Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

ČNB beze změny a stabilita sazeb asi vydrží i většinu roku

Bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 7,00 % (2T repo). Současně ČNB zopakovala, že je připravena intervencemi „bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny“.

Přečtěte si také

Česká ekonomika ve 4Q poklesla kvůli spotřebě domácností

Česká ekonomika, měřeno prostřednictvím HDP, podle předběžného odhadu ve 4Q klesla o 0,4 % mezikvartálně (-0,2 % q/q ve 3Q). V meziročním srovnání bylo HDP vyšší o 0,4 % (+1,5 % r/r ve 3Q).  Výsledek byl mírně lepší než očekávání (-0,5 % q/q; +0,2 % r/r). Za celý rok 2022 české HDP vzrostlo o 2,5 % (3,6 % v roce 2021), a to hlavně kvůli lepší první polovině roku.

Přečtěte si také

Z centrálních bank možná zazní jestřábí rétorika

Tento týden bude patřit centrálním bankám a výsledkové sezóně. Ve středu bude zasedat americké FOMC, kde se čeká zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a především zopakování jestřábí rétoriky. „Nedá se vyloučit, že Powell vzhledem k současnému vývoji na trhu použije ostřejší rétoriku,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Číslo týdne: odhad amerického HDP za čtvrtý kvartál

Tento týden bude postrádat rozhodování centrálních bank či významné politické události. Finanční trhy tak budou nadále sledovat jakékoli indikace pro možný vývoj úrokových sazeb v letošním roce. Důležitým číslem týdne proto bude první odhad amerického HDP za čtvrtý kvartál loňského roku. Rovněž se naplno rozjede – především v druhé polovině týdne – výsledková sezóna společností.

Přečtěte si také

Začátek výsledkové sezóny nepřekvapil

Tento týden bude v pondělí ovlivněn zavřením trhu v USA z důvodu státního svátku. Absence amerického trhu bude negativně dopadat na aktivitu. Ve zbytku týdne se investoři budou dále upínat k výsledkové sezóně za čtvrtý kvartál, která bude pokračovat velkými investičními bankami (např. Goldman Sachs či Morgan Stanley) či třeba společností Netflix.

Přečtěte si také

Co nás čeká v roce 2023? Dluhopisy a zlato

Když dluhopisy, tak které? Začátkem roku míváme tendenci bilancovat a také převažovat své investiční portfolio. Pro někoho bude možná nový rok impulsem, aby s investicemi teprve začal. Martina Kujala, portfolio manažera J&T Investiční společnosti, jsme se mj. zeptali, jak vhodně poskládat portfolio, jak aktuálně spravuje svěřené fondy, a na co si dát pozor.

Přečtěte si také

Co nás čeká v roce 2023? Jak odborníci nahlížejí na akcie

Který titul můžeme označit za vítěze roku 2022, kdo skončil v poli poražených a kde lze vysledovat další potenciál? Na to odpovídají Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu, a Marek Ševčík, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Přečtěte si také

Co nás čeká v roce 2023?

Analytici J&T Banky v základním scénáři očekávají dosažení vrcholu cyklu zvyšování sazeb u významných centrálních bank. Na druhou stranu však pravděpodobně budou sazby na svém vrcholu delší dobu, a to po téměř celý rok 2023. Vedle toho budou některé centrální banky pokračovat ve snižování svých bilancí (Fed, BoE či Bank of Canada). „Tyto měnově restriktivní kroky jsou nepříznivé pro ohodnocení aktiv,“ konstatuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Projeví se lednový efekt?

Začátek roku se bude jako tradičně zaobírat tím, jestli nastane tzv. lednový efekt. Tedy zda bude na rizikových aktivech, resp. akciích, patrný nákupní zájem. „Pro tentokrát jsme poněkud více obezřetní a očekáváme, že průběžné faktory jako restriktivní měnová politika či riziko ekonomické recese, resp. negativní dopad do zisků firem, mohou nákupní objednávky přinejmenším oddálit,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Přinesl přelom roku obrat ve vývoji inflace?

V prosinci meziroční míra inflace nečekaně klesla na 15,8 % r/r (listopad 16,2 %), což bylo výrazně pod očekáváním (16,4 % r/r). Za zpomalením celkové inflace stál propad cen pohonných hmot. Překvapením bylo, že navzdory předpokladům došlo v prosinci jen k mírnému růstu cen energií (elektřina, plyn).

