Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

I v Evropě lze stále najít zajímavé akcie

Těžké období prožívají evropské akciové trhy, když spousta negativních faktorů tlačí jednotlivé burzovní indexy dolů. Silná inflace a s tím související začínající růst sazeb ECB, k tomu válka za rohem, která má dopad na bezprecedentní růst cen energií v Evropě – a to nejen ropy, plynu, ale v poslední době především elektrické energie. Neřešme, kdo za to může, jak je v Česku obvyklé, ale pojďme se podívat, jestli je v Evropě co koupit.

Přečtěte si také

Rok dolaru a druhá strana kurzu

Hluboké ztráty si letos připisují akcie, dluhopisy a z komodit kovy. Dluhopisy mají dokonce nejhorší výkonnost v měřitelné historii, tj. za posledních 50 let. Naopak zlatým písmem svoji historii letos píše americký dolar.

Přečtěte si také

Profesionální investoři se hrnou do Premier League

Kluby v Premier League se čím dál častěji stávají terčem nákupů profesionálních investorů, jako jsou private equity fondy nebo hedgeové fondy. Vidí tito investoři příležitost tam, kde ji ostatní nevidí, anebo se jedná spíše o investice z rozmaru?

Přečtěte si také

Martin Kešner: Sněhová koule se nabaluje

V komentáři se Martin Kešner jako organizátor soutěže Vodafone Nápad roku, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch, zamýšlí nad tím, jak během patnácti let startupový ekosystém v Česku vyrostl v podstatě z nuly. Nejlépe to přitom vystihují příběhy zakladatelů inovativních firem. S tím, jak se jim daří budovat globálně úspěšné byznysy, inspirují i další generaci.

Přečtěte si také

Ivo Enenkl: Správa majetku se přes aplikace dělat nedá

Před deseti lety se mohlo zdát, že otevření pobočky privátní banky na Ostravsku nemá moc šancí na úspěch. J&T Banka však potenciálu zdejšího regionu věřila a po Brně zde otevřela svou další pobočku. A zájem o její služby byl a je značný. „Na Ostravsku se píše mnoho zajímavých podnikatelských příběhů a my jsme rádi, že můžeme být u toho. Věřím, že stejně úspěšně půjdeme s našimi klienty i dále,“ říká Ivo Enenkl, ředitel regionální pobočky J&T Banky v Ostravě.

Přečtěte si také

Konec prázdninového flirtu

Optimismus, který se rozšířil na finančních trzích od poloviny července, se ukázal být jen prázdninovým flirtem. Zásadním tématem zůstává inflace a s ní spojený výhled úrokových sazeb. Pokles cen některých komodit a první o něco nižší inflační čísla v USA trhy vyhodnotily jako bod obratu v politice centrálních bank. Po zvýšení úroků, které už je naplánované na podzimní měsíce, mělo dojít ke stabilitě sazeb a už během prvního pololetí 2023 k poměrně čilému návratu úroků na nižší úrovně.

Přečtěte si také

Kdo vydělá na energetické krizi?

Energetický sektor dlouhodobě prochází zásadními změnami. Současná situace postupnou transformaci urychluje, nicméně krátkodobé ztráty koncových zákazníků jsou prozatím nevyčíslitelné a riziko hlubší ekonomické recese enormní. Není proto divu, že státy hledají subjekty, které na této situaci vydělávají, a přemýšlí, jak tyto zisky přerozdělit. Pozornost se stáčí k výrobcům elektřiny z konvenčních zdrojů, jejichž zisky jsou tak v ohrožení a vlastnická struktura u polostátních firem s otazníkem. Naopak společnosti ze sektoru „čisté energie“ si mohou výrazně polepšit.

Přečtěte si také

Kdo se nenaučí vydělávat, i když spí, bude pracovat až do smrti

Snaha porazit inflaci, která touto dobou rezonuje finančními médii, tak trochu připomíná hon na čarodějnice. Stejně jako neexistují čarodějnice, neexistují ani zázračné investice, které zaručí dvouciferný výnos převyšující současnou míru inflace. Alespoň ne bez velkého rizika a určitě ne v krátkodobém horizontu. Najdou se sice zdánlivě zajímavé nabídky, ale mnohdy spíš připomínají loterii nebo ruletu.

Přečtěte si také

Sázky spekulantů na další růst cen ropy klesají

Nejistota ohledně dalšího vývoje cen ropy přetrvává, nicméně přísun ekonomických dat v posledních týdnech neopodstatňuje její další dramatický růst. To je jeden z hlavních důvodů, proč sázky finančních spekulantů na růst cen, vyjádřeno hodnotou čistých pozic v derivátech na ropu (CFTC NYMEX Oil Managed Money Net), klesají už od května a jsou nejnižší od dubna 2020.

Přečtěte si také

Stát by měl následovat měnovou politiku s vlastní restrikcí

Dlouhodobě vysoká inflace není výhra pro nikoho. Data z hospodářských dějin ukazují, že připustit dvoucifernou inflaci znamená snížit si ekonomický růst. Zároveň platí, že když se vysoká inflace zabuduje do očekávání firem a zaměstnanců, snížit ji pak bolí více. Učebnicovou ukázkou je začátek 80. let, kdy musely centrální banky západního světa vyhnat úrokové míry k 20 procentům, aby inflaci trvající dekádu konečně zlomily vaz. Cenou za to byla hluboká recese. Proto je nejméně bolestivé potlačit inflaci již na začátku.

Přečtěte si také

Kam kráčíš, koruno?

