Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Srpen snad nepřinese žádná velká překvapení

Srpen se obejde bez hospodářské politiky a o to více se investoři zaměří na průběžná makroekonomická data a na pokračující výsledkovou sezónu. I když i ta bude víceméně ve zbytku srpna již jen doznívat, tedy pokud hovoříme o velkých nadnárodních společnostech na US trhu. Avšak pokud bude i zbytek zveřejnění probíhat v relativně pozitivním vyznění, tak by se mohl udržet zájem o riziková aktiva, jako tomu bylo v červenci.

Přečtěte si také

Udrží výsledková sezóna podporu u rizikových aktiv?

Na začátku srpna budou trhy sledovat pokračování výsledkové sezóny. Její dosavadní vyznění je pro trhy spíše podpůrným faktorem a další vyznění bude utvářet investorský sentiment. Vedle výsledkové sezóny bude se začátkem měsíce zveřejněno mnoho makroekonomických dat, která pomohou trhu dotvářet si obrázek o stavu ekonomiky a o možných budoucích krocích měnové politiky.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu znervózňuje trh

Tento týden se trh zaměří na středeční zasedání FOMC a pokračující výsledkovou sezónu. Trh očekává od Fedu zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a pokračování v jestřábí rétorice. „Výraznější zvýšení sazeb, kterému jsme byli svědky na posledním zasedání, by bylo bez uklidňujícího komentáře Powella bráno trhem nepříznivě,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

ECB zahájí zvyšování sazeb. Otázkou je o kolik

Tento týden se trh zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a na výsledkovou sezónu za druhý kvartál. ECB by měla zahájit cyklus zvyšování sazeb v boji proti inflačním tlakům.

Přečtěte si také

Červenec bude znovu o hospodářské politice

Máme za sebou polovinu roku 2022 a situace na finančních trzích není jednoduchá. Vysoká inflace, snahy centrálních bank o její zkrocení, válka na Ukrajině poblíž našeho regionu či obava investorů z nástupu recese v jednotlivých zemích a oblastech… Co přinese červenec?

Přečtěte si také

Trh bude nadále nervózní z inflačních dat

Tento týden by se měl obejít bez výraznějších tržních impulzů. Trh bude vyhodnocovat průběžná makroekonomická data v čele se spotřebitelskou (CPI) a průmyslovou (PPI) inflací za červen v USA. Tyto výsledky mohou opětovně zahýbat očekáváním na příští zasedání Fedu (27. 7.).

Přečtěte si také

O dalším vývoji ČEZu napoví valná hromada

Tento týden se bude pozornost upírat opět k ČEZu, který v úterý pořádá valnou hromadu akcionářů. Diskuze se pak bude zřejmě z velké části točit okolo dividend, likvidity a procesu restrukturalizace.

Přečtěte si také

ČNB zasedá, čeká se další zvýšení sazeb

Tento týden bude v pondělí ovlivněn státním svátkem v USA, což bude na trhu znát sníženou aktivitou. V rámci převážení hned několika indexů a přenastavení derivátů k pátku 17. 6. mohou ze začátku týdne ještě doznívat technické faktory. V průběhu týdne budou investoři rozebírat poslední kroky Fedu a budou sledovat makroekonomická data.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu může přinést tlak na akciové indexy

V tomto týdnu se investoři zaměří na středeční zasedání Fedu, kdy trh průměrně očekává zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a pokračování v obdobných krocích přinejmenším po zbytek letošního roku.

Přečtěte si také

Naznačení jestřábí politiky může přinést na trh nervozitu

V tomto týdnu se investoři zaměří na čtvrteční zasedání ECB, kde se očekává potvrzení ukončení kvantitativního uvolňování ke konci června a vyhlížet se budou jakékoliv náznaky na budoucí úroveň aktuálně stále záporných základních úrokových sazeb.

Přečtěte si také

Trh by měl být na akce Fedu připraven

V tomto týdnu se budou investoři věnovat především makrodatům a pak technickému převážení indexů MSCI, které bude probíhat v úterý 31. 5. Vedle toho bude trh sledovat již tradiční témata jako vývoj na Ukrajině a v Číně.

