Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Výhled na 8. týden: V pátek nás čeká technické převážení indexů MSCI

Tento týden bude trh nadále sledovat vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů USA, postupné doznívání výsledkové sezóny a ke konci týdne technický faktor převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

Platina získává zpět svůj investiční lesk

Vzácné kovy v čele se zlatem v období pandemie silně posilovaly a v loňském roce zaznamenaly dvouciferné zisky. Investoři nakupovali zlato zejména z důvodu ochrany proti rostoucí inflaci a znehodnocení peněz v souvislosti s rekordními měnovými stimuly ze strany centrálních bank. Cena zlata v roce 2020 posílila o více než 20 %, nicméně v letošním roce aktuálně ztrácí zejména kvůli posilování dolaru a růstu výnosů u státních dluhopisů. Částečně se tomu tak děje i proto, že investoři začali upřednostňovat investice do kovů, které sehrávají významnou roli v oblasti související se snižováním škodlivých emisí a obnovitelnými zdroji.

Přečtěte si také

Krasojízda na akciích pokračuje

Korekce, nebo možná „korekcička“, hlavních amerických trhů je zapomenuta, akce proti shortařům na GameStopu je nyní již historií. Přibližně týden trhu trvalo, než se vzpamatoval a uprodal pozice na větších titulech, jako jsou Apple, Facebook a Google. Právě vynikající čísla posledně zmiňované společnosti dala zelenou dalšímu pokračování akciových trhů nahoru. Google se dostal dokonce nad metu 2100 dolarů za jednu akcii. Uf, ale ta čísla byla opravdu impozantní.

Přečtěte si také

Výhled na 7. týden: Pozitivní nálada se snad ještě chvíli udrží

V pondělí je v USA státní svátek a tamní trhy jsou zavřené. To ovlivní objemy obchodování ze začátku týdne. Trh bude mít na programu obdobné body zájmu jako v minulém týdnu, tedy průběh pandemie, resp. vakcinace, a výsledkovou sezónu.

Přečtěte si také

Spekulant by měl znát svého hejla, jinak je jím sám

Zkušení hráči pokeru občas dávají cennou radu – pokud nevíš, kdo je u stolu hejl, jsi to ty. Drahé ponaučení teď získali ti drobní spekulanti, kteří se spojili a postavili profesionálním žralokům na Wall Street. Zpočátku amatéři slavili úspěch, ale pak si nevšimli, že u jejich stolu už sedí jiní hráči, a zapomněli se dívat, kdo je hejl.

Přečtěte si také

Výhled na únor: Riziko má jméno Reddit

Covid-19, vakcína a nové mutace jsou stále tématem číslo jedna. Analytici však budou sledovat také pokračující výsledkovou sezonu a volatilitu způsobenou velkým množstvím retailových investičních účtů jednajících stejnosměrně. Zdá se, že aktivity na sociální síti Reddit ještě investorům zamotají hlavu.

Přečtěte si také

Výhled na 6. týden: KB a Kofola zveřejní výsledky, PPF nabízí odkup akcií Monety

I ve druhém únorovém týdnu se investoři zaměří na vývoj kolem covidu-19 (počty denně nakažených / vakcíny / očkování) a výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál. Pokračující očkování, ústup počtu nově denně nakažených, absence logistických problémů v dodávkách vakcín či další postup ve vývoji u dalších výrobců vakcín proti covidu-19 můžou kladně působit na investorský sentiment. Podpořit jej může i výsledková sezóna, která svými čísly nadále pozitivně překvapuje.

Přečtěte si také

Výhled na 5. týden: Na trhu bude rušno, firmy zveřejňují své výsledky

Na začátku února se investoři budou nadále zabývat výsledkovou sezónou za čtvrtý kvartál, zprávami kolem vývoje covidu-19 a vakcíny a děním na velmi shortovaných akciích, resp. sociální síti Reddit.

Přečtěte si také

Amatéři loví žraloky na Wall Street. A úspěšně.

V jedné filmové scéně číšník v prvotřídní restauraci vykřikuje: „Nová doba! Host vyhazuje vrchního!“ Wall Street v posledních týdnech zažívá něco podobného. Nezkušení, amatérští investoři s nízkým kapitálem se vydali na lov žraloků, jako jsou hedgeové fondy disponující „palebnou silou“ v miliardách dolarů. Největším paradoxem je, že lov je velmi úspěšný. Řada do nedávna neohrožených lovců se teď dokonce bojí, že příště si amatéři přijdou i pro ně.

Přečtěte si také

Výhled na 4. týden: Trh může znervóznit chování Fedu

Tento týden bude trh upínat svou pozornost na středeční zasedání FOMC, pokračující výsledkovou sezónu a další průběh pandemie. Fed by neměl pro trhy přinést výrazně nové informace. Očekává se pouze ujištění o rizicích kolem covidu-19 a potřebné pomoci trhu prostřednictvím uvolněné měnové politiky.

