Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Benátské bienále bez československého pavilonu, ale s českou účastí

Tento týden nemůže být ve světě umění řeč o ničem jiném než o benátském bienále, jehož 59. ročník byl ve čtvrtek slavnostně zahájen. Ani já se tedy tentokrát nebudu věnovat ničemu jinému než benátským novinkám, zajímavým výstavám a československé ostudě, kterou zachraňuje jeden mimořádný český výtvarník.

Přečtěte si také

Indikátory nervozity trhu

Finanční trh je komplexní místo, kde jedna třída aktiv ovlivňuje druhou. A mnohdy je to dluhopisový trh, který vysílá signály pro akciové investory s předstihem.

Přečtěte si také

Blíží se zasedání Fedu, v USA rostou výnosy vládních dluhopisů

Tento týden bude na evropských akciových trzích zkrácený o Velikonoční pondělí, nicméně v USA se v tento den již obchodovat bude. Makroekonomická a geopolitická témata se budou nově dělit o pozornost i s výsledkovou sezónou za první čtvrtletí 2022, která v USA právě začala prvními výsledky bank. V tomto týdnu zveřejní výsledky americké firmy jako Bank of America, Tesla, IBM či Johnson & Johnson, na evropské straně oceánu to budou např. Airbus, Danone nebo Renault.

Přečtěte si také

Zabavené ruské obrazy a nový ročník J&T Banka Art Indexu

Minulý týden vyšla aktuální ročenka trhu s uměním, a tak máme všichni na pár dní co číst. Čtení je to nadějné – aukční obrat v Česku loni dosáhl zatím rekordních 1,46 miliardy korun. Méně potěšující zprávy mám tentokrát pro ruské agresory. Minimálně jedno umělecké dílo se kvůli sankcím ze zahraniční zápůjčky do Ruska nevrátí.

Přečtěte si také

Josef Bolf: Válka se v umění odrazí. Ale jinak, než si nyní umíme představit

Patří mezi vyhledávané umělce tuzemských sběratelů. Jeho díla se objevují v nejprestižnějších tuzemských výstavních síních, je pravidelným účastníkem výstavního projektu J&T Banka Art Index Pop-up a v současnosti můžete jeho dílo obdivovat v galerii Magnus Art nebo do konce dubna v bratislavské Galérii White & Weiss.

Přečtěte si také

Betonový skok

I v letošním vydání J&T Banka Art Index obsadila první místo Eva Koťátková. Poprvé se do první desítky dostala Anna Hulačová, která se za pět let propracovala z konce první stovky na páté.

Přečtěte si také

Přišel čas svěřenských investičních fondů?

Téma svěřenských fondů se v posledních letech dostalo do popředí zájmu řady českých rodin, které se začaly více zajímat o vhodné uspořádání rodinného majetku. Poptávka po tomto typu struktur rostla i v souvislosti s pandemií, k atraktivitě přispívá rovněž zvyšující se finanční vzdělání a potřeba aktivního přístupu k zabezpečení na stáří.

Přečtěte si také

Michal Semotan: S nákupem ruských akcií bych měl nyní morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i 90 % své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes investovat do ruských akcií, odpovídá portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

Přečtěte si také

Adam Tomis: Investorům otevíráme svět J&T a posouváme je dále, do roviny spoluvlastnictví

Jít bok po boku, ve společnosti lídrů česko-slovenského byznysu, a spoluinvestovat do jejich osobních a výjimečných projektů. Tak by se dal charakterizovat J&T ARCH INVESTMENTS, fond se kterým má finanční skupina J&T velké plány. Podle Adama Tomise, investičního ředitele J&T Finance Group, je fond hned z několika důvodů na českém trhu unikátní. „Je výsledkem naší dlouhodobé investiční filozofie a posouvá investory ke spoluvlastnictví,“ říká hned v úvodu našeho rozhovoru.

Přečtěte si také

Green Deal žije

Hned v počátku válečného konfliktu na Ukrajině se v českých médiích začaly objevovat titulky Green Deal je mrtev. Mělo tím být řečeno, že plán transformace evropské energetiky, v překladu „Zelená dohoda“ pro Evropu, jejímž cílem je postupně snížit emise až k úplné klimatické neutralitě, padl, je na lopatkách a už nedává smysl se jím dál zabývat. Není to však pravda.

Přečtěte si také

Vzpruhu trhu by přinesl klid zbraní a pozitivní výsledková sezóna

I pro duben bude tématem číslo jedna ukrajinský konflikt. Nadále platí, že jakékoliv smírné kroky vedoucí ke klidu zbraní by trh oceňoval v prvotní reakci pozitivně a naopak oznámení dalších sankcí či jiných obdobných kroků bude trh vnímat negativně.

