Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Nové vyhlídky Microsoftu a Googlu ve světle umělé inteligence

Nebývalou pozornost a obrovskou vlnu zájmu na sebe strhl nový webový nástroj umělé inteligence ChatGPT vyvíjený neziskovou organizací OpenAI. Od svého listopadového uvedení již přilákal miliony uživatelů a jeho dokonalost překvapila i odbornou veřejnost.

Přečtěte si také

Investice do dluhopisů ropných společností

Akcie komoditních firem jsme v portfoliích zredukovali. Několikrát jsem se ve zdejších příspěvcích snažil nastínit, že správa peněz není o honbě za výnosem, ale o balancování výnosu a rizika. Pokud nám investice za rizika nestojí, s klidem se díváme na případné zisky ostatních. Podobně nyní smýšlíme o komoditních akciích, přičemž v sektoru ale zůstáváme.

Přečtěte si také

Aktivistický investor – přítel, nebo pohroma pro akcionáře?

Aktivistické investování nabírá na popularitě nejen ve světě, ale i v České republice – především na českém Twitteru. Je to něco, co by akcionáři měli vítat, anebo se začít strachovat o svoji investici?

Přečtěte si také

Pozitivní výhled pro americkou ekonomiku nabádá k navýšení investic

Stran ekonomického vývoje v USA máme v týmu JTIS pro tento rok tři scénáře. Možnost propadu americké ekonomiky sice zůstává na stole, posouvá se však směrem k nižší pravděpodobnosti. Rozhodný boj Fedu s inflační hydrou nese výsledky, otevírá se tak prostor pro střednědobou expanzi reálné ekonomiky i růst akciových trhů. Všeobecné očekávání ekonomického armagedonu se nenaplňuje, což je samo o sobě pozitivní zprávou. Realizace strukturálních změn v dodavatelských řetězcích, vývoj na trhu práce a dopad nedávného otevření Číny budou průběžně indikovat, jaký ze scénářů se naplní.

Přečtěte si také

Jeden rok je jen „okamžikem“ v životním cyklu portfolia

Loňský rok nebyl pro nikoho jednoduchý. Ceny zboží a služeb stoupaly, akcie klesaly, jen kousek za slovenskými hranicemi vypukla válka, a tak udržet nervy na uzdě bylo mnohdy obtížné. Řada movitých klientů tápala, jak naložit se svými investicemi, a přemýšlela, jestli právě teď nenastal čas si svůj majetek pořádně užít. Co klienty aktuálně trápí, co je zajímá a jaké možnosti jim bankéři nabízejí, prozradila obchodní ředitelka J&T Banky Alena Tkáčová.

Přečtěte si také

Bude Zajíc v Číně klidný či divoký?

V neděli 22. ledna začne nový čínský rok, v rámci zvěrokruhu skončí rok Tygra a vystřídá ho Zajíc. Rok Zajíce má být tradičně ve znamení klidu, porozumění a souladu. Ovšem rázné ukončení tuhých restrikcí proti covidu-19 vyvolává otázky, zda skutečně půjde o proces plný klidu a souladu.

Přečtěte si také

Návrat „cestuchtivých“ vytváří příležitosti

Rok 2022 přinesl na akciové trhy propad, centrální banky bojovaly a ještě bojují s vysokou inflací, a zvedají tak úrokové sazby. Řada ekonomů věštila recesi nejen u nás doma, ale i v Evropě a USA. Přesto existuje jeden segment, který se nadále těší vysoké poptávce. Je to cestování. Ano, po covidových omezeních se zase hodně lidí chce někam podívat, často to vypadá, že jsme jak utržení z řetězu. Jak toto odehrát na burze?

Přečtěte si také

Majitelé rodinných firem začali během pandemie více chápat své děti

J&T Family Office Report je jedinečný průzkum mezi majiteli rodinných firem a jejich potomky v České republice. Kvalitativní část výzkumu, kterou uskutečňujeme prostřednictvím individuálních rozhovorů s respondenty u kávy nebo oběda, nám umožňuje nahlédnout hlouběji do motivací a obav rodičů a dětí, a to nejen v kontextu předávání firem a rodinného majetku.

Přečtěte si také

Svět budoucích jednorožců se otevírá dalším investorům

J&T Banka hledá stále nové příležitost, jak svým klientům zprostředkovat zajímavé investice. Proto založila fond J&T ORBIT SICAV, který se stal významným investorem fondu Orbit Growth, jenž se zaměřil na svět budoucích jednorožců. S jakou strategií vstoupil fond na trh a jaké firmy do svého portfolia hledá, prozradil Radovan Nesrsta, hlavní partner a člen investičního výboru Orbit Capital.

Přečtěte si také

Růst cen nemovitostí se zastavil. Jak to bude dál?

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se nenaplnila, ceny v letech 2020 a 2021 naopak vystřelily až o 30 %. Nyní se zdá, že dlouho vyhlížený obrat konečně přichází. Jaký vývoj lze očekávat v příštích letech a dočkáme se znovu nízkých úrokových sazeb hypoték?

