Top články

Týdenní přehled - 8. týden

Uplynulý týden bylo opětovně v popředí dění kolem Řecka a Ukrajiny. Řecko nabídlo řešení své současné situace v podobě scénáře prodloužení stávajícího plánu o šest měsíců.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 6. týden

První únorový týden provázela na finančních trzích velká volatilita. Jedním zdrojem výkyvů bylo jednání kolem Řecka, odpisu jeho dluhu a nastavení nových podmínek programu.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 5. týden

Investoři se v posledním lednovém týdnu zaměřili na výsledek řeckých voleb, zasedání Fedu a makroekonomické ukazatele. Výhra řecké Syrizy přinesla dle očekávání zvýšenou volatilitu na finanční trhy.

Přečtěte si také

Ropa za rok 2014 spadla téměř na polovinu

Ropa na konci roku i nadále klesala a akcelerující pokles cen ropy se projevil především na Rusku, kde se rubl vůči dolaru propadl na historická minima. Analytici však očekávají, že propad cen ještě není u konce a může dojít k poklesu až na úroveň 40 USD za barel.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 4. týden

Čtvrtý lednový týden byl ovlivněn čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky. ECB naplnila očekávání, představila kvantitativní uvolnění (QE) pro eurozónu, když začne vykupovat na trhu státní dluhopisy. Evropská centrální banka přislíbila nákupy v objemu 60 mld. EUR měsíčně od března 2015 až do září 2016, s možností program ještě dál prodloužit v případě potřeby.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 5.1.2015 – 9.1.2015

První celý letošní týden se nesl ve znamení zápisu z posledního zasedání FEDu, makroekonomických dat (CPI a trh práce), Řecka a teroristického útoku ve Francii.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 29.12.2014 – 2.1.2015

Závěr starého a i počátek nového roku byl podle očekávání doprovázen nízkými objemy. Samozřejmě pro většinu trhů se jednalo o týden zkrácený o svátek Nového roku. Ve středu zájmu zůstává nadále ropa, která odepsala další 4 % (WTI) a pokles zaznamenala již 15. z posledních 16 týdnů.

Přečtěte si také

Ropa, rizikové dluhopisy a Hemingway

Poslední propad cen ropy má zatím dvě fáze. Během léta a fakticky až do poloviny října cena ropy pozvolna klesala ze 115 dolarů za barel až na 90 dolarů v polovině října, tedy asi o 25 dolarů za čtyři měsíce. Od listopadu se vývoj ceny zvrátil v neřízený pád, za čtyři týdny ropa propadla o dalších 25 dolarů a po 5 letech dolarová cena ropy začíná číslicí 5.

Přečtěte si také

Švýcarské referendum o zlatě mohlo zahýbat s trhy

Přečtěte si také

Týdenní komentář 8.12 – 12.12.2014

Uplynulý týden provázel téměř trvalý prodejní tlak a ve čtvrtek lepší výsledky maloobchodních tržeb v USA přinesly pouze krátkodobý pozitivní impulz. Jedním z negativních faktorů byl pokračující razantní kolaps cen ropy, která během týdne ztratila přes 10 % a americká WTI poprvé od léta 2007 propadla pod úroveň 59 dolarů za barel.

Přečtěte si také

Akciové trhy ovládla v listopadu pozitivní nálada

Listopad byl doslova k neudržení. Po zvýšené volatilitě v říjnu (rozpětí kolem 10 %) se v listopadu neobjevila žádná vráska na cestě amerických indexů k novým rekordům. Důvodem je především uvolnění světové monetární politiky.

Přečtěte si také

Zlaté rezervy aneb německý pořádek jako vzor

Spolkový účetní dvůr (Bundesrechnungshof) před dvěma roky přikázal německé centrální bance převézt svoje zlato ze zahraničí. Bundesbank podle dvora nebyla schopna zajistit fyzickou kontrolu všech zlatých rezerv, ale jen třetiny uložené ve Frankfurtu.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 24.11 – 28.11.2014

Pozornost investorů se poslední listopadový týden upírala do Vídně, kde zasedaly země sdružující se pod ropný kartel OPEC. Ke snížení těžby nedošlo, za což bojovala především Saudská Arábie.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 17.11 – 21.11.2014

Předposlední listopadový týden byl ve znamení zápisu z posledního zasedání FEDu, neočekávaném snížení úrokových sazeb v Číně a makroekonomických datech z průmyslu.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 3.11 – 7.11.2014

Na začátku listopadu se investoři zaměřili na zasedání ECB, postupně končící výsledkovou sezónu a americká makroekonomická data. Zasedání ECB přineslo některé bližší především časové specifikace současného programu uvolňování měnové politiky a hlavně ujištění centrálních bankéřů, že učiní vše co je v jejich silách (i dále zvětšit měnovou expanzi) pro podporu ekonomiky.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 27.10 – 31.10.2014

Poslední říjnový týden byl ve znamení zátěžových testů EBA, zasedání FEDu, výsledkové sezóny a dalšího nečekaného uvolnění měnové politiky v Japonsku. Zátěžové testy evropského bankovního sektoru zveřejněné již minulou neděli přinesly na trhy nejprve pozitivní náladu, která však v průběhu týdne postupně vyprchávala.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 20.10 – 24.10.2014

Předposlední říjnový týden se nesl na vlně výsledkové sezóny. V případě indexu S&P 500 jsme již téměř v polovině a prozatím výsledková sezóna vyznívá pozitivně vzhledem k očekáváním (65% pozitivní překvapení na tržbách a 79% na ziscích).

Přečtěte si také

Týdenní komentář 13.10 – 17.10.2014

Uplynulý týden byl opětovně ve znamení zvýšené volatility. Důvodem je obava investorů z blížícího se konce amerického QE a nevyjasněné budoucnosti ohledně změny amerických úrokových sazeb. Negativní reakce byla navíc podpořena neshodou mezi zeměmi evropské měnové unie nad jednotlivými rozpočty některých zemí (Francie).

Přečtěte si také