Navigace
Top články

Týdenní přehled - 45. týden

Hlavními událostmi uplynulého týdne byly zasedání Fedu a výsledková sezóna. Fed byl pro trh překvapivě jestřábí, když připustil možnost prosincového zvyšování sazeb. Zároveň ze svého komentáře vypustil text o negativním vlivu globálního ekonomického zpomalení na ekonomiku USA. Trh očekával spíše potvrzení zářiového holubičího vyznění, což se však nestalo. Výsledková sezóna je rovněž jako na houpačce. Velmi dobré výsledky v jednom dni střídají relativně slabá čísla ve dni následujícím. Celkově si však prozatím výsledková sezóna vede relativně dobře, kdy na čistém zisku překvapilo 75 %, ale na tržbách naopak 55 % firem zklamalo. Doposud reportovalo 70% společností z indexu S&P 500. Domácí index PX zakončil týden na 983 bodech, což znamenalo pokles o 0,3 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 44. týden

Uplynulý týden byl o relativním překvapení z dílny ECB, o pátečním snížení úrokových sazeb ze strany Číny (PBOC) a o výsledkové sezóně za 3Q15 nejen v USA. Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo změnu sazeb ani aktuálního programu QE, ale komentář pana Draghiho byl výrazně více holubičí než trh čekal. Šéf ECB naznačil, že banka může využít další nástroje pro uvolněnější měnovou politiku. Současně uvedl, že již prosincové zasedání bude rozhodovat o navýšení uvolnění. Někteří členové ECB dle zápisu požadovali další uvolnění již na aktuálně proběhnuvším zasedání. Výrazně holubičí vyznění zasedání bylo vzpruhou pro evropské akcie a naopak dostalo pod tlak euro. V pátek pak další dílek do skládačky měnových uvolnění přidala Čína, která netradičně před víkendem snížila svoji základní úrokovou sazbu. Výsledková sezóna pokračovala relativně solidním sledem výsledků a rovněž pomohla k pozitivnímu vyznění týdne. Domácí index PX zakončil týden na 986 bodech, což znamenalo růst o 1,6 % t/t.

Přečtěte si také

Megaskandál VW poslal Evropu do kolen

V pátek jsem se procházel výstavištěm ve Frankfurtu a dojmy z autosalonu mi kazil pohled na vývoj evropských trhů, zvláště německý DAX poměrně prudce oslaboval. To jsem však ještě netušil, co mě čeká… Přes víkend se objevily zprávy o porušení emisních limitů u vozů VW s motory diesel v USA a skandál brzy nabral obřích rozměrů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 43. týden

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a průběžných makroekonomických datech. Výsledky bank byly pro trh relativně zklamáním vůči odhadům a rovněž výhledy především na obchodní divize nebyly zrovna optimistické. Ani některé technologie nebyly zrovna pozitivním překvapením především se svými výhledy (např. Micron). Makroekonomická data především v USA jsme vnímali jako slabá. Domácí index PX zakončil týden na 970 bodech, což znamenalo pokles o 1,1 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 42. týden

Uplynulý týden byl o zápisu z posledního zasedání Fedu a o začátku výsledkové sezóny za 3Q15 v USA. Čtvrteční zveřejnění zápisu ze zářiového zasedání Fedu jen potvrdilo relativně holubičí vyznění a relativní závislost na externím ekonomickém vývoji. Začátek výsledkové sezóny v USA prezentovaný společností Alcoa nebyl zrovna nejlepší při zveřejnění horších než očekávaných čísel. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo růst o 1,8 % t/t.

Přečtěte si také

Střídání strachu a naděje

Září nebylo pro finanční trhy příznivé. Docházelo k odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik, dalšímu pádu komodit a v druhé polovině měsíce na veřejnost pronikl skandál automobilky VW. I výhled pro říjen zůstává spíše defenzivní.

Přečtěte si také

Čína zahýbala světovými trhy, kolem Řecka je klid

Horší makroekonomické ukazatele Číny a snaha tamní vlády nejdříve o restrikci obchodování a dále o devalvaci juanu poslala čínský akciový index do medvědího trendu. Dění kolem Číny pravděpodobně i odsune zvýšení sazeb v USA, k němuž už měl FED nakročeno.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 41. týden

Obchodování v týdnu na přelomu září a října provázely velké výkyvy na obě strany. Prodejní tlak přinášela špatná data z Číny a svou roli mohlo hrát také pozicování investorů na konci měsíce a čtvrtletí. Na druhou stranu některá makrodata, jako rekordní spotřebitelská důvěra v USA či prodeje aut v USA, zase dodávaly akciím optimismus. Tento rozkolísaný vývoj nakonec v pátek zlomily horší data z amerického trhu práce, které akcie poslaly do ztrát. Slabší tvorba pracovních míst i absence růstu mezd razantně redukují očekávání, že Fedu bude letos či na začátku příštího roku zvyšovat sazby. Tato změna očekávání se odrazila v oslabení dolaru na 2týdenní minimum 1,13 USD/EUR.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 40. týden

