Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Výhled na 50. týden: Schválí v USA novou vakcínu? Načasování stále s otazníkem

Evropskou centrální banku vystřídá v hledáčku investorů ve středu americký Fed. „Nicméně ten by neměl přinést výraznější novinky a očekáváme zopakování holubičí rétoriky na pozadí stále sílící druhé vlny pandemie,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu, a upřesňuje, že USA se pohybuje stále nad 200 tisíci nově nakažených denně.

Přečtěte si také

Rok 2021: Díky vakcíně jsou výhledy pozitivní

Schválení vakcín proti covidu-19, pokračující uvolněná hospodářská politika či příprava na ekonomické zotavení budou hlavními faktory, které na přelomu roku posunou akciové indexy výše. „Musíme však být připraveni na problémy, které aktuálně trh přechází, jako jsou výrobní nedostatky, testovací výsledky či neochota populace k vakcinaci,“ upozorňuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 49. týden: Trh sleduje, co přinese zasedání ECB

Ani tento týden se nevyhneme informacím okolo vakcíny na covid-19, ale investoři se budou upínat ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Již dříve prezidentka Christine Lagardeová uvedla, že ECB dále uvolní měnovou politiku na prosincovém zasedání. „Prozatím prosakují informace, že by dosavadní programy mohly být prodlouženy o dalších 12 měsíců či by mohlo dojít k dodatečnému navýšení některých programů,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 48. týden: Při převážení indexů dojde k přidání Philip Morris

Tento týden bude o tradičních tématech posledních týdnů spjatých s pandemií, ať už je to vakcína, či druhá vlna. Vzhledem k začátku měsíce budou analytici sledovat makroekonomická data, kterých je na pořadu týdne zvýšené množství.

Přečtěte si také

Výhled na 47. týden: Trh bude na skokové reakce imunní

Trh se bude nadále zajímat o informace týkající se vakcíny proti covidu-19, o pokračující boj při předání moci v USA či o další vývoj druhé vlny pandemie nejen v USA. Dá se očekávat, že dojde k dalším oznámení na poli připravovaných vakcín proti covidu-19, jako tomu bylo v posledních dnech. „Trh by měl být již na skokové reakce imunní,“ Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Kofola: Projekce výsledků za 3. čtvrtletí 2020

Společnost Kofola ČeskoSlovensko zveřejní své hospodářské výsledky za 3Q20 ve středu 25. 11. po zavření trhu. Třetí čtvrtletí je typicky nejsilnější v sezónním hospodaření Kofoly vzhledem k turistickému ruchu a vyšším prodejům nealko nápojů během léta. Letošní 3Q se podle nás Kofole vydařilo, neboť mezi červencem a zářím nebyly v platnosti téměř žádné restrikce na provoz restaurací, hotelů a shopping center. Obava českých a slovenských turistů z cestování do zahraničí podpořila domácí turistický ruch, což pomohlo tržbám Kofoly v segmentu Česka a Slovenska. Tento segment kompenzoval slabší prodeje v oblasti Jadranu, kde pandemie Covid-19 na turistický ruch v létě přece jen dopadla. Tržby Kofoly navíc od jara zahrnují i akvírované minerální vody Ondrášovka a Korunní. Dohromady očekáváme, že silná poptávka v ČR a na Slovensku a efekt významné akvizice zvýšily tržby o 10,5 % meziročně na 2056,4 mld. Kč.

Přečtěte si také

Vakcína + US volby = akcie letí nahoru

Po rozpačitém září a říjnu, kdy obavy z výsledku amerických voleb a nárůstů počtu nemocných covidem-19 vyvolávaly stres na akciových trzích, píšeme nyní úplně jinou povídku. Už během probíhajících voleb se akciové trhy začaly posouvat nahoru, jako kdyby od jejich výsledků čekaly nový impulz. I když bylo jasné, že to bude relativně těsné!

Přečtěte si také

Výhled na 46. týden: Kratší obchodování a schvalování dividendy Kofoly

V následujících dnech analytici očekávají, že by mělo nadále docházet k rotaci do cyklických sektorů s tím, jak by se mohly dále vyvíjet informace kolem vakcíny či léku na covid-19. Jasnější by měla být i situace kolem voleb v USA, ale významnější zvrat se již nepředpokládá.

Přečtěte si také

Volby v USA a vakcína proti Covid-19

Částečně se naplnilo očekávání větší volatility před americkými volbami, ale konečné tržní vyznění nás překvapilo a je zřejmé, že investoři výsledek voleb přijali relativně dobře. Ti, kteří se předtím posunuli více do defenzivního módu či uprodali svá portfolia, se aktuálně vrací do pozic, což dále umocňuje kladnou tržní reakci na akciích. Celkově se však naplňuje naše očekávání, že ani výsledek amerických voleb by z delšího hlediska neměl ovlivnit pozitivní náhled na reálná aktiva a akcie.

Přečtěte si také

Výhled na 45. týden: Prezidentem bude Biden. Napadne Trump výsledky?