Přečtěte si také

Startuje výsledková sezóna, nejdříve v bankách

Druhý týden roku se ponese již ve znamení zahájení výsledkové sezóny v USA. V pátek budou na pořadu dne velké bankovní domy jako JP Morgan, Wells Fargo, Citigroup či Bank of America. Celkově jsou očekávání na výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál poměrně vlažná a byla již několikrát redukována směrem níže.

Přečtěte si také

J&T Banka úspěšně umístila dluhopisy Monety v objemu 1,5 miliardy korun

J&T Banka úspěšně umístila na trh čtyřleté dluhopisy společnosti MONETA Money Bank, a. s., („Moneta“). Cenné papíry v celkovém objemu 1,5 miliardy korun si mezi sebe rozdělili jak institucionální, tak retailoví investoři. Vysoká poptávka zvýšila původní objem emise až na trojnásobek.

Přečtěte si také

S novým rokem přijde záplava makroekonomických dat

První týden nového roku se ponese ve znamení přípravy investorů na nový rok, záplavy makroekonomických dat či zápisu z posledního zasedání FOMC. Trh bude sledovat poměrně velké množství makroekonomických indikátorů, které budou zveřejněny hned v prvním týdnu roku 2023 včetně měsíčních dat z trhu práce v USA. Ta jsou opětovně ostře sledována ve spojení s monetární politikou Fedu.

Přečtěte si také

Investoři dolaďují před koncem roku svá portfolia

Poslední letošní týden se ponese ve světle dolaďování portfolií před začátkem nového roku. Na programu nejsou výraznější tržní impulzy a sváteční období s sebou většinou nese sníženou aktivitu a potažmo zvýšenou volatilitu.

Přečtěte si také

Zasedání ČNB by nemělo přinést změnu sazeb

Předposlední a zároveň sváteční týden letošního roku se ponese v závěsu posledních zasedání Fedu a ECB. Investoři budou dále upravovat svoje náhledy na vývoj úrokových sazeb a ekonomiky a tomu přizpůsobovat svá portfolia. „Očekáváme, že bude nadále převládat obezřetnost investorů, kteří se budou odklánět od rizika,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Za inflací stojí vyšší ceny energií u bydlení a nárůst cen potravin

V listopadu meziroční míra inflace zrychlila na 16,2 % (15,1 % v říjnu), což bylo výrazně nad očekáváním, které bylo ve výši 15,4 %. Klíčovou položkou se staly opět vyšší ceny energií u bydlení, které doplnil nárůst cen potravin. U ostatních položek byl vývoj cen relativně mírnější.

Přečtěte si také

Chování centrálních bank může na trh vrátit prodejní objednávky

Nadcházející týden bude ve znění zasedání centrálních bank. Fed by měl ve středu zvýšit sazby o 50 bazických bodů na 4,25-4,50 % a potvrdit snižování bilance o 95 mld. USD/měsíčně.

Přečtěte si také

Pozitivní listopad vystřídá opatrnější prosinec

V listopadu zavládla mezi investory lehce pozitivní nálada podpořená relativně solidní výsledkovou sezónou za třetí kvartál a mírnějšími inflačními makrodaty. V prosinci však může přijít vystřízlivění. Důvodem by mohlo být zopakování rétoriky centrálních bank směrem k restriktivní měnové politice či zhoršující se makroekonomický výhled.

Přečtěte si také

Zájem investorů se upíná na makroekonomická data

První celý prosincový týden by se měl obejít bez výraznějších impulzů. Zájem investorů se tak bude opětovně upínat k průběžným makroekonomickým indikátorům. Data za ISM služeb či indexy spotřebitelského sentimentu v USA by měly stále vykazovat solidní úrovně, což by mělo odrážet poslední čísla ze zaměstnanosti a umožňovat Fedu realizovat svoji restriktivní měnovou politiku.

Přečtěte si také

Zhoršující se indexy ISM mohou naznačit zhoršení ekonomického vývoje v USA

Na přelomu listopadu a prosince budou investoři sledovat hlavně makroekonomická data vzhledem k absenci výraznějších impulzů, jako jsou zasedání centrálních bank. V rámci makroekonomických ukazatelů budou upínat pozornost k ISM v průmyslu v USA, kde by se mohl sentiment propadnout dle očekávání pod hranici růstu (50 bodů).

Přečtěte si také