Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Co se děje v indexu Nasdaq

Akcioví investoři ve středu odpověděli snaze americké centrální banky bojovat s inflací po svém. Akciové indexy v reakci na postupné utahování monetární politiky ve formě rychlejšího snižování nákupů dluhopisů ze strany Fedu a naznačení trojnásobného zvýšení sazeb v roce 2022 překvapivě posílily o 1,6 % (S&P 500), což byl největší nárůst indexu v den zasedání Fedu od roku 2020.

Přečtěte si také

Obavy z omikronu slábnou, na důležitosti nabývá měnová politika

Informace naznačují, že nová varianta koronaviru omikron pravděpodobně nepředstavuje mimořádné nové riziko a že je zvládnutelná současnými léky a očkováním. Naopak výraznější bude podle v příštím týdnu téma zpřísňování měnové politiky.

Přečtěte si také

Inflace ve Spojených státech roste, Fed bude nucen reagovat

I tento týden bude akciový trh sledovat především poznatky o nové variantě koronaviru Omikron a měnící se priority americké měnové politiky. Na konci příštího týdne bude zveřejněna meziroční inflace v USA za listopad, kde se čeká nejvyšší údaj za více než tři dekády (6,7 %).

Přečtěte si také

Jihoafrická mutace opět vnesla neklid na trhy

Na přelomu listopadu a prosince budou investoři dále sledovat dění kolem covidu-19. Budou se vyhledávat informace o nové jihoafrické mutaci a o preventivních opatřeních především v Evropě.

Přečtěte si také

Kratší týden na obchodování, více času na výsledkovou sezónu

Tento týden budou trhy ovlivněny čtvrtečními svátky Dne díkůvzdání v USA. To bude znamenat uzavřené obchodování v USA ve čtvrtek po celý den a v pátek na půl dne, což výrazně ovlivní likviditu ve zbytku světa. Investoři se tak budou věnovat dozvuku výsledkové sezóny a středečnímu zápisu z posledního zasedání FOMC.

Přečtěte si také

Největší centrální banky riskují, že prospí nástup inflace

„S inflací, stejně jako s diktátorem, se musí bojovat dříve, než se chopí moci,“ pronesl v závěru 70. let Otmar Emminger, tehdejší prezident Bundesbanky. I díky tomuto přesvědčení si západní Německo v inflační vlně 70. let dokázalo jako jedno z mála udržet cenovou hladinu relativně na uzdě. O téměř padesát let později se zdá, že tento obezřetný přístup k inflaci je opět v menšině.

Přečtěte si také

Na trzích klid. Výsledky zveřejní maloobchod a internetové společnosti

Na světových trzích bude tento týden spíše chudší na informace, jelikož nepřinese zasedání centrálních bank ani větší sérii makrodat. Investoři tak budou vnímat především doznívající výsledkovou sezónu.

Přečtěte si také

Výsledková sezona vypadá dobře, pozor však na makrodata

Stěžejním faktorem pro listopadový vývoj trhu bude výsledková sezona, se zveřejněním výsledků jsou na řadě těžaři a maloobchod. Kartami však ještě mohou zamíchat makroekonomická data.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna může přinést nárůst akciových indexů

V tomto týdnu se investoři zaměří na další pokračování výsledkové sezóny za třetí kvartál a mohou dále rozplétat poslední informace ze zasedání amerického FOMC. Rozhodnutí o zahájení snižování programu QE bylo jedním z rizikových faktorů směrem k akciím. Trh však prozatím samotné rozhodnutí přešel relativně kladně hlavně díky výrazně opatrnému komentáři Powella o budoucnosti a akčnosti měnové politiky.

Přečtěte si také

Nervozita z kroků Fedu může vést k vybírání zisků

I v tomto týdnu bude pokračovat sledování výsledkové sezóny, která prozatím dodává akciím další sílu k růstu. Vedle výsledkové sezóny se investoři zaměří na středeční zasedání FOMC, které by mělo především specifikovat postupné utlumování programu QE a další kroky měnové politiky.

