Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Investoři budou pokračovat v redukci rizikových aktiv

Faktory, které nás provázely v posledních týdnech, budou hrát prim i v nadcházejících dnech. Tedy vývoj výnosů a reflexe na makroekonomické prostředí, resp. očekávání reakce měnové politiky, dění na Ukrajině a doznívající výsledková sezóna. „Nadále jsme obezřetní a očekáváme, že investoři budou pokračovat v redukci rizikových aktiv,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Negativní vývoj důvodem pro ústup z akciových pozic

Výsledková sezóna ve světě pomalu doznívá, konec ukrajinského konfliktu, a tedy i nejistot na trzích, je zatím v nedohlednu a vyšší úrokové sazby tlačí na výnosy státních dluhopisů. Tak by se dalo v krátkosti shrnout aktuální dění.

Přečtěte si také

Riziková aktiva ohrožují pokračující boje a výnos dluhopisů

Ve druhém květnovém týdnu bude svět nadále sledovat dění na Ukrajině, kde se trh zaměřuje na možné kroky ruské strany spojené se svátkem Dne vítězství v pondělí 9. 5. Zintenzivnění bojů či jiné podobné kroky by byly negativním faktorem pro riziková aktiva. Sledovat se bude i vývoj na výnosech státních dluhopisů. Pokračující růst je rovněž negativním faktorem pro riziková aktiva.

Přečtěte si také

Prodejní tlak na akcie trvá

Na začátku května se investoři budou zajímat o středeční zasedání FOMC, kde by se měly zvednout sazby o 50 bazických bodů a celkově by mělo zasedání vyznít jestřábím tónem především s ohledem na plán snižování bilance Fedu. „Růst základních úrokových sazeb bude dále tlačit na zvyšování výnosů, což má negativní efekt na hodnotu například rizikových aktiv,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

O dalším vývoji napoví výsledková sezóna

I konec dubna bude patřit konfliktu na Ukrajině, vývoji výnosů a výsledkové sezóně. Nadále rostoucí výnosy ovlivňují nepříznivě hodnotu aktiv. Tento růst může být kompenzován vyšším růstem zisků firem, což se zatím ne až tak výrazně projevuje v probíhající výsledkové sezóně za první kvartál. Právě zveřejňovaná čísla společností budou jedním z hlavních faktorů dalšího vývoje dotčených akciových titulů.

Přečtěte si také

Blíží se zasedání Fedu, v USA rostou výnosy vládních dluhopisů

Tento týden bude na evropských akciových trzích zkrácený o Velikonoční pondělí, nicméně v USA se v tento den již obchodovat bude. Makroekonomická a geopolitická témata se budou nově dělit o pozornost i s výsledkovou sezónou za první čtvrtletí 2022, která v USA právě začala prvními výsledky bank. V tomto týdnu zveřejní výsledky americké firmy jako Bank of America, Tesla, IBM či Johnson & Johnson, na evropské straně oceánu to budou např. Airbus, Danone nebo Renault.

Přečtěte si také

Green Deal žije

Hned v počátku válečného konfliktu na Ukrajině se v českých médiích začaly objevovat titulky Green Deal je mrtev. Mělo tím být řečeno, že plán transformace evropské energetiky, v překladu „Zelená dohoda“ pro Evropu, jejímž cílem je postupně snížit emise až k úplné klimatické neutralitě, padl, je na lopatkách a už nedává smysl se jím dál zabývat. Není to však pravda.

Přečtěte si také

Vzpruhu trhu by přinesl klid zbraní a pozitivní výsledková sezóna

I pro duben bude tématem číslo jedna ukrajinský konflikt. Nadále platí, že jakékoliv smírné kroky vedoucí ke klidu zbraní by trh oceňoval v prvotní reakci pozitivně a naopak oznámení dalších sankcí či jiných obdobných kroků bude trh vnímat negativně.

Přečtěte si také

Oznámí ECB konec kvantitativního uvolňování?

Pro tento týden budou investoři nadále sledovat dění na Ukrajině, které na trhy přináší stále vysokou volatilitu. Vedle toho bude trh sledovat čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde zřejmě stěžejní informací bude, zda ECB ukončí své kvantitativní uvolňování ve třetím kvartálu 2022, či nikoliv, respektive jak se dále vyvíjí pohled centrálních bankéřů na inflační vývoj a na vývoj úrokových sazeb v eurozóně. „Prozatím ECB jasný výhled nedoručila. Více jestřábí vyznění by mohlo vyznít negativně pro riziková aktiva,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Inflace tlumí dlouhodobý zájem o vybrané investice

Začátek dubna bude i nadále ve znamení války na Ukrajině a o makroekonomickém vývoji, respektive jeho vlivu na dlouhodobé výnosy. Jakékoliv informace z jednání mezi Ukrajinou a Ruskem bezprostředně doléhají na trhy a jinak tomu nebude ani v dalším týdnu.

