Top články

Týdenní komentář 12. – 16.5.2014

V uplynulém týdnu se dění na Ukrajině již dostalo spíše do pozadí investorského zájmu, a to i přes další eskalaci. Investoři se zaměřili na makroekonomická data, která zprvu působila pozitivně (týdenní data z trhu práce, regionální indexy z průmyslu), ale následná špatná čísla o americké průmyslové produkci obrátila americké trhy do záporných hodnot. Nutné však podotknout, že před tímto obratem americké trhy dosahovaly na nová historická maxima. Domácí index PX zakončil týden na 986 bodech, což znamenalo pokles o 1,8% t/t.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 5. – 9.5.2014

Do obchodování na akciových trzích se v uplynulém týdnu promítlo uklidnění ukrajinské krize. Přestože boje na východě Ukrajiny neustávaly, ruský prezident Vladimir Putin odvolal část jednotek od ukrajinských hranic a vybídl kyjevskou vládu i proruské separatisty k ukončení bojů.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 28.4 – 2.5.2014

Uplynulý týden se mísily informace z výsledkové sezóny, změny v dění na Ukrajině, makroekonomická data a rozhodnutí FEDu opětovně snížit QE.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 21. – 25.4.2014

Sedmnáctý týden roku byl o opětovně vyhrocené situaci na Ukrajině, která přispěla k výrazné volatilitě trhu a v jeho závěru (týdne) přinesla zvýšený prodejní tlak. Vedle Ukrajiny se investoři zaměřili na výsledkovou sezónu, která v uplynulém týdnu přinesla velké množství zveřejnění. Celkově je prozatím výsledková sezóna (zhruba v polovině) hodnocena mírně pozitivně co se srovnání s odhady týče (75% pozitivní překvapení na čistém zisku, ale jen 52% na tržbách). Domácí index PX zakončil týden na 993 bodech, což znamenalo 1,4% t/t pokles.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 14. – 18.4.2014

Uplynulý zkrácený týden (většina burz zavřena na Velký pátek) se nesl ve znamení dění na Ukrajině a výsledkové sezóny. Situace na Ukrajině se nadále vyhrocuje zásahem ukrajinské armády na východě země. Obava z otevřené vojenské intervence ze strany Ruska je stále nasnadě a trhy tento aspekt velmi silně vnímají, což je patrné z reakce trhu při jakýchkoliv informacích z východu Ukrajiny. Výsledková sezóna v USA pokračovala především bankami a technologiemi. Oba sektory podaly spíše smíšená čísla. Domácí index PX zakončil týden na 1006 bodech, což znamenalo 1,4% t/t pokles.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 7. – 11.4.2014

Druhý dubnový týden přinesl velmi vysokou volatilitu a v souhrnu výrazný ústup z rekordních úrovní akciových trhů tzv. vyspělých zemí. Ve středu zájmu byl zápis z posledního zasedání FEDu, který byl relativně holubičí vůči tiskové konferenci, který proběhla po posledním zasedání. Nicméně tento pozitivní faktor dokázal jen zpomalit výprodeje především na technologických akciích.

Přečtěte si také

Reálné versus pohádkové euro

Existují 2 eura? Jedno pohádkové, které vše vyřeší, přiláká nové investice a zrychlí ekonomický růst a druhé, které je z reálného světa. Diskuze o euru můžou tento dojem vyvolávat.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 24.- 28.3.2014

Trhy reagovaly pozitivně na summit v EU a USA v Bruselu a také pomoc na pomoc Ukrajině od Mezinárodního měnového fondu. Lépe se dařilo trhům v rozvíjejících se ekonomikách než na rozvinutých trzích.

Přečtěte si také

Situace na Ukrajině hýbe trhem

Vyhrocení politické situace na Ukrajině přineslo výrazný prodejní tlak pro východoevropské měny, které propadly na nová historická minima.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 17.- 21.3.2014

Uplynulý týden se obchodování neslo v duchu odeznívání obav z geopolitických rizik. Začlenění Krymu do Ruské federace proběhlo z hlediska trhů hladce.

Přečtěte si také

Zlato na 2 000 USD za unci

Zlato od začátku roku 2014 nečekaně posílilo o 11,5 %. A to i přes značně negativní komentáře většiny investičních domů v závěru loňského roku, kdy řada z nich viděla cílové ceny kolem hladiny 1000 USD.

Přečtěte si také

Americká ekonomika nezamrzla kvůli zimě

Začátek letošního roku byl pro mnoho akciových investorů zklamáním. Proč a co bylo důvodem? Mohla to ovlivnit letošní tuhá zima?

Přečtěte si také

Týdenní komentář 10.- 14.3.2014

Krize na Ukrajině ovlivňuje akciové trhy. Klesá ochota držet riziková aktiva, roste nervozita. Čína: Reformy negativně působí na ekonomiku.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 3.- 7.3.2014

Akciové trhy hlásí silný výprodej. Odráží to situaci na Krymu. USA: Ekonomická data týkající se zaměstnanosti jsou pozitivní.

Přečtěte si také

Investicí roku 2013 je J&T Money

Fondům se letos dařilo. Co stojí za jejich úspěchem a jaké jsou vyhlídky pro rok 2014, prozrazuje portfolio manažer Martin Kujal.

Přečtěte si také

Evropská energetika se ocitla v pasti

Kam spěje evropská energetika? Proč vedou kroky Evropské komise k subvencím a regulacím místo liberalizaci trhu?

Přečtěte si také

Nadějný start komodit v roce 2014

Proč se káva a kakao řadí k aktivům s vysokou volatilitou? A proč si vzácné kovy a zemědělské plodiny vedou nejlépe?

Přečtěte si také

Týdenní komentář 24.- 28.2.2014

Vyhrocená situace na Ukrajině ovlivňuje ukrajinská aktiva i ruský rubl. USA: Upraví nová šéfka FEDu stávající měnovou politiku?

Přečtěte si také

Japonská hra vabank

Japonsko pionýrem novodobé hospodářské politiky. Proč? A z jakého důvodu by se jím měly nechat jiné země inspirovat?

Přečtěte si také