinky daly trochu pauzu, já jsem ale dění tiše pozorovala dál, ježíšek neježíšek. A jak se dalo očekávat, nakupilo se tolik zajímavých zpráv, že vám dnes musím naservírovat rovnou dvojitou dávku informací.

Přečtěte si také