Přečtěte si také

Investoři jsou nadále obezřetní

Pro nadcházející týden se sledovaná témata nezmění. Investoři budou dle průběžných makrodat odhadovat budoucí ekonomický vývoj a tomu odpovídající rozhodování měnové politiky napříč glóbem. Končící výsledková sezóna za první kvartál bude ovlivňovat především dotčené společnosti, ale celkové přinejmenším obezřetné vyznění již nezmění.

Přečtěte si také

Státní dluhopisy začínají být opět investičně relevantní

Klasická investiční poučka hovoří o tom, že úspory se mají vhodně rozkládat mezi výnosové a stabilizační typy investic. Typickou výnosovou složkou jsou akcie, klasickou stabilizační částí portfolia bývaly konzervativní dluhopisy. Použití minulého času u dluhopisů není náhodné. Po letech nulových (a někde i záporných) úrokových sazeb vystoupaly ceny státních a konzervativnějších podnikových dluhopisů do takových výšin, že již nenabízely do budoucna téměř žádné další zhodnocení.

Přečtěte si také

Investoři budou pokračovat v redukci rizikových aktiv

Faktory, které nás provázely v posledních týdnech, budou hrát prim i v nadcházejících dnech. Tedy vývoj výnosů a reflexe na makroekonomické prostředí, resp. očekávání reakce měnové politiky, dění na Ukrajině a doznívající výsledková sezóna. „Nadále jsme obezřetní a očekáváme, že investoři budou pokračovat v redukci rizikových aktiv,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Negativní vývoj důvodem pro ústup z akciových pozic

Výsledková sezóna ve světě pomalu doznívá, konec ukrajinského konfliktu, a tedy i nejistot na trzích, je zatím v nedohlednu a vyšší úrokové sazby tlačí na výnosy státních dluhopisů. Tak by se dalo v krátkosti shrnout aktuální dění.

Přečtěte si také

Riziková aktiva ohrožují pokračující boje a výnos dluhopisů

Ve druhém květnovém týdnu bude svět nadále sledovat dění na Ukrajině, kde se trh zaměřuje na možné kroky ruské strany spojené se svátkem Dne vítězství v pondělí 9. 5. Zintenzivnění bojů či jiné podobné kroky by byly negativním faktorem pro riziková aktiva. Sledovat se bude i vývoj na výnosech státních dluhopisů. Pokračující růst je rovněž negativním faktorem pro riziková aktiva.

Přečtěte si také

Prodejní tlak na akcie trvá

Na začátku května se investoři budou zajímat o středeční zasedání FOMC, kde by se měly zvednout sazby o 50 bazických bodů a celkově by mělo zasedání vyznít jestřábím tónem především s ohledem na plán snižování bilance Fedu. „Růst základních úrokových sazeb bude dále tlačit na zvyšování výnosů, což má negativní efekt na hodnotu například rizikových aktiv,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

O dalším vývoji napoví výsledková sezóna

I konec dubna bude patřit konfliktu na Ukrajině, vývoji výnosů a výsledkové sezóně. Nadále rostoucí výnosy ovlivňují nepříznivě hodnotu aktiv. Tento růst může být kompenzován vyšším růstem zisků firem, což se zatím ne až tak výrazně projevuje v probíhající výsledkové sezóně za první kvartál. Právě zveřejňovaná čísla společností budou jedním z hlavních faktorů dalšího vývoje dotčených akciových titulů.

Přečtěte si také

Blíží se zasedání Fedu, v USA rostou výnosy vládních dluhopisů

Tento týden bude na evropských akciových trzích zkrácený o Velikonoční pondělí, nicméně v USA se v tento den již obchodovat bude. Makroekonomická a geopolitická témata se budou nově dělit o pozornost i s výsledkovou sezónou za první čtvrtletí 2022, která v USA právě začala prvními výsledky bank. V tomto týdnu zveřejní výsledky americké firmy jako Bank of America, Tesla, IBM či Johnson & Johnson, na evropské straně oceánu to budou např. Airbus, Danone nebo Renault.

Přečtěte si také

Green Deal žije

Hned v počátku válečného konfliktu na Ukrajině se v českých médiích začaly objevovat titulky Green Deal je mrtev. Mělo tím být řečeno, že plán transformace evropské energetiky, v překladu „Zelená dohoda“ pro Evropu, jejímž cílem je postupně snížit emise až k úplné klimatické neutralitě, padl, je na lopatkách a už nedává smysl se jím dál zabývat. Není to však pravda.

Přečtěte si také