Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Propad libry a rostoucí geopolitické napětí

Konec minulého týdne byl poznamenán bolestivým přizpůsobováním trhů na rostoucí úrokové sazby a na nová rizika. Nejvíce volatilní, až chaotická situace nastala ve Velké Británii, kde plán premiérky Liz Trussové na prudké snížení daní vyvolává obavu finančního trhu z rozpočtového deficitu, který dluhopisový trh nyní dokáže jen špatně absorbovat. To vyvolalo prudký růst výnosů na dluhopisech, propad kurzu libry a mimořádné středeční oznámení Bank of England o pozastavení prodeje aktiv. Není vyloučené, že britská fiskálně-měnová krize bude pokračovat i v příštích dnech.

Přečtěte si také

Naznačí ČNB, co plánuje s měnovými rezervami?

Konec září by se měl obejít bez výraznějších plánovaných tržních impulzů. Investoři budou nadále rozebírat poslední zasedání Fedu a geopolitickou situaci. To jsou nadále rizikové faktory pro větší nákupní zájem o riziková aktiva. „Proto jsme i pro příští týden vůči rizikovým aktivům opatrní,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Pohřeb královny omezí tržní likviditu

Tento týden bude o středečním zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a další jestřábí vystoupení šéfa Fedu Powella.

Přečtěte si také

Evropu sužují vysoké ceny energií a inflační tlaky

Centrální bankéři se rozhodli zvrátit nepříznivý inflační vývoj, ať to stojí, co to stojí, dalo by se říct. Po delším váhání jsou ochotni obětovat i hospodářský růst. Bude to však stačit? Nálada na trzích proto není už nějakou dobu příznivá, ale důvod k panice zatím analytici nevidí.

Přečtěte si také

Schválí ministři EU regulaci trhu s energiemi?

Tento týden bude Evropu ovlivňovat výsledek jednání ministrů EU ohledně potenciální regulace trhu s energiemi. Vedle toho by se týden měl obejít bez výraznějších impulzů, což může trh nadále upínat k posledním krokům a projevům centrálních bankéřů ohledně nutnosti restriktivní měnové politiky. Takový výhled vytváří tlak na riziková aktiva.

Přečtěte si také

ECB se asi zvyšování sazeb nevyhne

V pondělí je v USA svátek (Labor Day), což ovlivní likviditu na trzích ze začátku týdne. Jinak se budou investoři v průběhu týdne soustředit na čtvrteční zasedání ECB, které by mělo potvrdit aktuální jestřábí nastavení. Trh očekává další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

Přečtěte si také

Vystoupení Powella v Jackson Hole může vyvolat prodejní tlak

Přelom srpna a září ještě pokračuje v prázdninovém tempu. Investoři budou rozebírat vystoupení jednotlivých centrálních bankéřů na sympóziu v Jackson Hole, ale zároveň se již připravovat na pravidelná zasedání centrálních bank, kde nás čeká například již 8. 9. zasedání ECB.

Přečtěte si také

Zvyšování sazeb rozevřelo názorové nůžky

Pozornost investorů se vedle dobíhající výsledkové sezony zaměřila především na zasedání FOMC. Zápis z jeho posledního zasedání totiž potvrdil, že Fed plánuje další zvyšování sazeb.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna doznívá, pozornost je upřena na zvyšování sazeb

Pozornost investorů se nyní zcela soustředí na rychlost zvyšování sazeb v USA v souvislosti s vývojem inflace. Tento týden tuto debatu doplní zápis z červencového zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna snad udrží vyrovnané obchodování

Druhý srpnový týden by se měl nést ve znamení relativní absence významnějších impulzů. Nečekají nás žádná zasedání centrálních bank ani jiné významnější události. Investoři budou sledovat výsledkovou sezónu, která by měla dobíhat již v relativně klidném tempu.

Přečtěte si také

Srpen snad nepřinese žádná velká překvapení

Srpen se obejde bez hospodářské politiky a o to více se investoři zaměří na průběžná makroekonomická data a na pokračující výsledkovou sezónu. I když i ta bude víceméně ve zbytku srpna již jen doznívat, tedy pokud hovoříme o velkých nadnárodních společnostech na US trhu. Avšak pokud bude i zbytek zveřejnění probíhat v relativně pozitivním vyznění, tak by se mohl udržet zájem o riziková aktiva, jako tomu bylo v červenci.

Přečtěte si také

Udrží výsledková sezóna podporu u rizikových aktiv?

Na začátku srpna budou trhy sledovat pokračování výsledkové sezóny. Její dosavadní vyznění je pro trhy spíše podpůrným faktorem a další vyznění bude utvářet investorský sentiment. Vedle výsledkové sezóny bude se začátkem měsíce zveřejněno mnoho makroekonomických dat, která pomohou trhu dotvářet si obrázek o stavu ekonomiky a o možných budoucích krocích měnové politiky.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu znervózňuje trh

Tento týden se trh zaměří na středeční zasedání FOMC a pokračující výsledkovou sezónu. Trh očekává od Fedu zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a pokračování v jestřábí rétorice. „Výraznější zvýšení sazeb, kterému jsme byli svědky na posledním zasedání, by bylo bez uklidňujícího komentáře Powella bráno trhem nepříznivě,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

ECB zahájí zvyšování sazeb. Otázkou je o kolik

Tento týden se trh zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a na výsledkovou sezónu za druhý kvartál. ECB by měla zahájit cyklus zvyšování sazeb v boji proti inflačním tlakům.

Přečtěte si také

Červenec bude znovu o hospodářské politice

Máme za sebou polovinu roku 2022 a situace na finančních trzích není jednoduchá. Vysoká inflace, snahy centrálních bank o její zkrocení, válka na Ukrajině poblíž našeho regionu či obava investorů z nástupu recese v jednotlivých zemích a oblastech… Co přinese červenec?

Přečtěte si také

Trh bude nadále nervózní z inflačních dat

Tento týden by se měl obejít bez výraznějších tržních impulzů. Trh bude vyhodnocovat průběžná makroekonomická data v čele se spotřebitelskou (CPI) a průmyslovou (PPI) inflací za červen v USA. Tyto výsledky mohou opětovně zahýbat očekáváním na příští zasedání Fedu (27. 7.).

Přečtěte si také

O dalším vývoji ČEZu napoví valná hromada

Tento týden se bude pozornost upírat opět k ČEZu, který v úterý pořádá valnou hromadu akcionářů. Diskuze se pak bude zřejmě z velké části točit okolo dividend, likvidity a procesu restrukturalizace.

Přečtěte si také

ČNB zasedá, čeká se další zvýšení sazeb

Tento týden bude v pondělí ovlivněn státním svátkem v USA, což bude na trhu znát sníženou aktivitou. V rámci převážení hned několika indexů a přenastavení derivátů k pátku 17. 6. mohou ze začátku týdne ještě doznívat technické faktory. V průběhu týdne budou investoři rozebírat poslední kroky Fedu a budou sledovat makroekonomická data.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu může přinést tlak na akciové indexy

V tomto týdnu se investoři zaměří na středeční zasedání Fedu, kdy trh průměrně očekává zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a pokračování v obdobných krocích přinejmenším po zbytek letošního roku.

Přečtěte si také

Naznačení jestřábí politiky může přinést na trh nervozitu

V tomto týdnu se investoři zaměří na čtvrteční zasedání ECB, kde se očekává potvrzení ukončení kvantitativního uvolňování ke konci června a vyhlížet se budou jakékoliv náznaky na budoucí úroveň aktuálně stále záporných základních úrokových sazeb.

Přečtěte si také