Navigace
Top články

Zopakuje duben vcelku úspěšný březen?

Po velmi silném březnu v případě růstu akciových indexů všechny zajímá, zda může i duben přinést další růstový potenciál. Šance tu je. K udržení současných relativně vysokých valuací by mohla přispět solidní výsledková sezona společně s klidným průběhem na dluhopisových trzích a děním kolem pandemie.

Přečtěte si také

Výhled na 15. týden: První své výsledky zveřejní banky

V tomto týdnu bude v zámoří zahájena výsledková sezóna za první kvartál 2021. Jako tradičně první přijdou na řadu velké banky. Celkově jsou analytici relativně mírně pozitivní, což může přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Kromě výsledkové sezóny budou nadále platné další faktory jako dluhopisový trh či dění kolem pandemie.

Přečtěte si také

Budou i centrální bankéři sledovat ceny nemovitostí?

Ceny bytů a domů v České republice byly na konci loňského roku meziročně vyšší o 9 %. U novostaveb byl nárůst cen dokonce 11 %. Hluboký ekonomický propad a všemožné restrikce kvůli nákaze covidem-19 měly nakonec nulový dopad na vývoj cen nemovitostí. Celkový růst cen nemovitostí zůstal na podobné úrovni jako za předchozí roky. Za posledních 6 let ceny nemovitostí vzrostly o 64 %, tomu odpovídá průměrné tempo růstu 8,5 % ročně.

Přečtěte si také

Výhled na 14. týden: Výsledky snad podrží vysoké úrovně rizikových aktiv

Pro domácí trh stejně jako pro většinu Evropy bude tento týden opětovně zkrácený o sváteční pondělí. Trhy v USA však zůstaly otevřeny.

Přečtěte si také

Výhled na 13. týden: Akciový trh by se mohl obejít bez výraznějších impulzů

Tento obchodní týden bude zkrácený o páteční Velikonoce. Evropa prošla změnou času a tím srovnala krok s USA, které měnily hodiny o dva týdny dříve. Investoři budou pokračovat ve sledování tradičních témat, jako jsou dluhopisový trh, vývoj pandemie a ekonomický vývoj.

Přečtěte si také

Výhled na 12. týden: Inflace zvyšuje prodejní tlak na státní dluhopisy

Tento týden se bude pozornost nadále upínat k vývoji na dluhopisových trzích. Vzhledem k rostoucím inflačním tlakům a technickým faktorům jako ukončení rozvolnění SLR pravidel pro US banky se nedá vyloučit prodejní tlak v rámci státních dluhopisů. Růst výnosů může pak negativně ovlivňovat ceny rizikových aktiv včetně akcií.

Přečtěte si také

Hodování jede dál, jen jinde

Březen je zatím nejúspěšnějším měsícem pro akciové trhy v letošním roce, jen otěže růstu převzal Dow Jones a evropské akcie. Přece jen nad investory visí Damoklův meč v podobě růstu výnosu amerických státních dluhopisů, když se 10leté dostaly na nové letošní maximální úrovně s výnosem cca 1,67 %.

Přečtěte si také

Výhled na 11. týden: Investoři očekávají rychlejší nákup aktiv

I v tomto týdnu se pozornost investorů upíná k dluhopisovému trhu. Intenzita je o to větší, že ve středu bude probíhat zasedání FOMC. „Zde se neočekává, že by mělo dojít ke změně úrokových sazeb, ale mělo by být potvrzeno opětovné prodloužení současných programů QE o další tři měsíce,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na březen: Rostou obavy z růstu výnosů státních dluhopisů

Březen naváže na únorové téma a tím bude vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů. Analytici budou především sledovat, zda se stabilizuje vývoj, či zda se dále vyhrotí dynamika.

Přečtěte si také

Výhled na 10. týden: Analytici očekávají zvýšenou volatilitu

Nadcházející týden pokračuje ve sledování dluhopisového trhu. Pokračující růst výnosů bude rizikovým faktorem pro akciové indexy, tedy především na nedávné technologické hvězdy trhu vzhledem k jejich valuaci a rovněž rotaci prostředků k tradičním sektorům. Ty by měly profitovat z ekonomického oživení.

Přečtěte si také

Volkswagen zpět na výsluní

Akcie Volkswagenu patřily v minulém roce k „otloukánkům“ akciového trhu a ti investoři, kteří drželi jeho akcie celý rok 2020, odepsali více než −15 %. To ani nemluvím o tom, že v průběhu březnových výprodejů byly akcie na polovině své počáteční hodnoty roku 2020.

