Navigace
Top články

Galerie Magnus Art: oslava sběratelství a krásy

Až půjdete něco vyřizovat do nové pražské centrály J&T Banky nebo si budete chtít jen tak prohlédnout fascinující budovu, nezapomeňte se zastavit v galerii, kterou najdete nalevo od hlavního vstupu do banky. J&T Banka se totiž zařadila mezi prestižní, nejen finanční instituce světa a otevřela vlastní výstavní prostor.

Přečtěte si také

Kam za uměním v době covidové

Dnes vstoupilo v platnost vládní nařízení, ze kterého vyplývá mimo jiné i uzavření kulturních institucí. Do galerií ani muzeí se tak nějakou dobu nedostaneme, i tak se ale stále dá vyrazit za kulturou, konkrétně tedy za tou, která je venku. Ke štěstí všech uměnímilovných Čechů minulý týden probíhal festival 4+4 dny v pohybu, v rámci něhož vzniklo i několik venkovních instalací.

Přečtěte si také

Český aukční rekord pokořen: Piková dáma vydražena za 79 milionů Kč

Zdá se, že trh s uměním se pomalu snaží probudit z letního spánku, a to jak u nás, tak v zahraničí. Zatímco většina světových veletrhů se přesouvá dál v kalendáři nebo do onlinu, ve Vídni proběhl předminulý týden Vienna Contemporary. Minulý týden také zahájila provoz nová aukční síň zaměřená ryze na online aukce, Sotheby’s oznámilo dražbu unikátního renesančního díla a v Praze v neděli proběhla první velká podzimní aukce.

Přečtěte si také

Grand Hotel Hradec sází na design a přírodní materiály

Ekologické hotely nabízející maximální komfort pro klienta a současně souznící s přírodou už nenajdeme jen za hranicemi. Jeden takový se v létě otevřel v Krkonoších a J&T Concierge jej na základě vlastní zkušenosti může všem jen doporučit.

Přečtěte si také

Doba je vhodná pro podporu současných tvůrců

Od letoška vede umělecké aktivity J&T Banky Valérie Dvořáková. Vystřídala Annu Pulkertovou, která se věnuje mateřským povinnostem. Umělecké aktivity v bance dostávají stále větší prostor a jedním z jejich nejviditelnějších projevů bude galerie Magnus Art v novém sídle banky. Jaké jsou aktuální trendy ve sběratelství, jak na trh s uměním dopadla koronakrize, které tvůrce má smysl sledovat či jak důležité může být v životě uměleckého díla pojištění?

Přečtěte si také

Malíř pokojů? Ne, výtvarník!

Na konci srpna finišovaly v novém bankovním sídle dokončovací práce. Řemeslníci montovali kuchyňské linky, začišťovali zdi nebo přenášeli nábytek. Jeden malíř na štaflích se tedy mezi nimi lehce ztratil. Michal Škapa ale není klasickým malířem pokojů, nýbrž výtvarníkem, který si své jméno udělal na graffiti ve veřejném prostoru.

Přečtěte si také

Začíná podzimní aukční sezóna ·

Aktuální covidová situace teď zabírá většinu naší pozornosti, i tak se vás ale pokusím vytrhnout ze statistik denních přírůstků trochou zpráv ze světa umění. Nalákat vás můžu na 30 milionů za Kupku, 125 let České filharmonie, 1 slavný banán a 4+4 dny v pohybu.

Přečtěte si také

Kavárnu Elektra nově zdobí díla Lukáše Karbuse

Zalesněná údolí, strmé skály i melancholické kytice lučního kvítí. Kavárnu Elektra v ostravské pobočce J&T Banky nově zdobí díla českého malíře Lukáše Karbuse. Prostupuje jimi charakteristicky pojaté téma krajiny.

Přečtěte si také

Událost sezóny: obří výstava Mikuláše Medka v NG

Minulý týden jsme otevřeli novou výstavu nejen my v ostravské pobočce J&T Banky, ale i Národní galerie hned v několika svých budovách. Oslavili jsme jedny úctyhodné narozeniny i uronili slzu za Jiřího Menzela. Novinky ale přicházejí také ze zahraničí, včetně kulturní dohry jedné detektivní zápletky.

Přečtěte si také

Poprask kolem Modiglianiho

Minulý týden byl v uměleckém světě tak nabitý zprávami z Česka, že jsem sotva stihla sledovat zahraničí. Například vznikl nový podcast o kulturní scéně a vyšly rozhovory s kandidáty na ředitele Národní galerie. Jedna zahraniční zpráva ale přece jen stihla upoutat moji pozornost.

