Navigace
Top články

Banální otázka na výši inflace

A jaká byla u nás vloni vlastně inflace? Na první pohled to může být banální otázka. Pomineme posun významu, ke kterému došlo za posledních padesát let, tedy že pod pojmem inflace se v současnosti nemyslí růst množství peněz, ale růst cen v ekonomice. Ovšem i tak stále někdy zůstává rozdíl mezi tím, co si laická i odborná veřejnost pod pojmem inflace představuje, a tím, co jednotlivý ukazatel přesně měří.

Přečtěte si také

Inflace se blíží. Obrňte se investicí do akciových fondů

Obáváte se, že vaše peníze v budoucnu ztratí na hodnotě? Plíživá inflace, která se k nám v době pandemie covidu-19 vkradla, tuto hrozbu bohužel uspíšila. Příležitostí, jak se na inflaci připravit a své peníze ochránit, může být investice do akcií. A nemusí jít hned o obchodování na burze. Stačí vybrat si podílový fond, který má akcie ve svém portfoliu. Nejen pro ty, kteří s investicí do akcií začínají, nabízí J&T Banka hned dva takové fondy: J&T Rentier a J&T Dividend.

Přečtěte si také

ČEZ bojuje o návrat na výsluní na pražské burze

Přes převažující pozitivní zprávy už skoro třetím rokem bojuje ČEZ znovu o své zasloužené místo jedné z nejatraktivnějších a nejlikvidnějších akcií na pražské burze. O tuto výsostnou pozici ze začátku minulé dekády přišla tato společnost hlavně kvůli setrvalému poklesu cen elektřiny mezi roky 2011 a 2017, doprovázenému a zvýrazněnému strategickými chybami vedení společnosti v zahraničí, ale i na domácím trhu.

Přečtěte si také

Casino na řeckých bankách pokračuje

Volatilita na akciích řeckých finančních institucí, podporovaná řadou korporátních akcí v minulosti, přilákala za posledních pár let řadu retailových spekulantů, kteří si jen museli zvyknout na občasné „ředění“ akciového kapitálu ve snaze udržet bankovní kapitálové ukazatele na rozumné úrovni. Akcie čtyř hlavních řeckých bank se většinou pohybovaly v podobné trajektorii. Nicméně Piraeus Financial Holdings, která se mezi dalšími třemi bankami vyznačovala nejvyšší volatilitou díky své nízké kvalitě úvěrového portfolia, se od začátku roku výrazně odchýlila od sektorového trendu v očekávání nové korporátní akce.

Přečtěte si také

FinTech společnosti mohou nabídnout nadstandardní zhodnocení

FinTech společnosti aplikují nové technologie do tradičního finančního prostředí. Přináší tím tolik žádané a nutné inovace do relativně rigidního prostředí finančních služeb. Efektivita a především rychlost přináší značný potenciál, který lze využít i investičně.

Přečtěte si také

Komu vadí růst výnosů dluhopisů?

Centrální banky dodávají bezprecedentní záplavu likvidity do systému. Peněžní zásoba roste v eurozóně přes 10 % meziročně, v USA dokonce přes 20 %. Vlády přistoupily na fiskální injekce, které byly k vidění naposledy ve válečných letech, a poslední rozpočtový balíček Spojených států činí cca 9 % HDP. Dohromady to s sebou přináší oprávněné obavy ohledně růstu cenové hladiny (inflace), v důsledku čehož se během tří měsíců výnos desetiletého amerického státního dluhopisu téměř zdvojnásobil (byť z velmi nízkých hodnot) na 1,7 % p. a. Samotná výše této úrokové sazby však stále nijak závratná není.

Přečtěte si také

Z Art Indexu zmizeli Kovanda, Merta, Kokolia a další umělci

Na první příčce J&T Banka Art Indexu se již potřetí umístila Eva Koťátková, pomyslným skokanem roku je Vendula Chalánková a nově se do první stovky dostalo 16 umělkyň a umělců. Tak by šlo shrnout hlavní letošní výsledky edice indexu nejvýraznějších současných umělců, který pro J&T Banku administruje ART+. Tedy až na jeden: Ze zveřejňovaného žebříčku zmizeli Jiří Kovanda, Jan Merta, Vladimír Kokolia a další.

Přečtěte si také

Investice do rozvoje Bratislavy

Nově vznikající bratislavskou čtvrť Eurovea City, kterou tvoří obchodní, zábavní, obytná a administrativní čtvrť spolu s parky, náměstími, sportovišti i veřejnými prostory, podpořili soukromí investoři, kteří rozebrali emisi dluhopisů společnosti Eurovea 2 financing s.r.o. v celkovém objemu 20 milionů euro.

Přečtěte si také

Investice do umění táhnou

Může být J&T Banka Art Index vodítkem pro investování do současného umění? Jednoduchá odpověď zní ano, záleží však na časovém horizontu, o který se jedná. Index vychází z premisy, že k nejvýraznějšímu zhodnocení současného umění dochází až v řádu jedné či více generací. I mnohamilionová díla Muchy, Kupky či Toyen se za jejich života ve vztahu k dobovým mzdám pohybovala v podobných cenových relacích jako díla našich současníků.

