Navigace
Top články

Řeka příležitostí

Tento týden se na rumunské burze začala obchodovat nová zajímavá emise – společnost Transport Trade Services (TTS) –, která provozuje lodní přepravu zboží po Dunaji od horního toku v Německu až k Černému moři v Rumunsku, ale především v Rumunsku na jeho dolním toku a na kanálu u Constanty. Na lodní přepravě po Dunaji se podílí cca ze 30 %, v přístavu Constanta má podíl na odbaveném zboží cca 20 %, a je tak pravděpodobně největším subjektem v tomto oboru v Rumunsku.

Přečtěte si také

Štěpán Ašer: Důvěra klientů je v bankovnictví všechno

Pandemie změnila chování klientů, firem i způsobu práce. Teprve se postupně začne ukazovat, jaké obchodní modely mají šanci opravdu přežít a zda přijde oživení. Svůj pohled na současnou ekonomiku, růst inflace a investiční příležitosti představuje generální ředitel J&T Banky Štěpán Ašer.

Přečtěte si také

Dividendové akcie pomůžou udržet hodnotu majetku

Kdo preferuje dlouholetou investici se stabilními příjmy, měl by se podívat, co nabízejí cenné papíry společností, jež pravidelně vyplácejí dividendy. Zatímco u jiných akcií sázejí investoři na kontinuální růst hodnoty firmy, u těchto aktiv sice nejspíš během pár dní pohádkově nezbohatnou, ale v horizontu pěti deseti let své peníze zhodnotí velmi dobře.

Přečtěte si také

Americká inflace může oslabit růst akciových trhů

V posledních týdnech padají v zámoří víceleté rekordy v inflaci. V dubnu rostly v USA spotřebitelské ceny meziročním tempem 4,2 %, což je nejprudší růst od roku 2008. Nezdá se, že by vysoká dubnová inflace byla jen mimořádným výkyvem, jelikož ceny v amerických obchodech rostou i na meziměsíční bázi opakovaně a rychle již od začátku roku. Ceny výrobců, tedy ceny, které si mezi sebou účtují americké firmy, v dubnu přidaly dokonce 6,2 %.

Přečtěte si také

Téma roku: Kam směřuje inflace?

Mnohé směřuje k tomu, že hlavním tématem letošního roku nebude nějaké moderní téma jako zelené finance (ESG apod.), návrat k normálu po covidu či boom kryptoměn, ale stará známá inflace. Zatím jen nezodpovězenou otázka zůstává, zda jde o krátkodobou epizodu, nebo začátek delšího příběhu.

Přečtěte si také

Alena Tkáčová: Svět se mění. Je třeba dívat se na majetek z dlouhodobé perspektivy

Devadesátá léta a éra čtyřprocentních úrokových sazeb na vkladech jsou pryč. Svět se mění a s ním i ekonomiky jednotlivých zemí. A to nejen kvůli pandemii covidu-19. Rychle roste objem peněz v ekonomice, stoupá inflace a prim začínají hrát nová odvětví. Česku v příštích letech hrozí znehodnocování peněz a vyšší zdanění příjmů i majetku. „Aby banky ochránily majetek svých klientů, musí na dané změny reagovat a reagovat včas by měli i investoři samotní,“ upozorňuje Alena Tkáčová, obchodní ředitelka J&T Banky.

Přečtěte si také

Je současný nárůst inflace jen dočasný?

Odpověď na výše položenou otázku nyní trápí investory na celém světě. Spotřebitelská inflace v České republice se drží od jara 2019 nad 2,5 %, a to s výjimkou krátkého období na začátku letošního roku. Podstatnou část loňského roku dokonce převyšovala 3 % a nad tuto hranici se dostal i poslední údaj za duben 2021.

Přečtěte si také

J&T Banka Ostrava Beach Open je za námi. S diváky a stříbrnou medailí pro muže

Český pár Ondřej Perušič a David Schweiner, aktuálně nejlepší čeští beachvolejbalisté, navázali v Ostravě na svůj dva roky starý stříbrný úspěch. Celý turnaj se odehrál za přísných hygienických opatření, fanoušky však letos mohli sledovat sportovní výkony přímo z tribuny centrálního kurtu. J&T Banka byla opět jako generální partner u toho.

Přečtěte si také

Přijde ta korekce, nebo už byla?

Vývoj na akciových trzích byl v květnu opět mírně pozitivní, a tak si díky posledním dnům a zlepšené náladě akcie připisují lehce kladná čísla. Ale nevypadalo to ze začátku úplně tak.

Přečtěte si také

Na kvalitu dluhopisu se zase nehledí

Není dluh jako dluh. Hlavním tržním tématem je nyní pohyb sazeb státních obligací a jeho příčina. Bondový trh je však široký a nabízí i zajímavější data. A to i pro akciové investory. Dluhopisy různých firem s sebou nesou různé riziko. Ratingové agentury investorům pomáhají alespoň s hrubým rozdělením rizikovosti a přiřazují firmám stupně od premiantů AAA přes BBB směrem dolů na B, potom výrazně divočejší CCC a níže. Pod C už je jenom D – default, bankrot.