Přečtěte si také

Je tu šance na překonání zveřejňovaných zisků firem

I tento týden bude především o výsledkové sezóně, a to včetně starého kontinentu. Nejzajímavější jména budou například IBM, Tesla, AT&T či Intel.

Přečtěte si také

Říjen bude o výsledkové sezoně

V září patřily ke stěžejním faktorům ovlivňujícím trh měnová politika, makroekonomická data (inflace), pandemický vývoj a vývoj na trhu energetických komodit. Říjen bude především o výsledkové sezoně, která může ovlivnit dění na několik měsíců dopředu.

Přečtěte si také

Nervozita investorů trvá, hlídají každé škobrtnutí

Druhý říjnový týden bude už tradičně patřit začátku výsledkové sezóny za třetí kvartál roku. Hlavními aktéry jsou velké investiční banky jako JP Morgan, Wells Fargo, BoA či Godman Sachs, zapomenout nesmíme ani na zástupce leteckých společností Delta Air Lines.

Přečtěte si také

Přinese říjen korekci?

První náznaky ochlazení akciových trhů dorazily v průběhu září, když ty hlavní odepsaly mezi 3 až 6 % ze svých hodnot. Tentokrát se ocitly pod výraznějším tlakem americké akcie, ale i Evropa skončila v záporu. Na druhou stranu investorům dělala radost pražská burza, když akcie ČEZu, bankovních titulů a České zbrojovky dokázaly jít obráceným směrem a přidat více než 5 %. Šokující závěr měsíce pak přinesla ČNB, která zvedla na svém posledním zasedání úrokové sazby o 0,75% !

Přečtěte si také

Výraznější tržní impulzy zatím chybí

První říjnový týden bude poměrně chudý na významné tržní faktory. Investoři budou sledovat průběžná témata jako data z pandemie, dění v Číně (Evergrande a regulace) a makroekonomické indikátory. Rovněž se trh začne postupně připravovat na výsledkovou sezónu za třetí kvartál roku, která začne až druhý říjnový týden.

Přečtěte si také

Inflaci má v rukou hospodářská politika

„Inflace je způsobena tím, že příliš mnoho peněz honí příliš málo zboží,“ prohlásil kdysi Milton Friedman. Jednoduše tak vystihl to, co nám radí selský rozum: peníze ztrácejí kupní sílu buď tehdy, když se množí, a tím každá jejich jednotka ztrácí na hodnotě, anebo tehdy, když ubývá objem výrobků, které si za ně můžeme koupit.

Přečtěte si také

Dojde už ke změně vývoje měnové politiky v USA?

V tomto týdnu bude úzce sledované především středeční zasedání amerického FOMC, které pravděpodobně sazby ponechá na současných úrovních 0,00–0,25 %. Sledovat se budou komentáře, které by mohly jakkoliv naznačit další vývoj měnové politiky.

Přečtěte si také

Investoři větří příležitost. Apple představí novinky

Tento týden bude na finančních trzích spíše chudý na informace. V plánu nejsou významné politické události, zasedání centrálních bank ani hospodářské výsledky významných společností.

Přečtěte si také

Investoři s obavami sledují vývoj pandemie

Podle očekávání může být v září čím dál větší důraz kladen na další vývoj pandemie, kde mutace delta nabírá na síle a v některých lokacích opětovně začíná plnit nemocniční lůžka. Úzce sledován je vývoj v Izraeli, který je premiantem v očkování a mnohdy je brán jako precedent pro vývoj v dalších zemích. V zájmu pozornosti jsou také německé volby a zasedání centrálních bank.

Přečtěte si také

Zasedání ECB: Bude Lagardeová vše řešit obezřetně?

V pondělí budou zavřeny trhy v USA z důvodu státního svátku. To přinese nižší obchodní aktivitu ve zbytku světa. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání ECB, kde by se mohlo začít diskutovat o budoucnosti současné uvolněné měnové politiky vzhledem k poslednímu vývoji inflace.

Přečtěte si také