Top články

Týdenní přehled - 41. týden

Obchodování v týdnu na přelomu září a října provázely velké výkyvy na obě strany. Prodejní tlak přinášela špatná data z Číny a svou roli mohlo hrát také pozicování investorů na konci měsíce a čtvrtletí. Na druhou stranu některá makrodata, jako rekordní spotřebitelská důvěra v USA či prodeje aut v USA, zase dodávaly akciím optimismus. Tento rozkolísaný vývoj nakonec v pátek zlomily horší data z amerického trhu práce, které akcie poslaly do ztrát. Slabší tvorba pracovních míst i absence růstu mezd razantně redukují očekávání, že Fedu bude letos či na začátku příštího roku zvyšovat sazby. Tato změna očekávání se odrazila v oslabení dolaru na 2týdenní minimum 1,13 USD/EUR.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 40. týden

Akciové trhy v uplynulém týdnu ztrácely, když od výraznějších propadů je zachránila pozitivní nálada v průběhu pátečního obchodování. Víkendové volby v Řecku nepřinesly výraznější překvapení a po vítězství Syrizy a potvrzení Tsiprase ve funkci premiéra se ve vztahu k mezinárodním věřitelům nic zásadního nemění. Z makroekonomických dat stojí za zmínku Index nákupních manažerů v Číně, který se dostal na nejnižší úroveň od března 2009 (47 bodu oproti oček. 47,5) a 2. revize HDP v USA, podle které americká ekonomika ve 2Q rostla rychleji, než trh očekával (3,9 % anualizovaně oproti oček. 3,7 %).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 39. týden

Uplynulý týden byl o zasedání amerického Fedu a sledování vývoje v Číně. Netradičně čtvrteční rozhodnutí a tisková konference Fedu nepřinesla zvýšení sazeb, což byl náš základní scénář. Nicméně Fed přišel se snížením výhledu na vývoj ekonomiky v dalších obdobích.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 36. týden

Finanční trhy i na začátku září svírala obava ze zpomalení globální ekonomiky. Jedinou výjimku přineslo čtvrteční zasedání ECB, kde Mario Draghi oznámil parametrické změny probíhajícího programu QE a naznačil, že v případě potřeby ECB může uvažovat o jeho dalším rozšíření

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 34. týden

Uplynulý týden se investoři zaměřili opětovně na dění v Číně a na Řecko. Čína oznámila, že skončí s podporou tamního akciového trhu, což bylo negativně přijato investory, kteří mohutně vybírali své pozice po dřívějších podpůrných krocích ze strany vlády.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 33. týden

Uplynulý týden se investoři zaměřili na dění v Číně a na Řecko. Čínská centrální banka nečekaně uvolnila devalvační pásmo pro svou měnu a tím způsobila silnější výprodej na tamních aktivech především obchodovaných v zahraničí a rovněž na okolních měnách.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 31. týden

Uplynulý týden byl na vyspělých akciových trzích relativně klidný, přičemž makrodata ani zasedání centrálních bank nepřinesla výrazná překvapení.

Přečtěte si také

Dva investiční tipy na léto

Léto nám začalo, většina z nás má již o místě a dopravě na svou dovolenou poměrně jasno, někteří však ještě stále loví mezi nabídkami na „poslední chvíli“. Rád bych vám představil také dva tipy na léto, ale tentokrát investiční: automobilku BMW a aerolinie American Airlines.

Přečtěte si také

ŘECKO STÁLE POD DROBNOHLEDEM

Dění kolem Řecka a zasedání centrálních bank Evropy a USA se staly hlavním tématem uplynulého měsíce. Netrpělivě očekávané zasedání ECB však nepřineslo žádné nové informace. ECB i nadále bude akceptovat vyšší volatilitu, kterou očekává s příchodem letních měsíců a plně podporuje současný status svého QE a nehodlá jej prozatím měnit.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 24. týden

V uplynulém týdnu byly akciové indexy ve vleku vyhrocující se situace v Řecku. Zatímco v polovině týdne převládl názor, že se blíží smírná dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli a akciové indexy rostly, v pátek dalo několik evropských politiků v čele s A. Merkelovou najevo, že řecká strana se chová zcela nekonstruktivně a že šance na dohodu klesá.

Přečtěte si také

Sága Řecko stále pokračuje

Zasedání centrálních bank a situace v Řecku. To nyní velmi bedlivě sledují analytici, aby vypozorovali jakékoliv změny v rétorice klíčových bank směrem k potenciální změně úrokových sazeb nebo predikovali dohodu s věřiteli.

Přečtěte si také

Budoucnost je v elektroenergetice

NOVÉ TECHNOLOGIE NAZNAČUJÍ, ŽE SKLADOVÁNÍ PŘEBYTEČNÉ ENERGIE BUDE BĚHEM DESETI PATNÁCTI LET CENOVĚ KONKURENCESCHOPNÉ. A TRH SE TÍM RADIKÁLNĚ ZMĚNÍ.

Přečtěte si také

Výrazné vybírání zisků na akciových trzích

Naplno rozjetá výsledková sezóna v USA prošla prozatím bez reakce trhu a akcií. Naopak evropské akcie zahájily na konci týdne mírnou korekci, kterou v pátek razantně prohloubil globální propad akciových trhů. Ani pražská burza nebyla tento týden pozadu a přihodila hned několik zajímavých zpráv, které vám přináší náš pravidelný týdenní přehled.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 14. týden

Uplynulý zkrácený týden byl relativně chudý na významnější informace a tak investoři nadále sledovali především dění kolem Řecka. To jak již tradičně žádný výsledek nepřineslo a řešení situace se odsunulo na příští týden.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 12. týden

V uplynulém týdnu bylo výraznou událostí středeční zasedání Fedu. Čekalo se, zda Fed vypustí ze svého prohlášení slova o trpělivosti a tím naznačí zvyšování sazeb od června.

Přečtěte si také

Akcie pokračují v růstu

V průběhu února akciové trhy nadále posilovaly. Zvláště ty evropské zažily jeden z nejlepších měsíců v historii a posunuly se tak na několikaletá maxima. Nabízí se tedy otázka, jestli alespoň částečně nevzít na některých titulech profit – co je doma, se prostě počítá, žádného holuba na střeše si nikdy neupečete.

Přečtěte si také

Po delší době veselá muzika

Kdo čekal od tiskovky ČEZ k výsledkům a výhledům obvyklou nudu, musel být překvapen. Hned po příchodu upoutala pozornost ochranka, která se na místě vyskytovala v nápadně hojném počtu. Ze zákulisních informací pak vyplynulo, že šlo o reakci na nespecifikovaný incident v centrále ČEZ.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 9. týden

Poslední únorový týden provázela na finančních trzích pozitivní nálada. Evropské trhy téměř soustavným optimismem naplňuje očekávané spouštění QE ze strany ECB, což se projevuje pozvolným růstem cen akcií a poklesem výnosů u dluhopisů. Pozitivní sentiment podporuje i pocit, že akutní problémy kolem Řecka jsou zažehnány.

Přečtěte si také