Navigace
Top články

Týdenní komentář 24.11 – 28.11.2014

Pozornost investorů se poslední listopadový týden upírala do Vídně, kde zasedaly země sdružující se pod ropný kartel OPEC. Ke snížení těžby nedošlo, za což bojovala především Saudská Arábie.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 17.11 – 21.11.2014

Předposlední listopadový týden byl ve znamení zápisu z posledního zasedání FEDu, neočekávaném snížení úrokových sazeb v Číně a makroekonomických datech z průmyslu.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 3.11 – 7.11.2014

Na začátku listopadu se investoři zaměřili na zasedání ECB, postupně končící výsledkovou sezónu a americká makroekonomická data. Zasedání ECB přineslo některé bližší především časové specifikace současného programu uvolňování měnové politiky a hlavně ujištění centrálních bankéřů, že učiní vše co je v jejich silách (i dále zvětšit měnovou expanzi) pro podporu ekonomiky.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 27.10 – 31.10.2014

Poslední říjnový týden byl ve znamení zátěžových testů EBA, zasedání FEDu, výsledkové sezóny a dalšího nečekaného uvolnění měnové politiky v Japonsku. Zátěžové testy evropského bankovního sektoru zveřejněné již minulou neděli přinesly na trhy nejprve pozitivní náladu, která však v průběhu týdne postupně vyprchávala.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 20.10 – 24.10.2014

Předposlední říjnový týden se nesl na vlně výsledkové sezóny. V případě indexu S&P 500 jsme již téměř v polovině a prozatím výsledková sezóna vyznívá pozitivně vzhledem k očekáváním (65% pozitivní překvapení na tržbách a 79% na ziscích).

Přečtěte si také

Týdenní komentář 13.10 – 17.10.2014

Uplynulý týden byl opětovně ve znamení zvýšené volatility. Důvodem je obava investorů z blížícího se konce amerického QE a nevyjasněné budoucnosti ohledně změny amerických úrokových sazeb. Negativní reakce byla navíc podpořena neshodou mezi zeměmi evropské měnové unie nad jednotlivými rozpočty některých zemí (Francie).

Přečtěte si také

Týdenní komentář 6.10 – 10.10.2014

Druhý říjnový týden byl ve znamení zápisu z posledního zasedání FEDu. Centrální bankéři USA v tomto zápisu byli poměrně překvapivě holubičí, což přineslo na trhy výraznou volatilitu.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 22.9 – 26.9.2014

Finančním trhům v uplynulém týdnu vévodilo téma možného růstu úrokových sazeb v USA v příštím roce a investoři sledovali prudký růst výnosů u rizikových dluhopisů.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 15.9 – 19.9.2014

Uplynulý týden byl ve znamení zasedání FEDu, hlasování o skotské nezávislosti, prvním kolu TLTRO a IPO společnosti Alibaba (největší IPO v historii USA).

Přečtěte si také

Týdenní komentář 8.9 – 12.9.2014

Druhý zářiový týden se investoři zaměřili na klid zbraní na Ukrajině a na nové evropské sankce vůči Rusku, které začaly platit v pátek. Kromě zmíněných událostí byl týden spíše klidný a bez výraznějších impulzů.

Přečtěte si také

Indexy konečně rostou, obavy vyvolává jen Ukrajina a Irák

S&P 500 na konci srpna překonal hranici 2 000 bodů, což představuje nové historické maximum. Dařilo se i domácímu indexu PX, který zaznamenal 2,4% růst. Větší volatilitu v srpnu vyvolávalo, a stále vyvolává, jen dění na Ukrajině. Zdá se, že zájmy Ruska a jeho postoj k tamnímu konfliktu naznačují, že situace nebude rychle a poklidně vyřešena.

Přečtěte si také

Dobrou bleskovou chuť

Ve starém Římě existovaly stánky s chlebem a olivami, Indie je domovinou pochoutek do ruky a na Středním východě se po generace prodává pita a smažený falafel. I Rakousko-Uhersko mělo tradici klobásových stánků dávno předtím, než se narodili bratři McDonaldové.

Přečtěte si také

Lodní přeprava

Když se v našich zeměpisných šířkách řekne moře, první, co každého napadne, je odpočinek a dovolená. Málokdo si ve spojení s mořem vybaví globalizaci a světový obchod. Ale náš život suchozemce by bez moře vypadal úplně jinak. Lodní doprava hraje jednu z klíčových úloh v globalizaci.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 1.9 – 5.9.2014

Ani uplynulý týden se nevyhnul geopolitice a konkrétně Ukrajině. Ke konci týdne přišla na trhy zpráva o uklidnění zbraní v oblasti, na kterém se dohodly obě strany za podpory Ruska.

Přečtěte si také

Co vědí dluhopisy a akcie to netuší?

Poslední 2 až 3 roky razantní růst rizikových aktiv (akcie, korporátní dluhopisy) ve stále větší míře vyvolává diskuze, kdy tento trend skončí a dojde k první korekcí po dlouhotrvajícím růstu. Spor se nevede jen mezi býky (spekulace na růst) a medvědy (spekulace na pokles) na akciových trzích, ale v poslední době i mezi pohledem akciového a dluhopisového světa.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 4.8 – 8.8.2014

Dle očekávání akciové indexy zahájily srpen negativně vzhledem ke geopolitickému riziku (Ukrajina a Irák) a novým sankcím vůči Rusku. Ani nalezené řešení bankrotu portugalské banky Espirito Santo trhu příliš nepomohlo.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 21.7 – 25.7.2014

Akciové trhy zůstaly uplynulý týden bez výraznějších změn, trhy reakce přešly další zhoršování vztahů mezi Západem a Ruskem, včetně nově uvažovaných sankcí ze strany EU, výraznější tržní reakci nevyvolaly zveřejněné makrodata v USA a Evropě a kromě akcií jednotlivých společností širší dopad neměla ani probíhající výsledková sezóna. Neprojevilo se ani další posilování dolaru k euru, který poprvé od loňského listopadu posílil na dosah úroveň 1,34 USD/EUR.

Přečtěte si také

Kdo vsadil na akcie či komodity, mohl vydělat

V červnu pokračovala spanilá jízda akcií a na některých zámořských indexech byla překonána nová maxima. Naopak u evropských dluhopisů pokračoval pokles výnosů na nová rekordní minima, v USA alespoň došlo k zastavění propadu výnosů. Výhledy na červenec jsou zatím relativně pozitivní.

Přečtěte si také