Přečtěte si také

Byty zachycují skrytou inflaci v ekonomice

Očekávání, že koronakrize srazí našponované ceny nemovitostí, se nenaplnilo. Ceny v Česku stále rostou, protože reflektují probíhající inflaci v ekonomice. Nejen tu oficiální, ale i tu skrytou. Čekání na „lepší ceny“ bytů může být s malou nadsázkou nekonečný proces.

Přečtěte si také

I s málem lze investovat do umění

Hrozba dramatického nárůstu inflace spolu se zvýšenou volatilitou na tradičních akciových burzách nutí investory přemýšlet také o alternativních investicích. Mimo jiné i z důvodu dostatečné diverzifikace jejich portfolia. Teorie mluví přibližně o desetiprocentní alokaci volných prostředků do alternativních investičních aktiv, kdy nejčastěji jsou zmiňovány drahé kovy, aktuálně velmi mediálně probírané kryptoměny nebo třeba umělecké předměty.

Přečtěte si také

Akcie na rozcestí?

Poprvé to letos na akciových trzích více zaskřípalo, když obavy z rostoucí inflace a teoreticky možného růstu úrokových sazeb, vyplašily celou řadu investorů do akcií. Výprodeje se spustily nejdříve na technologických akciích, ale další segmenty trhu na sebe nenechaly dlouho čekat. Tak tu máme situaci, kdy je většina akciových trhů od začátku měsíce v červeném, tedy v minusu. Máme proto panikařit?

Přečtěte si také

Bude pokračovat pozitivní trend na rizikových aktivech?

Komodity společně s americkými a evropskými akciemi v letošním roce jasně porážejí výnosy na dluhopisových trzích. Většina akciových indexů si na akcie rozvinutých trhů připisuje od začátku roku dvouciferné výnosy. Navzdory vysokým cenám surovin a akciovým valuacím můžeme očekávat pokračování tohoto trendu.

Přečtěte si také

Více vkladů, vyšší bilanční suma. Takový byl loňský rok pro J&T Banku

J&T Banka uzavřela loňský mimořádně náročný rok, který byl provázen nepřehlednou makroekonomickou situací v souvislosti s pandemií covidu-19 a celospolečenskou obavou o budoucí ekonomický vývoj, ziskem 1,67 miliard korun. Bilanční suma dle auditovaných konsolidovaných výsledků činila 175,04 miliardy korun, což představuje nárůst o 15,4 %.

Přečtěte si také

J&T Ventures investoval do start-upu Robotiq.ai

Do start-upu Robotiq.ai vstupuje český fond J&T Ventures. Menšinový podíl ve společnosti získal výměnou za investici ve výši 900 000 eur. Společnost vyvíjí roboty, kteří přebírají rutinní činnosti od zaměstnanců bank nebo úřadů. Lidé přitom se svými virtuálními kolegy mohou jednoduše komunikovat přes e-mail nebo chat.

Přečtěte si také

Vratislav Svoboda: Technologizace světa přinese větší nejistoty. Ale také příležitosti zbohatnout

Pandemie nového typu koronaviru zavřela velkou část ekonomiky, zasáhla zemědělství, průmysl i služby, řada lidí přišla o práci, firmy „zavíraly krám“. To se logicky odrazilo na finančních trzích, které po deseti letech dynamického růstu prožily loni na jaře nevídaný otřes. „Domníval jsem se, a stejně tak moji kolegové, že to nakonec odezní jako vždy v minulosti. Na čem ale nepanovala shoda, bylo kdy. Jak dlouho to bude trvat, než dojde k zotavení?“ popisuje oprávněnou paniku investorů ředitel privátního bankovnictví J&T Banky Vratislav Svoboda. Jak se tehdy vypořádával s komplikovanou situací na trzích a co radil klientům?

Přečtěte si také

Fotbal a akcie II.

V březnovém sloupku jsem se věnoval primárně akciím svého oblíbeného fotbalového klubu Borussia Dortmund, nicméně na akciových trzích je kotována celá řada světoznámých klubů. Jak jsem již minule zmínil, uvědomělý investor by měl v rámci rozhodování o výběru správné fotbalové akcie kromě svých osobních preferencí posoudit také finanční výkonnost a stabilitu či prostředí, v němž se daný klub pohybuje. To platí především pro dlouhodobého investora. Pro odvážnější nabízejí fotbalové akcie také alternativní možnost k sázkovým kancelářím, jak spekulovat na výsledky daného klubu.

Přečtěte si také

Do Dolních Vítkovic se vrací J&T Banka Ostrava Beach Open

Už 2. června v Dolních Vítkovicích odstartuje třetí ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. S napětím očekávaná přehlídka světového plážového volejbalu v České republice slibuje napínavou podívanou – závodníci budou usilovat o poslední body pro start na olympiádě. J&T Banka bude jako generální partner samozřejmě u toho.

Přečtěte si také

Rockaway Blockchain otevřený podílový fond = investice do digitálních aktiv

Rockaway Blockchain Fund, největší evropský investiční fond zaměřený na investice do blockchainu a digitálních aktiv s cílovou hodnotou 100 milionů dolarů, zakládá otevřený podílový fond, který umožní investovat do světa finančních služeb budoucnosti ještě většímu okruhu investorů. Od dubna letošního roku je možné do fondu nově investovat i prostřednictvím J&T Banky.

Přečtěte si také