Top články

Týdenní komentář 6.10 – 10.10.2014

Druhý říjnový týden byl ve znamení zápisu z posledního zasedání FEDu. Centrální bankéři USA v tomto zápisu byli poměrně překvapivě holubičí, což přineslo na trhy výraznou volatilitu.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 22.9 – 26.9.2014

Finančním trhům v uplynulém týdnu vévodilo téma možného růstu úrokových sazeb v USA v příštím roce a investoři sledovali prudký růst výnosů u rizikových dluhopisů.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 15.9 – 19.9.2014

Uplynulý týden byl ve znamení zasedání FEDu, hlasování o skotské nezávislosti, prvním kolu TLTRO a IPO společnosti Alibaba (největší IPO v historii USA).

Přečtěte si také

Týdenní komentář 8.9 – 12.9.2014

Druhý zářiový týden se investoři zaměřili na klid zbraní na Ukrajině a na nové evropské sankce vůči Rusku, které začaly platit v pátek. Kromě zmíněných událostí byl týden spíše klidný a bez výraznějších impulzů.

Přečtěte si také

Indexy konečně rostou, obavy vyvolává jen Ukrajina a Irák

S&P 500 na konci srpna překonal hranici 2 000 bodů, což představuje nové historické maximum. Dařilo se i domácímu indexu PX, který zaznamenal 2,4% růst. Větší volatilitu v srpnu vyvolávalo, a stále vyvolává, jen dění na Ukrajině. Zdá se, že zájmy Ruska a jeho postoj k tamnímu konfliktu naznačují, že situace nebude rychle a poklidně vyřešena.

Přečtěte si také

Dobrou bleskovou chuť

Ve starém Římě existovaly stánky s chlebem a olivami, Indie je domovinou pochoutek do ruky a na Středním východě se po generace prodává pita a smažený falafel. I Rakousko-Uhersko mělo tradici klobásových stánků dávno předtím, než se narodili bratři McDonaldové.

Přečtěte si také

Lodní přeprava

Když se v našich zeměpisných šířkách řekne moře, první, co každého napadne, je odpočinek a dovolená. Málokdo si ve spojení s mořem vybaví globalizaci a světový obchod. Ale náš život suchozemce by bez moře vypadal úplně jinak. Lodní doprava hraje jednu z klíčových úloh v globalizaci.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 1.9 – 5.9.2014

Ani uplynulý týden se nevyhnul geopolitice a konkrétně Ukrajině. Ke konci týdne přišla na trhy zpráva o uklidnění zbraní v oblasti, na kterém se dohodly obě strany za podpory Ruska.

Přečtěte si také

Co vědí dluhopisy a akcie to netuší?

Poslední 2 až 3 roky razantní růst rizikových aktiv (akcie, korporátní dluhopisy) ve stále větší míře vyvolává diskuze, kdy tento trend skončí a dojde k první korekcí po dlouhotrvajícím růstu. Spor se nevede jen mezi býky (spekulace na růst) a medvědy (spekulace na pokles) na akciových trzích, ale v poslední době i mezi pohledem akciového a dluhopisového světa.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 4.8 – 8.8.2014

Dle očekávání akciové indexy zahájily srpen negativně vzhledem ke geopolitickému riziku (Ukrajina a Irák) a novým sankcím vůči Rusku. Ani nalezené řešení bankrotu portugalské banky Espirito Santo trhu příliš nepomohlo.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 21.7 – 25.7.2014

Akciové trhy zůstaly uplynulý týden bez výraznějších změn, trhy reakce přešly další zhoršování vztahů mezi Západem a Ruskem, včetně nově uvažovaných sankcí ze strany EU, výraznější tržní reakci nevyvolaly zveřejněné makrodata v USA a Evropě a kromě akcií jednotlivých společností širší dopad neměla ani probíhající výsledková sezóna. Neprojevilo se ani další posilování dolaru k euru, který poprvé od loňského listopadu posílil na dosah úroveň 1,34 USD/EUR.

Přečtěte si také

Kdo vsadil na akcie či komodity, mohl vydělat

V červnu pokračovala spanilá jízda akcií a na některých zámořských indexech byla překonána nová maxima. Naopak u evropských dluhopisů pokračoval pokles výnosů na nová rekordní minima, v USA alespoň došlo k zastavění propadu výnosů. Výhledy na červenec jsou zatím relativně pozitivní.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 30.6 – 4.7.2014

Uplynulý obchodní týden, zkrácený na amerických trzích o jeden a půl dne kvůli Dni nezávislosti, byl na trzích celkově pozitivní. Konflikt na Ukrajině a v Iráku byl nadále spíše v pozadí zájmu, zasedání Evropské centrální banky nepřineslo nové informace, avšak projev šéfky Fedu Janet Yellenové pomohl posunout indexy na nová maxima. Yellenová uvedla, že ačkoli pozoruje známky přehnaně riskantního chování investorů v některých částech ekonomiky, pro centrální banku to není důvod ke změně pohledu na úrokové sazby. Tím naznačila, že Fed nebude bránit případným finančním bublinám zvýšením sazeb, což trhy utvrdilo v očekávání nízkých úroků i po konci programu kvantitativního uvolňování.

Přečtěte si také

Pět hamburgerů měsíčně? Ale jděte

Přemýšleli jste někdy nad spořením? Hloupá otázka. Všichni přece víme, že odkládat si něco stranou bychom měli. Přesto slovo „spoření“ nenávidíme. Omezuje nás totiž.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 23. – 27.6.2014

Poslední předprázdninový týden vykazoval vyšší volatilitu a především americké akciové trhy po atakování historických maxim lehce oslabily ke konci týdne. Důvodem mohla být horší zveřejněná americká makroekonomická data (revize 1Q14 HDP a objednávky zboží dl. spotřeby), ale více bychom se přiklonili k rebalancování některých portfolií před koncem pololetí. Investoři se rovněž věnovali geopolitice a to Ukrajině a Iráku. Domácí index PX zakončil týden na 1008 bodech, což znamenalo 2,4% t/t pokles.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 16. – 20.6.2014

Uplynulý týden se nesl v očekávání na rozhodování americké centrální banky FEDu a na následnou tiskovou konferenci šéfky této instituce paní Yellen. Investoři vyhodnotili pro akciové trhy kladně ponechání současného trendu měnové politiky, tedy snížení QE o 10 mld. USD a absenci konkrétnějšího časového výhledu na změnu úrokových sazeb. Zmíněný komentář byl dostatečný pro to, aby se některé americké akciové indexy dostaly na opětovná maxima. Domácí index PX zakončil týden na 1033 bodech, což znamenalo nulový týdenní růst.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 9. – 13.6.2014

Po třech týdnech solidního růstu akciových trhů se v uplynulém týdnu dostavila korekce. Pouze na začátku týdne pokračovaly akciové trhy v krátkém navyšování rekordních úrovní, avšak kombinace několika faktorů přinesla od úterka plynulý mírný pokles. Nervozitu na trhy přinesla nečekaně rychlá vnitřní destabilizace Iráku, kde sunnitští ozbrojenci obsadili několik významných měst na severu země.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 26. – 30.5.2014

Poslední květnový týden přinesl relativní klid vzhledem k absenci výraznějších impulzů. Investoři sledovali makroekonomické ukazatele, kterým nebývá dopřáváno pravidelně tolik pozornosti v přítomnosti alternativních faktorů. I tak se americkým akciovým indexům povedlo dosáhnout nových historických maxim. Domácí index PX zakončil týden na 1027 bodech, což znamenalo 3,0% t/t růst.

Přečtěte si také