Přečtěte si také

Louvre zmařil rekordní aukci a amsterodamská Ermitáž už nechce být Ermitáž

Ukrajinským muzeím míří vstříc nově ustanovená poradní skupina při UNESCO, jejíž členkou je i ředitelka Slovenské národní galerie. Na novou válečnou situaci reaguje také amsterodamská pobočka Ermitáže, která s tou ruskou definitivně zpřetrhala vztahy a rebrandovala. Novinky hlásí i svět aukcí: v New Yorku se chystá dražba několika děl soukromé sbírky filantropky Anne H. Bassové v celkové hodnotě kolem čtvrt miliardy dolarů, zatímco francouzská aukční síň Artcurial ostrouhala po tom, co její rekordní prodej zmařili představitelé Louvru.

Přečtěte si také

Oznámí ECB konec kvantitativního uvolňování?

Pro tento týden budou investoři nadále sledovat dění na Ukrajině, které na trhy přináší stále vysokou volatilitu. Vedle toho bude trh sledovat čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde zřejmě stěžejní informací bude, zda ECB ukončí své kvantitativní uvolňování ve třetím kvartálu 2022, či nikoliv, respektive jak se dále vyvíjí pohled centrálních bankéřů na inflační vývoj a na vývoj úrokových sazeb v eurozóně. „Prozatím ECB jasný výhled nedoručila. Více jestřábí vyznění by mohlo vyznít negativně pro riziková aktiva,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Sázka na nejistotu

Vojenský konflikt na Ukrajině, rostoucí úrokové sazby, ceny energií na maximech, rekordní inflace, a americké akciové trhy jsou přesto jen několik procent (3,5 %) pod svými maximálními hodnotami.

Přečtěte si také

J&T ARCH INVESTMENTS zhodnotil investorům majetek o 12 %

Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH INVESTMENTS za rok téměř ztrojnásobil objem spravovaných aktiv na sumu 13,1 miliardy korun. Za uplynulý rok také zhodnotil vlastní kapitál připadající na jednu investiční akcii o 12,54 % v případě korunové třídy, hodnota jedné akcie tak ke konci roku činila 1,1601 Kč. V případě eurové třídy došlo ke zhodnocení o 12,29 % na hodnotu 1,1561 eur za jednu akcii. Mezikvartálně se pak fond zhodnotil cca o 3 %.

Přečtěte si také

Inflace tlumí dlouhodobý zájem o vybrané investice

Začátek dubna bude i nadále ve znamení války na Ukrajině a o makroekonomickém vývoji, respektive jeho vlivu na dlouhodobé výnosy. Jakékoliv informace z jednání mezi Ukrajinou a Ruskem bezprostředně doléhají na trhy a jinak tomu nebude ani v dalším týdnu.

Přečtěte si také

Ukrajinské NFT muzeum dokumentuje válku a umění zažilo rekordní rok

Minulý týden vyšel nový UBS Art Basel Report, jeden z nejlepších zdrojů dat o stavu globálního trhu s uměním. Díky němu víme, že se trhu loni mimořádně dařilo. Obrat 65,1 miliardy dolarů předčil i předpandemická čísla a ve svaté trojici největších světových trhů se i nadále drží USA, Čína a UK. Ani tento týden ale nemůžeme vynechat Ukrajinu, která se rozhodla dokumentovat dění během válečného konfliktu originálním způsobem: spouští NFT muzeum.

Přečtěte si také

Neuvěřitelné. Válečné ztráty na akciích odmazány

Bezprecedentní invaze Ruska na Ukrajinu kromě katastrofy lidské způsobila šok i finančním a zvláště akciovým trhům. Především blízký region, což je Evropa, který je závislý na ruském palivu a je byznysově provázaný s Ukrajinou i Ruskem, zasáhla válka nejvíce. Silné výprodeje během dvou týdnů ustaly, což se na jednu stranu očekávat dalo, ale posun nahoru zpět k předválečným úrovním již byl pro mě překvapivý.

Přečtěte si také

Jak se přepisuje komoditní mapa světa

Vliv válečného konfliktu na Ukrajině na růst cen primárních zdrojů energie jsme pocítili již každý z nás při placení u benzínové pumpy. Extrémní růst cen ropy, uhlí, zemního plynu a energií jako takových byl prvním, velmi bolestivým připomenutím nevýhod globalizace světových ekonomik a extrémní závislosti průmyslu na dodávkách vstupů z omezeného počtu lokací. To dále navýšilo tlak na odklon od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům, ať už k tradiční elektromobilitě, nebo stále častěji zmiňovanému vodíku.

Přečtěte si také

Pro Ukrajinu 8 milionů a více než 20 milionů do českých veřejných sbírek

Minulé týdny byly ve světě umění především ve znamení nákupů – od dobročinných přes veřejné až po nákupy fotografií. V Praze proběhla dobročinná aukce na podporu Ukrajiny, která nashromáždila 8 milionů korun. České veřejné instituce loni nakoupily současné umění za více než 20 milionů korun a ještě větší balík peněz brzy utratí Španělsko za rozsáhlou uměleckou sbírku.

Přečtěte si také