Přečtěte si také

Jan Hlavsa: Je čas přinést západní styl investování také do Česka

Investiční platforma Fondee mění způsob, jakým Češi uvažují o penězích. Věkový průměr klientů se pohybuje nejčastěji ve věku 25 až 40 let, uživatelé vybírají spíše odvážnější typy portfolií. Do startupu, který založili manželé Hlavsovi, koncem loňského roku vstoupila J&T Banka jako strategický investor.

Přečtěte si také

Martin Kešner: Propad investic se zastavil, střední Evropa táhne

Startupy jsou křehké společnosti a ekonomické propady je ohrožují více než stabilní firmy se zkušenostmi a silným kapitálovým zázemím. Startupy, do nichž se rozhodl zainvestovat fond J&T Ventures, však uplynulý rok zvládly se ctí a povedlo se jim získat nové investory i klienty zvučných jmen.

Přečtěte si také

Fotbal a akcie

Byť se to na první pohled nemusí zdát, akciové trhy a fotbalový svět mají hodně společného. V obou těchto oblastech se točí velké peníze a sledují je desítky milionů lidí po zeměkouli, jimž dodávají pravidelnou dávku emocí. Ať pozitivních, když se vašemu portfoliu nebo oblíbenému týmu daří, nebo negativních, když třeba v aktuální mizérii fandíte Liverpoolu nebo jste na vrcholu trhu nakoupili a teď sledujete jízdu dolů.

Přečtěte si také

Rotace, růst výnosů a co dál?

Celkem těžká otázka, křišťálová koule by se hodila a ani od kartářky Jolandy se to již bohužel nedozvíme. Ale pojďme popořadě.

Přečtěte si také

Ekonomika ztrácí, ceny nemovitostí dál rostou. Co za tím je?

Než na ekonomiku tvrdě dopadly důsledky pandemie koronaviru, ceny nemovitostí stabilně rostly. Dokonce tak, že mnozí ekonomové kroutili hlavou nad tím, zda ještě mají nějaký zdravý fundament. V loňském roce se (nejen) česká ekonomika propadla, a tak se začalo spekulovat, jak moc propadnou ceny i bytů. Aktuální čísla ukazují, že k poklesu nedošlo, naopak ceny stále rostou až dvouciferným tempem. Nemovitosti jsou totiž v období finanční represe stále bezpečným investičním přístavem.

Přečtěte si také

J&T Banka investovala do Rohliku Tomáše Čupra

Skupina Rohlik Group, jeden z předních evropských lídrů v online prodeji potravin, získala od investorů 190 milionů eur. Hlavními investory se staly Partech a Index Ventures, dále investovali EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a stávající investor Enern. Získané finanční zdroje použije Rohlik Group na expanzi na stávajících trzích, pro vstup do Německa a na další mezinárodní rozvoj.

Přečtěte si také

Začíná hon na investice

Bývaly časy, kdy úrokové sazby zcela běžně převyšovaly inflaci. Ke zhodnocení financí tak stačilo založit si prostý vklad a časem si vybrat zajímavý výnos. Toto pravidlo však už dávno přestalo platit. A to nejen u vkladů a spoření. Padající sazby a narůstající inflace roztočily cenovou spirálu i u ostatních aktiv. Doba přeje rozumným a dlouhodobým investicím, díky kterým lze útlak úspor překlenout.

Přečtěte si také

Rentalit pomáhá (nejen) firmám s digitalizací

Startup Rentalit nabízí operativní leasing hardwaru malým a středním společnostem a osobám samostatně výdělečně činným. V prosinci se stal součástí společnosti J&T Leasing a doplnil tak portfolio firmy, která od roku 2018 poskytuje operativní leasing výpočetní techniky korporacím a státním institucím.

Přečtěte si také

Ohrožují výnosy dluhopisů potenciál akcií?

V lednu odepsaly hlavní akciové indexy 1–3 %. Po předchozích růstech tento pohyb nehodnotíme jako dramatický. Výraznějším tématem se však stávají rostoucí výnosy státních dluhopisů, ať už v Evropě, nebo USA (graf 1). Podle ekonomické teorie rostoucí výnosy dluhopisů znamenají nižší atraktivitu jiných aktiv, mj. akcií. To však platí za jinak neměnných podmínek.

Přečtěte si také

Zelená je a bude dobrá

Když minulý týden výrobce dieselových motorů, americká firma Cummins Inc., zveřejnila své čtvrtletní výsledky, leckterý akcionář jistě očekával pozitivní reakci trhu a plánoval vybírání zisků. Výsledky totiž překonaly očekávání trhu o téměř 20 % a potvrdily solidní výhled na rok 2021. Akcie společnosti ale ten den uzavřely poklesem o 1,5 % a tím jen potvrdily, kterým směrem se v posledních měsících upírá pozornost investorů.

Přečtěte si také

Haló, tady robot!

„Pro řešení problémů stiskněte jedničku.“ Zastaralé hlasové automaty se už i u nás postupně stávají minulostí. Zásluhou mladého česko-slovenského startupu Born Digital je nahrazují asistenti postavení na umělé inteligenci. Investici ve výši 600 tisíc eur do startupu vložil i fond J&T Ventures.

Přečtěte si také