Přečtěte si také

Jaký byl rok 2022 pro akcie? Náročný

To, čeho jsme byli v roce 2022 svědky, ať již v reálném životě, či na finančních trzích, by asi většinu z nás – nebo alespoň mě – ještě na začátku roku ani nenapadlo. Pokles akcií jsme očekávali, takto velký už méně. Vždyť dříve všemi vzývaný Nasdaq (technologické akcie) ztrácí letos přes 33 %!

Přečtěte si také

Úspěšný rok koruny

Stará biblická moudrost, že nikdo není doma prorokem, se letos přiléhavě hodí na českou korunu. Ač uplynulý rok 2022 byl na devizových trzích bouřlivý, domácí měna si v rozjitřených dobách připsala řadu úspěchů. Přesto místo oslavných článků česká média plnily titulky, že krach koruny či měnová krize jsou za dveřmi.

Přečtěte si také

J&T ARCH INVESTMENTS hlásí výkon za posledních dvanáct měsíců 7,5 %

Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH INVESTMENTS uzavřel třetí čtvrtletí roku 2022 s objemem aktiv dosahujícím téměř 29 miliard korun a stále se drží na přední pozici mezi největšími FKI v Česku a na Slovensku. Za posledních dvanáct měsíců dosáhlo zhodnocení korunové́ třídy investičních akcií 7,51 %, zatímco v případě eurové třídy to bylo 3,31 %.

Přečtěte si také

Jeden těžký rok není důvod rezignovat. Ztráta trpělivosti může znamenat prohru

Je pravda, že rok 2022 byl pro většinu investorů masakr. Nebylo moc kam se schovat. Je ale jeden kalendářní rok správné období k bilancování? Možná dává smysl bilancovat naše osobní úspěchy za období jednoho roku. Na finančním trhu, především na tom akciovém, je to ale příliš krátká doba na hodnocení dosažených úspěchů. Investování není loterie, ale dlouhodobá záležitost. Jaký je tedy k hodnocení investic správný metr?

Přečtěte si také

ASML – sázka na technologický rozvoj

Hrozba recese, přerušení v dodavatelských řetězcích, tlak USA na vývoz nejvyspělejších technologií do Číny a předzásobení z dob covidových uzávěr posílají sektor polovodičů na dvouletá minima. Polovodiče, pro které je zpravidla typický cyklický vývoj, aktuálně procházejí svou sestupnou fází. Existují však výjimky, které stojí za pozornost dlouhodobého investora a jejímž zářným příkladem je výrobce extrémních ultrafialových litografických strojů (EUV), nizozemská společnost ASML.

Přečtěte si také

Investičním heslem roku 2023 bude trpělivost

Rok 2022 se ukázal být pro investory nejnáročnějším za mnoho let. Válka na Ukrajině výrazně prohloubila inflační problém, na který už tak jako tak bylo zaděláno před válkou. Kořeny nynější inflace lze vystopovat v letech minulých, kdy peníze byly zadarmo a vlády se, pod tlakem populistické politiky, naučily populaci štědře kompenzovat ekonomické šoky.

Přečtěte si také

Evropa tuto zimu zvládne a o průmysl v blízké době taky nepřijde

Tento rok si do Evropy kopl každý, kdo mohl. I uznávaný investor Ray Dalio si proti ní vsadil. Zatím to ale vypadá, že Evropa je schopná čelit velkým výzvám a zvládat je.

Přečtěte si také

Zlato získává pomalu zpět svůj investiční lesk

Vzácné kovy v čele se zlatem zůstávají v letošním roce za očekáváním, alespoň pokud se týká výnosnosti v amerických dolarech. Jejich ceny se pohybují na úrovních ze začátku roku 2022, přičemž ještě na konci října se nacházely v hlubokých ztrátách. Investoři kupovali zlato zejména kvůli ochraně proti rostoucí inflaci a geopolitickému riziku.

Přečtěte si také

Ekonomika USA mezi hladkým přistáním a tvrdým nárazem

Co přinese nadcházející rok pro americkou ekonomiku? Nejen ekonomové a investoři si kladou tuto otázku a podle svého přesvědčení upravují prognózy a přeskupují portfolia. Výhled je v nynější situaci velmi nejistý a osciluje mezi fundamentálně odlišnými scénáři. Odvíjí se zejména od horizontu působení měnové politiky, respektive zpoždění, s nímž se nastavení měnových podmínek propisuje do jednotlivých segmentů ekonomiky. Přitom nadále platí: když Amerika kýchne, dostane zbytek světa rýmu.

Přečtěte si také

Aktivním investičním fondům odzvonilo? Kdepak! Nadchází čas jejich renesance

Podobně jako ve sportu mezi sebou soupeří příznivci jednotlivých klubů, mezi investory se neustále potýkají tábory příznivců aktivních a pasivních investičních fondů. Od aktivních investičních fondů se očekává nadvýnos kompenzující vyšší poplatky. Investoři preferující pasivní fondy zase sází na jejich jednoduchost, přístupnost a nízké náklady. Pro koho je tedy který typ fondu vhodný?

Přečtěte si také