Přečtěte si také

Penta mění plány se Zahou Hadid

O změně pražského projektu architektky Zahy Hadid už jste možná slyšeli, třeba ale nevíte, že Sotheby’s bude dražit české současné umělce nebo že berlínský taneční klub Berghain dočasně přesedlal na galerijní provoz.

Přečtěte si také

5 současných českých umělkyň, které se vyplatí sledovat

V posledních letech se na umělecké scéně začínají výrazněji prosazovat ženské umělkyně. Objevují se na veletrzích, výstavách významných institucí, všímá si jich umělecká kritika i trh. Tuzemské prostředí není výjimkou, a proto jsem z řady talentovaných českých (a slovenských) umělkyň vybrala několik jmen, která se rozhodně vyplatí sledovat.

Přečtěte si také

Stát v pozici dědice: po Ervínu Ježkovi zbylo 2 800 uměleckých děl

I tentokrát je skladba novinek ze světa umění dost pestrá – od dalších personálních změn na české galerijní scéně přes jeden (ne)překvapivý skandál v architektonických kuloárech až po nečekané dědictví a kulaté výročí veletrhu Art Basel.

Přečtěte si také

Letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého nikdo nevyhraje

Tento týden jsem to se sestavováním novinek ze světa umění měla jednoduché. Mediální prostor totiž zaplavila dvě zcela zásadní témata, přičemž obě byla tak trochu překvapením. Výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie odhalilo tři favority, v jejichž čele stojí jedno dosud neskloňované jméno, a Cena Jindřicha Chalupeckého prošla naprosto zásadní změnou konceptu.

Přečtěte si také

Zlato není drahé – to peněz je moc

Cena zlata v amerických dolarech překonala tento týden svůj historický rekord a na chvíli byla vzdálena pouhých dvacet dolarů od hranice 2000 USD za trojskou unci. Skok v ceně zlata za poslední měsíce je na první pohled intuitivní. Pandemie koronaviru způsobila největší šok ve světové ekonomice od finanční a hospodářské krize let 2008-09. Ekonomiky procházejí recesí, většině firem klesají zisky a u některých oborů jako letectví či sdílená ekonomika není jasné, co s nimi Covid-19 udělá. Obecná poučka zní, že zlato se kupuje v době nejistoty jako alternativa vůči rizikovým aktivům, a letos to platí na sto procent.

Přečtěte si také

Karel VI. a Marie Terezie na jarních aukcích

Svět se postupně vyrovnává s pandemií a numismatického prostředí se to v nemenší míře týká také. Jarní aukční sezona byla z velké části posunuta a některé aukce se uskutečnily pouze v internetové podobě. Naproti tomu jsme nezaznamenali znatelný propad na poptávkové ani nabídkové straně, což potvrzuje prakticky již staleté pravidlo, že numismatický trh nezná velkých růstů ani pádů.

Přečtěte si také

Lidé nespojují život s uměním tolik jako například s pivem v hospodě

Patří k největším hvězdám českého mladého umění. Ještě před třicítkou získal řadu prestižních ocenění včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vystavuje doma i ve světě, především v Německu. A nyní můžete tvorbu Vladimíra Houdka obdivovat v pražské centrále J&T Banky. „Kvůli šíření koronaviru jsem musel zrušit tři výstavy. Ale i na takových situacích lze najít něco krásného,“ říká Vladimír Houdek.

Přečtěte si také

Chorvatsko stále na špici zájmu českých turistů

Chorvatsko bylo jednou z prvních zemí, která po přísných opatřeních otevřela Čechům své hranice. Na české turisty už se tu těší, protože vědí, že se tato destinace každoročně těší jejich velkému zájmu. Klienti J&T Banky nyní mohou využít ojedinělou nabídku – speciální kód, díky němuž získají při rezervaci nejlepší možné ceny.

Přečtěte si také

Pojišťovny zatraktivnily životní pojištění

Smyslem životního pojištění je zajistit rychlou finanční pomoc v případě vážných zdravotních komplikací, nebo dokonce úmrtí pojištěného. „Aby ale životní pojištění v případě potřeby dobře fungovalo, tedy aby pojišťovna zaplatila co nejvíce a co nejrychleji, je potřeba o svou pojistnou ochranu pečovat a mít přehled o všech novinkách,“ říká Jaroslav Malec, ředitel odboru Pojištění ve společnosti J&T Leasing.

Přečtěte si také