V průběhu týdne by již mohly být dopočítány všechny hlasy z amerických voleb. O víkendu byl za prezidenta prohlášen Joe Biden, který má dle dosavadních výsledků již 290 hlasů volitelů (270 je nutných). „Nyní se bude čekat, jestli Trump napadne volby u soudu, či zda bude požadovat přepočítávání, a tím finální výsledky oddalovat,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na listopad: Investoři netrpělivě čekají na novou vakcínu nebo lék

Také listopad bude o covidu-19. Druhá vlna pandemie budí oprávněně obavy o vývoj ekonomiky, respektive jsou to preventivní opatření, která si hlavně v Evropě již začínají vybírat daň na rizikových aktivech. „Jde sice jen o jeden z faktorů, ale právě nejistota, rozsah, nejasné časové vymezení a ne zcela přesně určitelný dopad do hospodaření firem dělají tento faktor významným,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 44. týden: Trump versus Biden. Rozhodnutí se blíží

Hlavním tématem tohoto týdne budou úterní prezidentské volby v USA. Průzkumy prozatím favorizují Bidena, ale ani v posledních volbách nebyl Trump předvolebním favoritem. Právě větší šance Bidena vnáší na riziková aktiva zvýšenou nervozitu, a to především kvůli pravděpodobnosti částečného zrušení předchozí Trumpovo daňové reformy.

Přečtěte si také

J&T Banka: Prezidentské volby v USA a vliv na investiční strategii

V úterý 3. listopadu v USA proběhnou prezidentské volby. Američané budou vybírat mezi úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem (Republikáni) a Joe Bidenem (Demokraté), který je bývalý viceprezident Baracka Obamy (2009-2017) a dlouholetý senátor za Demokraty (1973-2009). Podle průzkumů vede s výrazným náskokem Joe Biden, i když v některých státech je situace velmi těsná. Výzkumné agentury jako např. FiveThirtyEight považují Joe Bidena za velkého favorita (šance na výhru 89 %). Donald Trump (šance na výhru 11 %) je tedy ještě větší outsider, než byl před 4 roky.

Přečtěte si také

Druhá vlna Covid-19 srazí ve 4. kvartále evropskou ekonomiku

Od září všechny evropské země čelí nárůstu počtu nových případů Covid-19. Od října se kvůli vyhrocení situace vrací vládní restrikce, které omezují pohyb a sociální kontakty obyvatel podobně jako na jaře letošního roku. Z původně selektivních opatření se stále více stávají plošná opatření. Navíc vzhledem k epidemiologickému vývoji, který se na konci října nedaří stabilizovat, velmi pravděpodobně půjde o opatření, která budou v platnosti alespoň další měsíc (cca do konce listopadu).

Přečtěte si také

Management CPI Property Group (CPI PG) dnes vydal vyjádření k dopadům druhé vlny Covid-19 na společnost

Přestože zatím nelze přesně odhadnout dopad nových restrikcí na hospodaření společnosti, komentáře managementu považujeme za pozitivní. Podmínky kompenzací ze strany vlády ČR jsou tentokrát příznivější než při jarním nouzovém stavu. Bude samozřejmě výrazně záležet na tom, jak dlouho omezení potrvají, zda nebudou dále zpřísněna a zda se dotknou i období Vánoc, které je důležité z pohledu tržeb nájemníků.

Přečtěte si také

Výhled na 43. týden: Zpřísňování opatření zatěžuje hlavně sektor služeb

Tomuto týdnu budou dominovat dvě témata. Na evropské straně Atlantiku to bude stále pokračující nárůst případů covidu-19, který vede většinu vlád ke zpřísňování opatření. To zatěžuje především sektor služeb a tím celkovou ekonomickou aktivitu. Naopak v zámoří půjde o poslední týden před prezidentskými volbami. „Z dosavadního chování trhů je patrné, že vítězství favorizovaného Joea Bidena by zřejmě nepřineslo výrazný negativní tlak na akcie,“ říká analytik Pavel Ryska.

Přečtěte si také

Výhled na 42. týden: Šíření nákazy vytváří tlak na politiky k větším restrikcím

Hlavním tématem akciových trhů bude zhoršující se epidemiologická situace především v Evropě. V uplynulých týdnech se zpřísňovala opatření v největších ekonomikách Evropy, přičemž například ve Velké Británii se uvažuje i o karanténním opatření jako na jaře.

Přečtěte si také

Výhled na říjen: Na trzích se dá očekávat zvýšená nervozita

Jak již září a začátek října naznačily, bude covid-19 jedním z hlavních témat nadcházejících týdnů a možná i měsíců. V některých případech rostoucí nebo nesnižující se počty nově denně nakažených znamenají nová preventivní opatření, která nejsou pozitivní pro ekonomický vývoj. „Rozhodujícím faktorem v tomto směru bude vakcína, která však v říjnu pravděpodobně nebude schválena,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Výhled na 42. týden: Dojde v USA k posunu ohledně fiskální pomoci?

Mezi hlavními tématy tohoto týdne bude nadále jednání o fiskálním balíku pomoci v USA. Pro trh by bylo zřejmě překvapením, kdyby ke schválení došlo do prezidentských voleb 3. 11. „I tak by další přiblížení možné dohodě bylo pozitivním faktorem pro riziková aktiva,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Oživení v průmyslu se komplikuje

Průmyslová výroba v srpnu byla meziročně nižší o 8,0 %, což zklamalo očekávání, které bylo jen ve výši 4 %. Tři měsíce v řadě (od května do července) ukazoval průmysl razantní oživení aktivity a odmazávání ztrát, ale v srpnu došlo ke změně.

Přečtěte si také