Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Vzpruhu trhu by přinesl klid zbraní a pozitivní výsledková sezóna

I pro duben bude tématem číslo jedna ukrajinský konflikt. Nadále platí, že jakékoliv smírné kroky vedoucí ke klidu zbraní by trh oceňoval v prvotní reakci pozitivně a naopak oznámení dalších sankcí či jiných obdobných kroků bude trh vnímat negativně.

Přečtěte si také

Oznámí ECB konec kvantitativního uvolňování?

Pro tento týden budou investoři nadále sledovat dění na Ukrajině, které na trhy přináší stále vysokou volatilitu. Vedle toho bude trh sledovat čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde zřejmě stěžejní informací bude, zda ECB ukončí své kvantitativní uvolňování ve třetím kvartálu 2022, či nikoliv, respektive jak se dále vyvíjí pohled centrálních bankéřů na inflační vývoj a na vývoj úrokových sazeb v eurozóně. „Prozatím ECB jasný výhled nedoručila. Více jestřábí vyznění by mohlo vyznít negativně pro riziková aktiva,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Inflace tlumí dlouhodobý zájem o vybrané investice

Začátek dubna bude i nadále ve znamení války na Ukrajině a o makroekonomickém vývoji, respektive jeho vlivu na dlouhodobé výnosy. Jakékoliv informace z jednání mezi Ukrajinou a Ruskem bezprostředně doléhají na trhy a jinak tomu nebude ani v dalším týdnu.

Přečtěte si také

Na trhu se projevují výsledky zvýšené inflace

Ani s koncem března se ústřední téma měnit nebude a zůstane jím konflikt na Ukrajině. „Nadále se domníváme, že je situace velmi náchylná na výrazné výkyvy, což bude odpovídat i dění na finančních trzích,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Zvýšená volatilita a nervozita budou přetrvávat i pro tento týden.

Přečtěte si také

Obchodování bude velmi volatilní

V tomto týdnu bude stále udávat směr geopolitická situace na Ukrajině. Informace z bojů či jakékoliv zprávy o možném vyjednávání budou směrovat investorskou náladu. „Bohužel se domníváme, že aktuální situace nemá jednoduché a jednoznačné řešení, což nás vede k zopakování výrazné obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, kde očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Fed pravděpodobně oznámí zvýšení sazeb

Finanční trhy budou tento týden podle analytiků zcela zaměřeny na dvě témata – vývoj konfliktu na Ukrajině a zasedání amerického Fedu. V pátek vysvitla naděje na dřívější ukončení konfliktu, když ruský prezident Putin zmínil „pozitivní posuny“ ve vyjednávání s ukrajinskou stranou. „Stále je však značná pravděpodobnost dalšího zintenzivnění bojů a sankcí, což by zvyšovalo ceny komodit a ohrožovalo hospodářský růst zejména v Evropě,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Dění na Ukrajině odsunulo ostatní faktory do pozadí

Ještě na konci ledna analytici, a nejen oni, uvažovali o možnosti přímé invaze na Ukrajinu ze strany Ruska jako o krajně rizikovém a málo pravděpodobném scénáři. „Bohužel se tento scénář naplnil a Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Největší ztráty jsou samozřejmě zmařené lidské životy a celkově nepříznivý dopad války na společnost jako celek,“ konstatuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Prodlužování konfliktu povede k odchodu investorů od rizika

V tomto týdnu bude stále udávat směr dění geopolitická situace na Ukrajině. Informace z bojů či jakékoliv zprávy o možném vyjednávání budou směrovat investorskou náladu. „Bohužel se domníváme, že aktuální situace nemá jednoduché a jednoznačné řešení, což nás vede k zopakování výrazné obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, kde očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Dění na Ukrajině vytváří prodejní tlak na riziková aktiva

Ani začátek března nebude o jiném tématu než o geopolitice. Vývoj ruské invaze na Ukrajině bude působit zvýšenou volatilitu a možný prodejní tlak na riziková aktiva v závislosti na dalším vývoji. „Pro tento týden jsme tedy nadále velmi obezřetní a případné realizace investičních záměrů bychom aktivovali až v případě přechodu na diplomatická jednání,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Situace na Ukrajině je stále vyostřená