Přečtěte si také

Na trhu se projevují výsledky zvýšené inflace

Ani s koncem března se ústřední téma měnit nebude a zůstane jím konflikt na Ukrajině. „Nadále se domníváme, že je situace velmi náchylná na výrazné výkyvy, což bude odpovídat i dění na finančních trzích,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Zvýšená volatilita a nervozita budou přetrvávat i pro tento týden.

Přečtěte si také

Obchodování bude velmi volatilní

V tomto týdnu bude stále udávat směr geopolitická situace na Ukrajině. Informace z bojů či jakékoliv zprávy o možném vyjednávání budou směrovat investorskou náladu. „Bohužel se domníváme, že aktuální situace nemá jednoduché a jednoznačné řešení, což nás vede k zopakování výrazné obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, kde očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Fed pravděpodobně oznámí zvýšení sazeb

Finanční trhy budou tento týden podle analytiků zcela zaměřeny na dvě témata – vývoj konfliktu na Ukrajině a zasedání amerického Fedu. V pátek vysvitla naděje na dřívější ukončení konfliktu, když ruský prezident Putin zmínil „pozitivní posuny“ ve vyjednávání s ukrajinskou stranou. „Stále je však značná pravděpodobnost dalšího zintenzivnění bojů a sankcí, což by zvyšovalo ceny komodit a ohrožovalo hospodářský růst zejména v Evropě,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Dění na Ukrajině odsunulo ostatní faktory do pozadí

Ještě na konci ledna analytici, a nejen oni, uvažovali o možnosti přímé invaze na Ukrajinu ze strany Ruska jako o krajně rizikovém a málo pravděpodobném scénáři. „Bohužel se tento scénář naplnil a Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Největší ztráty jsou samozřejmě zmařené lidské životy a celkově nepříznivý dopad války na společnost jako celek,“ konstatuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Prodlužování konfliktu povede k odchodu investorů od rizika

V tomto týdnu bude stále udávat směr dění geopolitická situace na Ukrajině. Informace z bojů či jakékoliv zprávy o možném vyjednávání budou směrovat investorskou náladu. „Bohužel se domníváme, že aktuální situace nemá jednoduché a jednoznačné řešení, což nás vede k zopakování výrazné obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, kde očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Dění na Ukrajině vytváří prodejní tlak na riziková aktiva

Ani začátek března nebude o jiném tématu než o geopolitice. Vývoj ruské invaze na Ukrajině bude působit zvýšenou volatilitu a možný prodejní tlak na riziková aktiva v závislosti na dalším vývoji. „Pro tento týden jsme tedy nadále velmi obezřetní a případné realizace investičních záměrů bychom aktivovali až v případě přechodu na diplomatická jednání,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Situace na Ukrajině je stále vyostřená

Tento týden bude opětovně o geopolitice. Situace na Ukrajině je velmi vyostřená a vojenský konflikt by mimo jiné výrazně negativně zasáhl do dění na finančních trzích. Výsledková sezóna bude již jen mírně dokreslovat celkově nevýrazné vyznění. V pondělí je v USA státní svátek, a tak bude značně ovlivněna obchodní aktivita.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu: O dalším vývoji napoví středa

Po dalším nárůstu inflace v USA analytici očekávají, že toto téma zůstane pro trhy stěžejním i v tomto týdnu. Spekulace o výrazném zrychlení utahování měnové politiky v USA může dále podpořit zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu.

Přečtěte si také

Očekává se zvýšená volatilita trhu

Tento týden budou analytici sledovat hlavně výsledkovou sezónu, neboť se očekává, že bude přinášet celkově zvýšenou volatilitu. Do hry může opětovně více vstupovat i geopolitika, která rovněž zvyšuje volatilitu trhu. „Jinak bychom se měli obejít bez výraznějších faktorů,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Investoři začínají přehodnocovat své plány

Začátek února bude patřit čtvrtečnímu zasedání ECB, výsledkové sezóně a geopolitice. Oproti Fedu by ECB měla zachovat velmi měnově uvolněné vyznění svého komentáře. Lagardeová již dříve uvedla, že měnová politika ECB zůstane delší dobu uvolněná vzhledem k současným podmínkám.

Přečtěte si také