Navigace
Top články

Týdenní komentář 30.6 – 4.7.2014

Uplynulý obchodní týden, zkrácený na amerických trzích o jeden a půl dne kvůli Dni nezávislosti, byl na trzích celkově pozitivní. Konflikt na Ukrajině a v Iráku byl nadále spíše v pozadí zájmu, zasedání Evropské centrální banky nepřineslo nové informace, avšak projev šéfky Fedu Janet Yellenové pomohl posunout indexy na nová maxima. Yellenová uvedla, že ačkoli pozoruje známky přehnaně riskantního chování investorů v některých částech ekonomiky, pro centrální banku to není důvod ke změně pohledu na úrokové sazby. Tím naznačila, že Fed nebude bránit případným finančním bublinám zvýšením sazeb, což trhy utvrdilo v očekávání nízkých úroků i po konci programu kvantitativního uvolňování.

Přečtěte si také

Pět hamburgerů měsíčně? Ale jděte

Přemýšleli jste někdy nad spořením? Hloupá otázka. Všichni přece víme, že odkládat si něco stranou bychom měli. Přesto slovo „spoření“ nenávidíme. Omezuje nás totiž.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 23. – 27.6.2014

Poslední předprázdninový týden vykazoval vyšší volatilitu a především americké akciové trhy po atakování historických maxim lehce oslabily ke konci týdne. Důvodem mohla být horší zveřejněná americká makroekonomická data (revize 1Q14 HDP a objednávky zboží dl. spotřeby), ale více bychom se přiklonili k rebalancování některých portfolií před koncem pololetí. Investoři se rovněž věnovali geopolitice a to Ukrajině a Iráku. Domácí index PX zakončil týden na 1008 bodech, což znamenalo 2,4% t/t pokles.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 16. – 20.6.2014

Uplynulý týden se nesl v očekávání na rozhodování americké centrální banky FEDu a na následnou tiskovou konferenci šéfky této instituce paní Yellen. Investoři vyhodnotili pro akciové trhy kladně ponechání současného trendu měnové politiky, tedy snížení QE o 10 mld. USD a absenci konkrétnějšího časového výhledu na změnu úrokových sazeb. Zmíněný komentář byl dostatečný pro to, aby se některé americké akciové indexy dostaly na opětovná maxima. Domácí index PX zakončil týden na 1033 bodech, což znamenalo nulový týdenní růst.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 9. – 13.6.2014

Po třech týdnech solidního růstu akciových trhů se v uplynulém týdnu dostavila korekce. Pouze na začátku týdne pokračovaly akciové trhy v krátkém navyšování rekordních úrovní, avšak kombinace několika faktorů přinesla od úterka plynulý mírný pokles. Nervozitu na trhy přinesla nečekaně rychlá vnitřní destabilizace Iráku, kde sunnitští ozbrojenci obsadili několik významných měst na severu země.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 26. – 30.5.2014

Poslední květnový týden přinesl relativní klid vzhledem k absenci výraznějších impulzů. Investoři sledovali makroekonomické ukazatele, kterým nebývá dopřáváno pravidelně tolik pozornosti v přítomnosti alternativních faktorů. I tak se americkým akciovým indexům povedlo dosáhnout nových historických maxim. Domácí index PX zakončil týden na 1027 bodech, což znamenalo 3,0% t/t růst.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 12. – 16.5.2014

V uplynulém týdnu se dění na Ukrajině již dostalo spíše do pozadí investorského zájmu, a to i přes další eskalaci. Investoři se zaměřili na makroekonomická data, která zprvu působila pozitivně (týdenní data z trhu práce, regionální indexy z průmyslu), ale následná špatná čísla o americké průmyslové produkci obrátila americké trhy do záporných hodnot. Nutné však podotknout, že před tímto obratem americké trhy dosahovaly na nová historická maxima. Domácí index PX zakončil týden na 986 bodech, což znamenalo pokles o 1,8% t/t.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 5. – 9.5.2014