Tento týden bude opětovně o geopolitice. Situace na Ukrajině je velmi vyostřená a vojenský konflikt by mimo jiné výrazně negativně zasáhl do dění na finančních trzích. Výsledková sezóna bude již jen mírně dokreslovat celkově nevýrazné vyznění. V pondělí je v USA státní svátek, a tak bude značně ovlivněna obchodní aktivita.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu: O dalším vývoji napoví středa

Po dalším nárůstu inflace v USA analytici očekávají, že toto téma zůstane pro trhy stěžejním i v tomto týdnu. Spekulace o výrazném zrychlení utahování měnové politiky v USA může dále podpořit zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu.

Přečtěte si také

Očekává se zvýšená volatilita trhu

Tento týden budou analytici sledovat hlavně výsledkovou sezónu, neboť se očekává, že bude přinášet celkově zvýšenou volatilitu. Do hry může opětovně více vstupovat i geopolitika, která rovněž zvyšuje volatilitu trhu. „Jinak bychom se měli obejít bez výraznějších faktorů,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Investoři začínají přehodnocovat své plány

Začátek února bude patřit čtvrtečnímu zasedání ECB, výsledkové sezóně a geopolitice. Oproti Fedu by ECB měla zachovat velmi měnově uvolněné vyznění svého komentáře. Lagardeová již dříve uvedla, že měnová politika ECB zůstane delší dobu uvolněná vzhledem k současným podmínkám.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu způsobuje na trhu nervozitu

Tento týden budou analytici úzce sledovat středeční zasedání FOMC, tj. měnového výboru americké centrální banky Fed. Očekávají, že by se trh mohl dozvědět větší detaily o připravované monetární restrikci. Vedle plánovaného ukončení nákupů aktiv budou sledovat i výhled na sazby a především plán na snižování bilance Fedu.

Přečtěte si také

Kroky Fedu motají investorům hlavu

Měsíc leden je pro investory s otazníkem. Je možné, že budou více rozebírat dlouhodobé dopady možných kroků Fedu, zejména snižování bilance. Převážit by je však mohla dobrá výsledková sezóna, která by ukázala, že firmy jsou schopny absorbovat měnící se měnové nastavení.

Přečtěte si také

Zhoršení vztahů mezi NATO a Ruskem ohrožuje riziková aktiva

Tento týden bude na zámořských trzích zkrácený o pondělí, kdy se v USA slaví den Martina L. Kinga juniora. Z hlavních témat pro akciové trhy podle analytiků poněkud ustupuje varianta koronaviru omikron, u níž se podle posledních zpráv potvrzuje relativně mírný průběh.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna může přinést překvapení

Tento týden se znovu ponoříme do výsledkové sezóny, která bude hlavním tématem nadcházejících dní. Výsledky v USA za čtvrtý kvartál 2021 odstartuje ve čtvrtek Delta Air Lines a v pátek ji budou následovat banky jako JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo či BlackRock.

Přečtěte si také

Makroekonomická data napoví

Začátek nového roku bude hned bohatý na makroekonomická data, která více napoví, jak se dařilo ekonomice ke konci roku s vlivem další vlny pandemie.

Přečtěte si také

S koncem roku investoři přistupují k optimalizaci portfolií

Pro poslední týden letošního roku lze očekávat sváteční obchodní tempo. Důvodem bude i omezené obchodování na několika trzích. Londýn má například zavřeno v pondělí a úterý, většina Evropy pak má přinejmenším omezené obchodování v pátek. Domácí trh je v pátek zavřený. Naopak USA jsou celý týden otevřeny.

Přečtěte si také

V hlavní roli centrální banky

Poslední adventní týden bude ve znamení dalšího vyhodnocování zpráv z posledních zasedání centrálních bank. Především ukončování nákupů aktiv a plánované zvyšování sazeb v případě Fedu může vést k přehodnocování valuací u některých rizikových aktiv. Hlavně u těch, která nebudou slibovat dostatečný růst zisků, jenž by nahrazoval růst požadované míry návratnosti.

Přečtěte si také