Přečtěte si také

Nečekaně rekordní přebytky v roce 2020

Rok 2020 bývá u ekonomických statistik spojen převážné s rekordy na negativní straně, tedy extrémními propady ekonomiky a ohromnými deficity rozpočtu, zatímco případné rekordní nárůsty se týkají jen počtu nezaměstnaných. Ovšem velkou výjimkou jsou statistiky vztahu české ekonomiky ke zbytku světa. Česká ekonomika za rok 2020 nečekaně zaznamená rekordní přebytek obchodní bilance a také rekordní přebytek celého běžného účtu a finančního účtu v rámci platební bilance. Což zní paradoxně ve světle výrazného propadu mezinárodního obchodu a ekonomik našich hlavních obchodních partnerů.

Přečtěte si také

Proroci zkázy dobré výsledky nemívají

Za minulou dekádu vzrostl akciový trh USA o 257 %, včetně dividend. Ztrátu zaznamenal pouze v roce 2018. O tomto růstu se mluvilo jako o nejvíce nenáviděném býčím (růstovém) trendu v historii. Analytici se shodovali, že trh je drahý, minimálně ne levný, v podstatě celou dekádu. Ale trh neposlouchal. Měl za sebou téměř neustále masivní podporu centrálních bank, které přišly i s novými nástroji, jak dodávat trhu likviditu. Někdo mluvil, nepřesně, o tištění peněz. V tom bodě jsme znovu a tyto peníze si musí někam najít cestu. V objemu bilionů USD a EUR už nejsou účty, kde by je institucím a investorům přijaly. A tak si hledají, mimo jiné, cestu k akciím.

Přečtěte si také

Nový americký prezident, trhy rostou!

Akciové trhy nabraly na začátku roku opět směr sever, ale minulý týden nadšení trochu ochladlo. Přece jen mají akcie za sebou poměrně strmou jízdu nahoru, navíc se blížila inaugurace nového amerického prezidenta a Washington připomínal nedobytnou pevnost – nervozita byla znát, aby se náhodou něco nestalo… K tomu se začaly šířit informace o nových mutacích koronaviru (především zmiňovaná britská), kde hrozí rychlejší šíření. To vše trochu trhy znervóznilo, ale uklidňující zprávy přišly, když se ukázalo, že i na nejnovější mutace vakcíny zabírají.

Přečtěte si také

Příležitost zaujmout pozice s výhledem ekonomického zlepšení

V lednu budou analytici sledovat, jak úspěšné bude očkování proti covidu-19, respektive jeho přijetí mezi populací. Příkladem svým přístupem a organizací je Izrael, který během dvou týdnů proočkoval 10 % populace.

Přečtěte si také

Výhled na 3. týden: Inaugurace snad zmírní aktuální zjitřenou náladu v USA

V tomto týdnu budou investoři vzhlížet k inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena, ke čtvrtečnímu zasedání ECB a výsledkové sezóně za čtvrtý kvartál.

Přečtěte si také

Výhled na 2. týden: Klid naruší ostražitost vůči výsledkové sezóně v USA

Tento týden bude trh sledovat další vývoj pandemie a zároveň průběh očkování. Na konci týdne zahájí výsledková sezóna za čtvrtý kvartál 2020 v USA. Na pořadu dne budou především finanční tituly (BlackRock, JP Morgan, Citigroup či Wells Fargo). „Od výsledkové sezóny, která byla ovlivněna opatřeními spojenými s druhou vlnou pandemie, očekáváme spíše neutrální vyznění,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Co přinese rok 2021 na akciích?

Přál bych si mít křišťálovou kouli, ze které bychom mohli vyčíst, které akcie si koupit a kterým se vyhnout. To by pak ale asi bylo moc jednoduché, tak se do toho musíme pustit bez ní.

Přečtěte si také

Výhled na 1. týden: Dostaví se lednový efekt?

Nový rok 2021 jsme přivítali stále v rámci preventivních opatření proti covidu-19. Vakcíny se sice již začínají distribuovat, ale jejich kladný dopad bude postupný a zabere zřejmě několik měsíců. Investoři tak budou rozmýšlet, zda je dobré se již připravit na ekonomické oživení, případně na jak velké.

Přečtěte si také

Výhled na 52. týden: Obchodní impulz může přinést vakcína

Poslední týden v roce bude opětovně pro většinu akciových trhů kratší o páteční svátek Nového roku. Většina trhů pak bude zavřena i na Silvestra. Nicméně trhy v USA (celý den), Británii, Řecku a Euronext budou obchodovat v dopoledních hodinách.

Přečtěte si také

Výhled na 51. týden: Vánoční svátky omezí likviditu

Vánoční týden bude především ovlivněn svátky, které budou omezovat likviditu téměř na všech trzích. Domácí trh bude zkrácen na tři obchodní dny do středy. Většina ostatních evropských trhů na tom bude obdobně. Londýn, Euronext či USA budou otevřeny i na Štědrý den, ale jen v dopoledních hodinách ve svých časových pásmech.

Přečtěte si také