Navigace
Top články

Výhled na 3. týden: Inaugurace snad zmírní aktuální zjitřenou náladu v USA

V tomto týdnu budou investoři vzhlížet k inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena, ke čtvrtečnímu zasedání ECB a výsledkové sezóně za čtvrtý kvartál.

Přečtěte si také

Výhled na 2. týden: Klid naruší ostražitost vůči výsledkové sezóně v USA

Tento týden bude trh sledovat další vývoj pandemie a zároveň průběh očkování. Na konci týdne zahájí výsledková sezóna za čtvrtý kvartál 2020 v USA. Na pořadu dne budou především finanční tituly (BlackRock, JP Morgan, Citigroup či Wells Fargo). „Od výsledkové sezóny, která byla ovlivněna opatřeními spojenými s druhou vlnou pandemie, očekáváme spíše neutrální vyznění,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 1. týden: Dostaví se lednový efekt?

Nový rok 2021 jsme přivítali stále v rámci preventivních opatření proti covidu-19. Vakcíny se sice již začínají distribuovat, ale jejich kladný dopad bude postupný a zabere zřejmě několik měsíců. Investoři tak budou rozmýšlet, zda je dobré se již připravit na ekonomické oživení, případně na jak velké.

Přečtěte si také

Výhled na 52. týden: Obchodní impulz může přinést vakcína

Poslední týden v roce bude opětovně pro většinu akciových trhů kratší o páteční svátek Nového roku. Většina trhů pak bude zavřena i na Silvestra. Nicméně trhy v USA (celý den), Británii, Řecku a Euronext budou obchodovat v dopoledních hodinách.

Přečtěte si také

Výhled na 51. týden: Vánoční svátky omezí likviditu

Vánoční týden bude především ovlivněn svátky, které budou omezovat likviditu téměř na všech trzích. Domácí trh bude zkrácen na tři obchodní dny do středy. Většina ostatních evropských trhů na tom bude obdobně. Londýn, Euronext či USA budou otevřeny i na Štědrý den, ale jen v dopoledních hodinách ve svých časových pásmech.

Přečtěte si také

Výhled na 50. týden: Schválí v USA novou vakcínu? Načasování stále s otazníkem

Evropskou centrální banku vystřídá v hledáčku investorů ve středu americký Fed. „Nicméně ten by neměl přinést výraznější novinky a očekáváme zopakování holubičí rétoriky na pozadí stále sílící druhé vlny pandemie,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu, a upřesňuje, že USA se pohybuje stále nad 200 tisíci nově nakažených denně.

Přečtěte si také

Rok 2021: Díky vakcíně jsou výhledy pozitivní

Schválení vakcín proti covidu-19, pokračující uvolněná hospodářská politika či příprava na ekonomické zotavení budou hlavními faktory, které na přelomu roku posunou akciové indexy výše. „Musíme však být připraveni na problémy, které aktuálně trh přechází, jako jsou výrobní nedostatky, testovací výsledky či neochota populace k vakcinaci,“ upozorňuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 49. týden: Trh sleduje, co přinese zasedání ECB

Ani tento týden se nevyhneme informacím okolo vakcíny na covid-19, ale investoři se budou upínat ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Již dříve prezidentka Christine Lagardeová uvedla, že ECB dále uvolní měnovou politiku na prosincovém zasedání. „Prozatím prosakují informace, že by dosavadní programy mohly být prodlouženy o dalších 12 měsíců či by mohlo dojít k dodatečnému navýšení některých programů,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 48. týden: Při převážení indexů dojde k přidání Philip Morris

Tento týden bude o tradičních tématech posledních týdnů spjatých s pandemií, ať už je to vakcína, či druhá vlna. Vzhledem k začátku měsíce budou analytici sledovat makroekonomická data, kterých je na pořadu týdne zvýšené množství.

Přečtěte si také

Výhled na 47. týden: Trh bude na skokové reakce imunní

Trh se bude nadále zajímat o informace týkající se vakcíny proti covidu-19, o pokračující boj při předání moci v USA či o další vývoj druhé vlny pandemie nejen v USA. Dá se očekávat, že dojde k dalším oznámení na poli připravovaných vakcín proti covidu-19, jako tomu bylo v posledních dnech. „Trh by měl být již na skokové reakce imunní,“ Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Kofola: Projekce výsledků za 3. čtvrtletí 2020

Společnost Kofola ČeskoSlovensko zveřejní své hospodářské výsledky za 3Q20 ve středu 25. 11. po zavření trhu. Třetí čtvrtletí je typicky nejsilnější v sezónním hospodaření Kofoly vzhledem k turistickému ruchu a vyšším prodejům nealko nápojů během léta. Letošní 3Q se podle nás Kofole vydařilo, neboť mezi červencem a zářím nebyly v platnosti téměř žádné restrikce na provoz restaurací, hotelů a shopping center. Obava českých a slovenských turistů z cestování do zahraničí podpořila domácí turistický ruch, což pomohlo tržbám Kofoly v segmentu Česka a Slovenska. Tento segment kompenzoval slabší prodeje v oblasti Jadranu, kde pandemie Covid-19 na turistický ruch v létě přece jen dopadla. Tržby Kofoly navíc od jara zahrnují i akvírované minerální vody Ondrášovka a Korunní. Dohromady očekáváme, že silná poptávka v ČR a na Slovensku a efekt významné akvizice zvýšily tržby o 10,5 % meziročně na 2056,4 mld. Kč.