V prosinci jsme zde publikovali náš výhled na vývoj české měny vůči euru. Na úrovni 25,40 jsme tehdy byli optimisté a dali jsme nahlédnout pod pokličku našich portfolií. K myšlence se dnes vracíme s tím, že dnes při již silnější koruně na kurzu 24,40 pozici pomalu opouštíme.

Přečtěte si také

Konec levné práce a velký stát jako začátek vysoké inflace

Suchá makroekonomická analýza nám ve více směrech ukazuje, že současná vysoká inflace v ČR nespadla z čistého nebe. Jeden pohled, a u inflace zásadní, je rozbor z pohledu měnové politiky. Tedy s luxusem zpětného zrcátka, když víme, jak vše dopadlo, můžeme hodnotit, kdy měla být měnová politika České národní banky přísnější. Ale makroekonomická analýza nabízí i jiné úhly pohledu, které nám posvítí na kořeny inflace a ukážou, z jakých příčin měla být měnová politika přísnější.

Přečtěte si také

Akcie jako na houpačce. Na které si vsadit a kterým se raději vyhnout?

Akcie po celém světě zakončily první pololetí ve velkých ztrátách, teď v průběhu první poloviny července zatím dochází ke korekci propadu a investoři si uvědomují, že některé akcie jsou již relativně zajímavě naceněny. Proto se na výprodejové slevy vrhli a posunuli tak ceny trochu zpět.

Přečtěte si také

Memento mori motivuje k předávání majetku

Žiji zdravě, chovám se zodpovědně, a proto se mě smrt netýká. To bylo ještě donedávna krédo mnoha movitých lidí, kteří si svou konečnost nepřipouštěli. Během pandemie se však blízkost smrti dotkla mnoha Čechů. „Za uvědoměním si vlastní konečnosti ale stojí i nečekaná smrt podnikatele Petra Kellnera a válka na Ukrajině. Řada majitelů firem tak začala řešit, jak zajistit předávání majetku dalším generacím,“ říká Ondřej Popelka, správce majetku z J&T Family Office.

Přečtěte si také

Poráží inflaci a umožňuje lidem investovat s J&T a česko-slovenskými byznysmeny. Fond J&T Arch Investments oslavil narozeniny

Kdybych to měl říci v jedné větě, tak Arch Investments je pozvánka pro všechny investovat spolu s J&T. Tak zahájil oslavu prvního výročí obchodování na pražské burze jeden z jeho duchovních otců a investiční ředitel J&T Adam Tomis. „Myšlenka tohoto fondu je jednoduchá. Chceme jím otevřít svět J&T všem investorům a právě jeho prostřednictvím plánujeme do budoucna činit všechny velké investice skupiny,“ dodal Tomis. Arch Investments se tak postupně stává hlavní investiční platformou skupiny a také klíčovým produktem pro správu dlouhodobého investičního majetku klientů J&T. Nutno podotknout, že na takový produkt investoři slyší.

Přečtěte si také

Podnikové dluhopisy zlevnily více než akcie

Dnešní dobu lze investičně charakterizovat jako „čekání na to, až aktiva dostatečně zlevní“. Finanční trhy už akceptovaly myšlenku, že centrální banky, aby ztlumily inflaci, budou muset zpomalit ekonomický růst. Možná to bude jen zpomalení, spíše však na nějakou dobu reálné zastavení či recese. Finanční aktiva jako akcie, reality či podnikové dluhopisy pochopitelně na očekávání recese reagují negativně a jejich ceny jsou pod tlakem. Investoři nyní přemýšlejí, jestli už jsou poklesy dostatečné a atraktivní. Pojďme si udělat jednoduchá srovnání.

Přečtěte si také

Pokles cen pšenice přináší investiční příležitost

Výprodeje na trhu rizikových aktiv se nevyhnuly ani komoditám včetně těch zemědělských. Cena pšenice obchodovaná v USA na Chicago Board of Trade se letos sice zhodnotila o více než 30 %, nicméně od svých letošních maxim klesla téměř o třetinu k hodnotě 9 USD za bušl. Dostala se tak na nejnižší úrovně od 24. února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.

Přečtěte si také

Nedělejme z devizových rezerv blanické rytíře

Ve svém prvním krátkém proslovu jako nově jmenovaný guvernér ČNB zmiňoval Aleš Michl, že většinu inflace považuje za nákladovou, resp. dovezenou. S takovou inflací úrokové sazby bojují jen obtížně. Jenže ČNB může pracovat i s jiným nástrojem, který by zde byl účinnější. Máme výhodu vlastní měny a přes její kurz nakupujeme ono zmíněné dovezené zboží.

Přečtěte si také

Červen 2022 – těžká doba pro investory

Máme za sebou skoro půlku roku 2022 a situace na finančních trzích, ale i obecně na celém světě, není jednoduchá. Samozřejmě jsou oblasti, kde je situace vysloveně tragická a kde jsou oproti tomu naše problémy malicherné. To je fakt, ale to teď tady vyřešit z Prahy nedokážu. Přál bych si, aby válka skončila a viník byl ztrestán za to, co provedl, ale je to taková naivní představa. Proto se pojďme věnovat finančním trhům a hlavně těm akciovým.

Přečtěte si také

Nevyhlašujme předčasně vítěze a poražené. S inflací jsme teprve na začátku

Vysoká míra inflace, která dopadá na kupní sílu drtivé většiny lidí, vedla v poslední době k přirozené tendenci porovnávat země podle vzestupu cen. Má-li Česká republika vyšší inflaci než průměr eurozóny, znamená to, že by s eurem měla inflaci nižší? Nebo euro nehraje roli, protože v eurozóně jsou i státy jako Estonsko, kde inflace dosahuje 20 %?

Přečtěte si také