Navigace
Top články

Přinese zasedání Fedu nervozitu na trhu?

V tomto týdnu se investoři zaměří především na středeční zasedání Fedu a na technické páteční převážení hned několika indexů. Zasedání FOMC by nemělo aktuálně předvést žádnou změnu v nastavení uvolněné měnové politiky.

Přečtěte si také

Zasedání centrálních bank můžou přinést zvýšenou volatilitu

V červnu se trh zaměří více na hospodářskou politiku, respektive přesněji na zasedání centrálních bank. Stále platí scénář, podle kterého by postupný návrat do standardního prostředí měl nastat od druhého pololetí roku.

Přečtěte si také

Zelená politika u ropných firem a cena ropy

Poslední týdny přinesly do světa těžařů ropy řadu zásahů ze strany klimatické politiky, které mohou znamenat jednu z významných křižovatek dalšího vývoje. Napřed v květnu soud v Nizozemsku na základě žaloby ekologické organizace rozhodl, že ropná firma Royal Dutch Shell musí do roku 2030 snížit své emise CO2 o 45 % vůči úrovni roku 2019. Tento závazek je absolutní, a nikoliv relativní vzhledem k produkci.

Přečtěte si také

Některé státy už chtějí řešit inflaci

V tomto týdnu se investoři zaměří především na zasedání ECB, které by nemělo přinést výraznější překvapení. Nelze však vyloučit, že se již začnou ozývat hlasy některých zemí, aby se ECB více věnovala problematice inflace.

Přečtěte si také

Ekonomické oživování udrží trhy v pozitivním módu

Přelom května a června bude v pondělí ovlivněn zámořským svátkem, a tudíž absencí obchodování v USA. Ve zbytku týdne se investoři zaměří především na makrodata, protože začátek nového měsíce s sebou přináší várku nových dat za květen.

Přečtěte si také

Převážení indexů MSCI přinese zvýšené objemy a volatilitu

Poslední celý květnový týden bude poměrně skromný na významné události. Investoři se zaměří na pravidelná makrodata a na techniku převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

V USA už vzrostla inflace, investoři chtějí vyšší výnos

Na finančních trzích se v uplynulém týdnu opět dostalo do popředí téma inflace, když tento ukazatel vzrostl v USA na 13leté maximum 4,2 %r. Vyšší inflace znamená, že investoři k její kompenzaci požadují od aktiv vyšší výnos, tedy poptávají cenné papíry za nižší cenu.

Přečtěte si také

Budou investoři vyčkávat na lepší příležitost?

Květen je na události poměrně chudý, proto se investoři soustředí hlavně na výsledkovou sezónu. Zamíchat kartami by už neměla ani pandemie.

Přečtěte si také

Pozitivní náladu podpoří oživování ekonomiky

V druhém květnovém týdnu se investoři opět zaměří na výsledkovou sezónu a vzhledem k absenci jiných výrazných faktorů se může větší pozornost věnovat pandemické situaci. „Nadále očekáváme, že firemní sektor, respektive jeho výsledky, budou stále pozitivním faktorem pro riziková aktiva,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Nová data podpoří riziková aktiva

Začátek května bude opětovně o výsledkové sezóně, která se přehoupne alespoň v zámoří do své druhé poloviny. „Domníváme se, že by zveřejňovaná data měla udržet dosavadní kurz a podpořit riziková aktiva,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na makroekonomická data, kterých je ze začátku týdne velké množství, a napoví, jak se dále daří oživovat ekonomice po pandemii.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna probíhá nad očekáváním

Na programu tohoto týdne bude pokračování výsledkové sezóny za první kvartál 2021, která bude mít na programu jeden z nejrušnějších týdnů, co se počtu zveřejňujících společností týče. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na středeční zasedání FOMC, které by však mělo potvrdit ochotu podporovat ekonomiku, dokud to bude dle názoru Fedu potřeba. Toto ujištění by mělo dále podpořit riziková aktiva stejně tak jako výsledková sezóna, která prozatím probíhá opětovně nad očekáváním

Přečtěte si také

Jakých dluhopisů se držet v době rostoucí inflace

Inflaci, kterou domácnosti a podniky v budoucnu očekávají, lze zjišťovat buď statistickým dotazováním, nebo lze odečítat očekávání profesionálních investorů z cen finančních aktiv. Nejčastěji se jedná o rozdíl ve výnosech státních dluhopisů s nominálním výnosem a tzv. protiinflačních dluhopisů, které nesou výnos reálný (tj. nad budoucí inflaci). Ke hlubokému propadu v očekávané inflaci došlo během šoku z rozšíření koronaviru z Číny do Evropy na jaře 2020. Od té doby především vlivem levných peněz a masivních rozpočtových schodků inflační očekávání setrvale rostou.

