Navigace
Top články

Inflace a jak na ni

V Česku se oficiální číslo meziroční inflace za září 2021 pohybovalo na hodnotě 4,9 %. Pokud mají lidé uložené peníze „pod slamníkem“, právě o tolik každý rok reálně přicházejí – vzrostly ceny a za svůj stále stejný obnos si koupí méně zboží a služeb.

Přečtěte si také

Anna Pulkertová: NFT tu již zůstanou. Ale zda půjde o masovku, jisté není

Ptají se investoři na možnosti vsadit na NFT místo na klasické umění? A jakou roli mohou digitální originály hrát ve správě majetku? Na to i na další otázky spojené s investičním potenciálem digitálního umění odpovídá Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky.

Přečtěte si také

David Černý: Užívám si pohyb mezi svobodou a pravidly

Během pandemie doufal, že si odpočine, ale nestalo se. Práce je pořád dost, jen doproplacených faktur ubylo, říká David Černý, který patří mezi nejtalentovanější, ale také nejdražší tvůrce u nás. Jeho sochu Jesus Christ z roku 1993 nyní můžete obdivovat v galerii Magnus Art, protože je součástí stejnojmenné sbírky J&T Banky.

Přečtěte si také

Martin Kujal: S dluhopisy je to jako s dýcháním

Jaký vliv mají rostoucí úrokové sazby na dluhopisy? Portfolio manažer J&T Investiční společnosti Martin Kujal to připodobňuje k procesu dýchání: „Teď je doba, kdy se dluhopisové fondy nadechují, ale přijde i doba, kdy budou vydechovat a nabízet zajímavé zhodnocení.“

Přečtěte si také

Ceny lithia na historických maximech

Tak trochu ve stínu růstu cen ostatních komodit aktuálně míří na nová historická maxima ceny lithia, tedy kovu, od jehož hodnoty se odvíjí ceny lithiových baterií používaných nejen v elektromobilech.

Přečtěte si také

Nejen ČNB umí překvapit

Inflační tlaky, kterým čelí globální ekonomika, v těchto dnech nikoho nepřekvapí, stejně tak centrální banky, když v reakci na rostoucí cenovou hladinu zvyšují úrokové sazby. Rozdílná bývá jen rétorika, kterou centrální banky používají při komentáři ke svým krokům v rámci monetární politiky.

Přečtěte si také

Je růst úrokových sazeb pro dluhopisové fondy negativní, nebo pozitivní?

Inflace v Česku v posledních měsících roste na dlouho nevídané úrovně a vše nasvědčuje tomu, že bude v prvním čtvrtletí příštího roku atakovat hranici 6 %. Česká národní banka zprvu nesměle, ale nyní již poměrně rozhodně navyšuje úrokovou sazbu, za kterou si u ní mohou ukládat koruny obchodní banky. To následně ovlivňuje a dále bude ovlivňovat tržní úrokové sazby v ekonomice. Porostou tedy hypoteční sazby, úroky ze spotřebitelských úvěrů a banky by také měly nabídnout klientům lepší úročení vkladových produktů.

Přečtěte si také

Majetek pro rodinu lze vyčlenit do svěřenského fondu

Svěřenský fond je entita bez právní subjektivity. Není to právnická osoba, není věcí a nepodléhá veřejnoprávnímu dohledu. Fond je řízen statutem vydaným zakladatelem a umožňuje vznik nezávislého a odděleného vlastnictví majetku svěřeného k naplňování definovaného účelu. V současné době patří k nejvyhledávanějším nástrojům pro předávání majetku.

Přečtěte si také

Numismatika jako srdeční záležitost. Mince jsou svědkové života našich předků

Investice do vzácných historických mincí může být značně zisková. V desetiletém horizontu zaznamenávají sběratelské mince podle ukazatele Knight Frank Luxury Investment Index zhodnocení zhruba 175 %. Po kterých mincích je největší poptávka, čemu se raději vyhnout a jaké jsou trendy na trhu, prozrazuje privátní bankéř Jaroslav Němec, který se na oblast numismatiky dlouhodobě zaměřuje.

Přečtěte si také

Aireen: Oči prozradí i Alzheimerovu chorobu

Řadu vážných chorob by už v raném stádiu mohl odhalit rychlý oční scan u jakéhokoliv lékaře. Vítězný projekt Vodafone Nápad roku 2021 představil jeho CEO Jan Hlaváček.

Přečtěte si také

Jsou šance recese na přelomu roku stále malé?

Ekonomické výhledy pro různé země mají dosud všude podobný obrázek. Po předchozím šoku má pokračovat razantní oživení, případné obavy představuje jen riziko výrazného zrychlení inflace. Ovšem prohlubující se problémy v dodavatelských řetězcích a dramaticky rostoucí ceny energií začínají být varovnými signály.