Přečtěte si také

Vakcína + US volby = akcie letí nahoru

Po rozpačitém září a říjnu, kdy obavy z výsledku amerických voleb a nárůstů počtu nemocných covidem-19 vyvolávaly stres na akciových trzích, píšeme nyní úplně jinou povídku. Už během probíhajících voleb se akciové trhy začaly posouvat nahoru, jako kdyby od jejich výsledků čekaly nový impulz. I když bylo jasné, že to bude relativně těsné!

Přečtěte si také

Výhled na 46. týden: Kratší obchodování a schvalování dividendy Kofoly

V následujících dnech analytici očekávají, že by mělo nadále docházet k rotaci do cyklických sektorů s tím, jak by se mohly dále vyvíjet informace kolem vakcíny či léku na covid-19. Jasnější by měla být i situace kolem voleb v USA, ale významnější zvrat se již nepředpokládá.

Přečtěte si také

Volby v USA a vakcína proti Covid-19

Částečně se naplnilo očekávání větší volatility před americkými volbami, ale konečné tržní vyznění nás překvapilo a je zřejmé, že investoři výsledek voleb přijali relativně dobře. Ti, kteří se předtím posunuli více do defenzivního módu či uprodali svá portfolia, se aktuálně vrací do pozic, což dále umocňuje kladnou tržní reakci na akciích. Celkově se však naplňuje naše očekávání, že ani výsledek amerických voleb by z delšího hlediska neměl ovlivnit pozitivní náhled na reálná aktiva a akcie.

Přečtěte si také

Výhled na 45. týden: Prezidentem bude Biden. Napadne Trump výsledky?

V průběhu týdne by již mohly být dopočítány všechny hlasy z amerických voleb. O víkendu byl za prezidenta prohlášen Joe Biden, který má dle dosavadních výsledků již 290 hlasů volitelů (270 je nutných). „Nyní se bude čekat, jestli Trump napadne volby u soudu, či zda bude požadovat přepočítávání, a tím finální výsledky oddalovat,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na listopad: Investoři netrpělivě čekají na novou vakcínu nebo lék

Také listopad bude o covidu-19. Druhá vlna pandemie budí oprávněně obavy o vývoj ekonomiky, respektive jsou to preventivní opatření, která si hlavně v Evropě již začínají vybírat daň na rizikových aktivech. „Jde sice jen o jeden z faktorů, ale právě nejistota, rozsah, nejasné časové vymezení a ne zcela přesně určitelný dopad do hospodaření firem dělají tento faktor významným,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 44. týden: Trump versus Biden. Rozhodnutí se blíží

Hlavním tématem tohoto týdne budou úterní prezidentské volby v USA. Průzkumy prozatím favorizují Bidena, ale ani v posledních volbách nebyl Trump předvolebním favoritem. Právě větší šance Bidena vnáší na riziková aktiva zvýšenou nervozitu, a to především kvůli pravděpodobnosti částečného zrušení předchozí Trumpovo daňové reformy.

Přečtěte si také

J&T Banka: Prezidentské volby v USA a vliv na investiční strategii

V úterý 3. listopadu v USA proběhnou prezidentské volby. Američané budou vybírat mezi úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem (Republikáni) a Joe Bidenem (Demokraté), který je bývalý viceprezident Baracka Obamy (2009-2017) a dlouholetý senátor za Demokraty (1973-2009). Podle průzkumů vede s výrazným náskokem Joe Biden, i když v některých státech je situace velmi těsná. Výzkumné agentury jako např. FiveThirtyEight považují Joe Bidena za velkého favorita (šance na výhru 89 %). Donald Trump (šance na výhru 11 %) je tedy ještě větší outsider, než byl před 4 roky.

Přečtěte si také

Druhá vlna Covid-19 srazí ve 4. kvartále evropskou ekonomiku

Od září všechny evropské země čelí nárůstu počtu nových případů Covid-19. Od října se kvůli vyhrocení situace vrací vládní restrikce, které omezují pohyb a sociální kontakty obyvatel podobně jako na jaře letošního roku. Z původně selektivních opatření se stále více stávají plošná opatření. Navíc vzhledem k epidemiologickému vývoji, který se na konci října nedaří stabilizovat, velmi pravděpodobně půjde o opatření, která budou v platnosti alespoň další měsíc (cca do konce listopadu).

Přečtěte si také

Management CPI Property Group (CPI PG) dnes vydal vyjádření k dopadům druhé vlny Covid-19 na společnost

Přestože zatím nelze přesně odhadnout dopad nových restrikcí na hospodaření společnosti, komentáře managementu považujeme za pozitivní. Podmínky kompenzací ze strany vlády ČR jsou tentokrát příznivější než při jarním nouzovém stavu. Bude samozřejmě výrazně záležet na tom, jak dlouho omezení potrvají, zda nebudou dále zpřísněna a zda se dotknou i období Vánoc, které je důležité z pohledu tržeb nájemníků.

Přečtěte si také