Přečtěte si také

Výhled na 16. týden: Poptávka po PC vylepší výsledky Avastu

Na programu tohoto týdne bude výsledková sezóna, která se přesune do technologického sektoru. Ve čtvrtek pak strhne pozornost zasedání ECB, které by však mělo přinést jen ujištění v pokračování současné velmi uvolněné měnové politiky a možná potvrzení toho, že politika funguje a pomohla udržet výnosy od pokračujícího růstu.

Přečtěte si také

Zopakuje duben vcelku úspěšný březen?

Po velmi silném březnu v případě růstu akciových indexů všechny zajímá, zda může i duben přinést další růstový potenciál. Šance tu je. K udržení současných relativně vysokých valuací by mohla přispět solidní výsledková sezona společně s klidným průběhem na dluhopisových trzích a děním kolem pandemie.

Přečtěte si také

Výhled na 15. týden: První své výsledky zveřejní banky

V tomto týdnu bude v zámoří zahájena výsledková sezóna za první kvartál 2021. Jako tradičně první přijdou na řadu velké banky. Celkově jsou analytici relativně mírně pozitivní, což může přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Kromě výsledkové sezóny budou nadále platné další faktory jako dluhopisový trh či dění kolem pandemie.

Přečtěte si také

Budou i centrální bankéři sledovat ceny nemovitostí?

Ceny bytů a domů v České republice byly na konci loňského roku meziročně vyšší o 9 %. U novostaveb byl nárůst cen dokonce 11 %. Hluboký ekonomický propad a všemožné restrikce kvůli nákaze covidem-19 měly nakonec nulový dopad na vývoj cen nemovitostí. Celkový růst cen nemovitostí zůstal na podobné úrovni jako za předchozí roky. Za posledních 6 let ceny nemovitostí vzrostly o 64 %, tomu odpovídá průměrné tempo růstu 8,5 % ročně.

Přečtěte si také

Výhled na 14. týden: Výsledky snad podrží vysoké úrovně rizikových aktiv

Pro domácí trh stejně jako pro většinu Evropy bude tento týden opětovně zkrácený o sváteční pondělí. Trhy v USA však zůstaly otevřeny.

Přečtěte si také

Výhled na 13. týden: Akciový trh by se mohl obejít bez výraznějších impulzů

Tento obchodní týden bude zkrácený o páteční Velikonoce. Evropa prošla změnou času a tím srovnala krok s USA, které měnily hodiny o dva týdny dříve. Investoři budou pokračovat ve sledování tradičních témat, jako jsou dluhopisový trh, vývoj pandemie a ekonomický vývoj.

Přečtěte si také

Výhled na 12. týden: Inflace zvyšuje prodejní tlak na státní dluhopisy

Tento týden se bude pozornost nadále upínat k vývoji na dluhopisových trzích. Vzhledem k rostoucím inflačním tlakům a technickým faktorům jako ukončení rozvolnění SLR pravidel pro US banky se nedá vyloučit prodejní tlak v rámci státních dluhopisů. Růst výnosů může pak negativně ovlivňovat ceny rizikových aktiv včetně akcií.

Přečtěte si také

Hodování jede dál, jen jinde

Březen je zatím nejúspěšnějším měsícem pro akciové trhy v letošním roce, jen otěže růstu převzal Dow Jones a evropské akcie. Přece jen nad investory visí Damoklův meč v podobě růstu výnosu amerických státních dluhopisů, když se 10leté dostaly na nové letošní maximální úrovně s výnosem cca 1,67 %.

Přečtěte si také