Akciové trhy v uplynulém týdnu ztrácely, když od výraznějších propadů je zachránila pozitivní nálada v průběhu pátečního obchodování. Víkendové volby v Řecku nepřinesly výraznější překvapení a po vítězství Syrizy a potvrzení Tsiprase ve funkci premiéra se ve vztahu k mezinárodním věřitelům nic zásadního nemění. Z makroekonomických dat stojí za zmínku Index nákupních manažerů v Číně, který se dostal na nejnižší úroveň od března 2009 (47 bodu oproti oček. 47,5) a 2. revize HDP v USA, podle které americká ekonomika ve 2Q rostla rychleji, než trh očekával (3,9 % anualizovaně oproti oček. 3,7 %).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 39. týden

Uplynulý týden byl o zasedání amerického Fedu a sledování vývoje v Číně. Netradičně čtvrteční rozhodnutí a tisková konference Fedu nepřinesla zvýšení sazeb, což byl náš základní scénář. Nicméně Fed přišel se snížením výhledu na vývoj ekonomiky v dalších obdobích.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 36. týden

Finanční trhy i na začátku září svírala obava ze zpomalení globální ekonomiky. Jedinou výjimku přineslo čtvrteční zasedání ECB, kde Mario Draghi oznámil parametrické změny probíhajícího programu QE a naznačil, že v případě potřeby ECB může uvažovat o jeho dalším rozšíření

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 34. týden

Uplynulý týden se investoři zaměřili opětovně na dění v Číně a na Řecko. Čína oznámila, že skončí s podporou tamního akciového trhu, což bylo negativně přijato investory, kteří mohutně vybírali své pozice po dřívějších podpůrných krocích ze strany vlády.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 33. týden

Uplynulý týden se investoři zaměřili na dění v Číně a na Řecko. Čínská centrální banka nečekaně uvolnila devalvační pásmo pro svou měnu a tím způsobila silnější výprodej na tamních aktivech především obchodovaných v zahraničí a rovněž na okolních měnách.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 31. týden

Uplynulý týden byl na vyspělých akciových trzích relativně klidný, přičemž makrodata ani zasedání centrálních bank nepřinesla výrazná překvapení.

Přečtěte si také

Dva investiční tipy na léto

Léto nám začalo, většina z nás má již o místě a dopravě na svou dovolenou poměrně jasno, někteří však ještě stále loví mezi nabídkami na „poslední chvíli“. Rád bych vám představil také dva tipy na léto, ale tentokrát investiční: automobilku BMW a aerolinie American Airlines.

Přečtěte si také

ŘECKO STÁLE POD DROBNOHLEDEM

Dění kolem Řecka a zasedání centrálních bank Evropy a USA se staly hlavním tématem uplynulého měsíce. Netrpělivě očekávané zasedání ECB však nepřineslo žádné nové informace. ECB i nadále bude akceptovat vyšší volatilitu, kterou očekává s příchodem letních měsíců a plně podporuje současný status svého QE a nehodlá jej prozatím měnit.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 24. týden

V uplynulém týdnu byly akciové indexy ve vleku vyhrocující se situace v Řecku. Zatímco v polovině týdne převládl názor, že se blíží smírná dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli a akciové indexy rostly, v pátek dalo několik evropských politiků v čele s A. Merkelovou najevo, že řecká strana se chová zcela nekonstruktivně a že šance na dohodu klesá.

Přečtěte si také

Sága Řecko stále pokračuje

Zasedání centrálních bank a situace v Řecku. To nyní velmi bedlivě sledují analytici, aby vypozorovali jakékoliv změny v rétorice klíčových bank směrem k potenciální změně úrokových sazeb nebo predikovali dohodu s věřiteli.

Přečtěte si také

Budoucnost je v elektroenergetice

NOVÉ TECHNOLOGIE NAZNAČUJÍ, ŽE SKLADOVÁNÍ PŘEBYTEČNÉ ENERGIE BUDE BĚHEM DESETI PATNÁCTI LET CENOVĚ KONKURENCESCHOPNÉ. A TRH SE TÍM RADIKÁLNĚ ZMĚNÍ.

Přečtěte si také

Výrazné vybírání zisků na akciových trzích

Naplno rozjetá výsledková sezóna v USA prošla prozatím bez reakce trhu a akcií. Naopak evropské akcie zahájily na konci týdne mírnou korekci, kterou v pátek razantně prohloubil globální propad akciových trhů. Ani pražská burza nebyla tento týden pozadu a přihodila hned několik zajímavých zpráv, které vám přináší náš pravidelný týdenní přehled.

Přečtěte si také