Do obchodování na akciových trzích se v uplynulém týdnu promítlo uklidnění ukrajinské krize. Přestože boje na východě Ukrajiny neustávaly, ruský prezident Vladimir Putin odvolal část jednotek od ukrajinských hranic a vybídl kyjevskou vládu i proruské separatisty k ukončení bojů.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 28.4 – 2.5.2014

Uplynulý týden se mísily informace z výsledkové sezóny, změny v dění na Ukrajině, makroekonomická data a rozhodnutí FEDu opětovně snížit QE.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 21. – 25.4.2014

Sedmnáctý týden roku byl o opětovně vyhrocené situaci na Ukrajině, která přispěla k výrazné volatilitě trhu a v jeho závěru (týdne) přinesla zvýšený prodejní tlak. Vedle Ukrajiny se investoři zaměřili na výsledkovou sezónu, která v uplynulém týdnu přinesla velké množství zveřejnění. Celkově je prozatím výsledková sezóna (zhruba v polovině) hodnocena mírně pozitivně co se srovnání s odhady týče (75% pozitivní překvapení na čistém zisku, ale jen 52% na tržbách). Domácí index PX zakončil týden na 993 bodech, což znamenalo 1,4% t/t pokles.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 14. – 18.4.2014

Uplynulý zkrácený týden (většina burz zavřena na Velký pátek) se nesl ve znamení dění na Ukrajině a výsledkové sezóny. Situace na Ukrajině se nadále vyhrocuje zásahem ukrajinské armády na východě země. Obava z otevřené vojenské intervence ze strany Ruska je stále nasnadě a trhy tento aspekt velmi silně vnímají, což je patrné z reakce trhu při jakýchkoliv informacích z východu Ukrajiny. Výsledková sezóna v USA pokračovala především bankami a technologiemi. Oba sektory podaly spíše smíšená čísla. Domácí index PX zakončil týden na 1006 bodech, což znamenalo 1,4% t/t pokles.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 7. – 11.4.2014

Druhý dubnový týden přinesl velmi vysokou volatilitu a v souhrnu výrazný ústup z rekordních úrovní akciových trhů tzv. vyspělých zemí. Ve středu zájmu byl zápis z posledního zasedání FEDu, který byl relativně holubičí vůči tiskové konferenci, který proběhla po posledním zasedání. Nicméně tento pozitivní faktor dokázal jen zpomalit výprodeje především na technologických akciích.

Přečtěte si také

Reálné versus pohádkové euro

Existují 2 eura? Jedno pohádkové, které vše vyřeší, přiláká nové investice a zrychlí ekonomický růst a druhé, které je z reálného světa. Diskuze o euru můžou tento dojem vyvolávat.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 24.- 28.3.2014

Trhy reagovaly pozitivně na summit v EU a USA v Bruselu a také pomoc na pomoc Ukrajině od Mezinárodního měnového fondu. Lépe se dařilo trhům v rozvíjejících se ekonomikách než na rozvinutých trzích.

Přečtěte si také

Situace na Ukrajině hýbe trhem

Vyhrocení politické situace na Ukrajině přineslo výrazný prodejní tlak pro východoevropské měny, které propadly na nová historická minima.

Přečtěte si také

Týdenní komentář 17.- 21.3.2014

Uplynulý týden se obchodování neslo v duchu odeznívání obav z geopolitických rizik. Začlenění Krymu do Ruské federace proběhlo z hlediska trhů hladce.

Přečtěte si také

Zlato na 2 000 USD za unci

Zlato od začátku roku 2014 nečekaně posílilo o 11,5 %. A to i přes značně negativní komentáře většiny investičních domů v závěru loňského roku, kdy řada z nich viděla cílové ceny kolem hladiny 1000 USD.

Přečtěte si také

Americká ekonomika nezamrzla kvůli zimě

Začátek letošního roku byl pro mnoho akciových investorů zklamáním. Proč a co bylo důvodem? Mohla to ovlivnit letošní tuhá zima?

Přečtěte si také