Přečtěte si také

Nápady, které změní svět

V rámci slavnostního vyhlášení 14. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku ocenila porota začínající podnikatele, inovátory a firmy s nejlepšími nápady, které mají potenciál změnit svět. První cenu získal český přístroj Aireen, kterému stačí jen 30 sekund, aby naskenováním oční sítnice provedl podrobnou diagnózu pacienta. J&T Banka byla opět hlavním partnerem soutěže.

Přečtěte si také

J&T Investiční společnost má nové členy vedení

Od počátku října posiluje představenstvo J&T Investiční společnosti Tomáš Martinec a Michal Kubeš. Tomáš, který ve skupině J&T už historicky působil bude ze své funkce generálního ředitele zodpovědný za rozvoj investičního talentu a budování expertízy při dlouhodobé, strategické alokaci aktiv. Michal pak bude zodpovídat především za finanční a provozní řízení, digitalizaci a automatizaci interních procesů jakož i skupinovou koordinaci aktivit na poli správy fondů včetně spolupráce s investiční společností AMISTA, se kterou skupina J&T v letošním roce uzavřela strategické partnerství.

Přečtěte si také

Finanční skupina J&T investovala do soukromého vzdělávání

Finanční skupina J&T se stala minoritním akcionářem vzdělávací skupiny JK Education Ondřeje Kanii, která pomáhá studentům získat stipendium na zahraničních školách. Akvizice 23% podílu je první investicí skupiny na poli soukromého vzdělávání. Investice proběhla prostřednictvím fondu JTFG Fund I SICAV, jehož investory jsou fond J&T Arch Investments a J&T Banka.

Přečtěte si také

„Říjen, dolů jedem…“ aneb co nás čeká

Akciové trhy v uplynulých dnech trošku „pocukaly nervíky“ akciových investorů, když se na trhy vrátila nervozita z Číny. Dal by se na to parafrázovat i na název knihy Zdeňka Mlynáře, snad by mi prominul, na „Mráz přichází z Číny“.

Přečtěte si také

Mezi prázdnými zdmi a hromaděním aneb Jak na sbírání umění

V průběhu výstavy J&T Banka Art Index Pop-up se konaly dvě diskuse věnované fenoménu sběratelství současného umění. Hlavními speakery byli vždy jeden umělec a jeden sběratel, kteří se společně zamýšleli nad tím, co sběratelství člověku přináší, a také nabídli spoustu cenných rad začínajícím sběratelům nebo těm, kdo již nějakou sbírku budují, ale zatím se věnují třeba starší tvorbě.

Přečtěte si také

Pale Fire Financing sází na e-commerce a technologie. Nyní vydává dluhopisy

Meziroční růst maloobchodních tržeb realizovaných prostřednictvím internetu dosáhl v České republice 28 %, a to i přesto, že celkové maloobchodní tržby klesly v roce 2020 o 1 %. Oblast e-commerce je tak pro investory jednoznačně zajímavá stejně jako perspektivní technologické tituly. Pale Fire Capital SE právě do těchto sektorů již několik let investuje a nyní se rozhodl prostřednictvím společnosti Pale Fire Financing vydat pětileté dluhopisy, které umožní participaci na úspěchu i drobnějším investorům.

Přečtěte si také

Jak na předávání majetku. Pandemie nám připomněla naši (ne)smrtelnost

Nedávná pandemická situace přiměla majitele firem a jejich rodiny, aby se intenzivněji zabývali tím, jak si do budoucna uspořádají majetkové a vztahové poměry. „Úspěšní podnikatelé vědí, že majetek představuje určitý závazek, a chtějí se o něj odpovědně postarat,“ říká Gabriela Lachoutová, předsedkyně představenstva J&T Family Office.

Přečtěte si také

Odvážněji než dříve při spoření na stáří

Klasická poučka říká, že mladší investoři si riziko mohou dovolit a mají tedy vlastnit především akcie a další výnosnější investice. Postupem času, s blížícím se důchodovým věkem, pak vlastníci aktiv logicky rotují do dluhopisů, obecněji aktiv s fixním výnosem, které jim především zajistí ochranu dříve akumulovaných úspor. Zatímco na tomto principu asi není co měnit, stojí za úvahu znovu promýšlet jeho obsah. Některé výchozí parametry se totiž postupně mění.

Přečtěte si také

Budova J&T zvítězila v soutěži Interiér roku

V úterý 21. září proběhlo v pražském Centru současného umění DOX, tedy až půl roku po rozhodnutí mezinárodní poroty, vyhlášení soutěže Interiér roku. Důvodem zdržení byla přísná protipandemická opatření. Ve velmi silně obsazené kategorii SOMFY, kam spadají kanceláře, huby a coworkingová centra, zvítězilo sídlo finanční skupiny J&T v pražském Karlíně.

Přečtěte si také