Přečtěte si také

Výhled na 9. týden: Březen bude o dlouhých státních dluhopisech

Začátek března bude opětovně o výnosech dlouhých státních dluhopisů. Rizikem je jejich další prudké zvyšování, resp. růst dynamiky. Rostoucí tzv. bezrizikové výnosy mají negativní vliv na ocenění rizikových aktiv, například akcií. „Pozvolný posun ve výnosech výše s pozvolně rostoucí inflací akciím není výrazně nepříznivý, ale prudké zvyšování výnosů bezrizikových aktiv v reakci teprve na očekávanou inflaci již negativní efekt má,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Jak investovat do umělé inteligence?

O umělé inteligenci a strojovém učení slýcháváme každý den a s jejich výsledky se setkáváme na každém kroku, aniž bychom si to uvědomovali. Jedná se o optimalizaci výsledků vyhledávání v prohlížečích, autonomní řízení motorových vozidel, nejrůznější asistenty, předpověď počasí nebo třeba synchronizaci výtahů ve výškových budovách. Otázkou zůstává, jak tento narůstající potenciál využít i investičně.

Přečtěte si také

Výhled na 8. týden: V pátek nás čeká technické převážení indexů MSCI

Tento týden bude trh nadále sledovat vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů USA, postupné doznívání výsledkové sezóny a ke konci týdne technický faktor převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

Platina získává zpět svůj investiční lesk

Vzácné kovy v čele se zlatem v období pandemie silně posilovaly a v loňském roce zaznamenaly dvouciferné zisky. Investoři nakupovali zlato zejména z důvodu ochrany proti rostoucí inflaci a znehodnocení peněz v souvislosti s rekordními měnovými stimuly ze strany centrálních bank. Cena zlata v roce 2020 posílila o více než 20 %, nicméně v letošním roce aktuálně ztrácí zejména kvůli posilování dolaru a růstu výnosů u státních dluhopisů. Částečně se tomu tak děje i proto, že investoři začali upřednostňovat investice do kovů, které sehrávají významnou roli v oblasti související se snižováním škodlivých emisí a obnovitelnými zdroji.

Přečtěte si také

Krasojízda na akciích pokračuje

Korekce, nebo možná „korekcička“, hlavních amerických trhů je zapomenuta, akce proti shortařům na GameStopu je nyní již historií. Přibližně týden trhu trvalo, než se vzpamatoval a uprodal pozice na větších titulech, jako jsou Apple, Facebook a Google. Právě vynikající čísla posledně zmiňované společnosti dala zelenou dalšímu pokračování akciových trhů nahoru. Google se dostal dokonce nad metu 2100 dolarů za jednu akcii. Uf, ale ta čísla byla opravdu impozantní.

Přečtěte si také

Výhled na 7. týden: Pozitivní nálada se snad ještě chvíli udrží

V pondělí je v USA státní svátek a tamní trhy jsou zavřené. To ovlivní objemy obchodování ze začátku týdne. Trh bude mít na programu obdobné body zájmu jako v minulém týdnu, tedy průběh pandemie, resp. vakcinace, a výsledkovou sezónu.

Přečtěte si také

Spekulant by měl znát svého hejla, jinak je jím sám

Zkušení hráči pokeru občas dávají cennou radu – pokud nevíš, kdo je u stolu hejl, jsi to ty. Drahé ponaučení teď získali ti drobní spekulanti, kteří se spojili a postavili profesionálním žralokům na Wall Street. Zpočátku amatéři slavili úspěch, ale pak si nevšimli, že u jejich stolu už sedí jiní hráči, a zapomněli se dívat, kdo je hejl.

Přečtěte si také

Výhled na únor: Riziko má jméno Reddit

Covid-19, vakcína a nové mutace jsou stále tématem číslo jedna. Analytici však budou sledovat také pokračující výsledkovou sezonu a volatilitu způsobenou velkým množstvím retailových investičních účtů jednajících stejnosměrně. Zdá se, že aktivity na sociální síti Reddit ještě investorům zamotají hlavu.

Přečtěte si také

Výhled na 6. týden: KB a Kofola zveřejní výsledky, PPF nabízí odkup akcií Monety

I ve druhém únorovém týdnu se investoři zaměří na vývoj kolem covidu-19 (počty denně nakažených / vakcíny / očkování) a výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál. Pokračující očkování, ústup počtu nově denně nakažených, absence logistických problémů v dodávkách vakcín či další postup ve vývoji u dalších výrobců vakcín proti covidu-19 můžou kladně působit na investorský sentiment. Podpořit jej může i výsledková sezóna, která svými čísly nadále pozitivně překvapuje.

Přečtěte si také