Navigace
Top články

Týdenní přehled - 51. týden

V předvánočním týdnu se toho dle předpokladů již moc významného neudálo. Zobchodovaný objem postupně slábnul napříč trhy a byl pod ročním průměrem. I volatilita se stabilizovala a tak jsme nezaznamenali výraznější výkyvy. Trhy bohužel sledovaly jen teroristické útoky nejen v Berlíně. Nicméně ani ty významně dění na obchodování neovlivnily. Domácí index PX se připojil k vánoční náladě a týden zakončil na 917 bodech, což představovalo mezitýdenní pokles o 0,1 %.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 50. týden

Hlavní sledovanou událostí minulého týdne bylo zasedání Fedu. Američtí centrální bankéři dle očekávání zvýšili základní úrokové sazby o 25 b.b. Pro trh byl překvapením výhled členů bankovní rady na další tři zvýšení sazeb pro rok 2017, což je o jedno zvýšení více než bylo v zářiové projekci. Je nutné podotknout, že obdobný výhled (dokonce čtyři zvýšení) měli bankéři i v prosinci 2015. Trh zareagoval adekvátně, kdy poklesly dluhopisy a americké akcie nejdříve mírně klesly, ale do konce týdne vývoj obrátily k novým maximům. Evropské trhy pokračovaly v růstu po posledním zasedání ECB, které bylo holubičí. I domácí index PX se připojil k Evropě a vykázal růst o 1,9 % t/t na 918 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 49. týden

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE. ECB uvedla, že program QE bude prodloužen do konce roku 2017 (doposud do 1Q17). Současně uvedla, že dojde ke snížení na 60 ze současných 80 mld. EUR měsíčně. Draghi dále dodal, že ECB bude nadále připravena podniknout všechny nutné kroky v případě potřeby k udržení stability v rámci EU. Akciové trhy přijaly informace pozitivně, euro naopak výrazně oslabilo. V USA oznámené informace podpořily současnou „Trump“ rally a akciové indexy si připsaly 3-4 %, v Evropě pak ECB pomohla k ještě výraznějším růstům. Domácí index PX výrazně zaostával a zakončil týden na 901 bodech (+1,6 % t/t).

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 48. týden

Přelom listopadu a prosince přinesl očekávanou zvýšenou aktivitu přesně poslední listopadový den, kdy došlo k převážení indexů MSCI. Vysoké objemy a v některých případech i vysoká volatilita byly výsledkem dovažování portfoliomanažerů. Stěžejní informací týdne byl pak výsledek zasedání kartelu OPEC. Členové se dohodli na snížení produkce ropy na 32,5 mil. bbl denně. Současně některé nečlenské státy tento krok podpořily a přislíbily rovněž snížení těžby. Ropa zareagovala prudkým růstem a usídlila se nad 50 USD/bbl (WTI i Brent). Především zámořské indexy nadále pokračovaly v atakování nových historických maxim, ale v mezitýdenním hodnocení končí neutrálně. Stejně tak končí i domácí index PX , který mezitýdenně odepsal 0,1 % na 887 bodů.

Přečtěte si také

Magnus Magazín. Noblesse Oblige.

Zázemí, místo, kde jsme sami sebou. Místo, které vnímáme jako útočiště, kde si nemusíme na nic hrát, kde si naopak můžeme hrát, kde sundáváme masku z tváře v klidu žijeme.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 47. týden

Relativní klid uplynulého týdne přinesl jen velmi málo nových událostí, které by hýbaly finančním světem. Trh postupně zpracovával vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Především americké indexy z toho nadále významně profitovaly a dosáhly na nová historická maxima. Domácí index PX se bohužel zmiňovaného růstu nadále drží stranou s poklesem o 0,4 % t/t na 888 bodů.

Přečtěte si také

Josef Špaček: Na housle mám hypotéku, nosím je s sebou i na toaletu

Josef Špaček je přední český houslista a historicky nejmladší koncertní mistr České filharmonie. Sbírá jeden úspěch za druhým a to je jeden z důvodů, proč ho Česká mutace časopisu Forbes zahrnula mezi „třicítku nejvlivnějších lidí pod třicet“.

Přečtěte si také

Nechceme být bombardér, který všechno hned zasype penězi

Stačí jedna dobrá investice z deseti a její zhodnocení zaplatí devět zbylých krachů. Tahle slibná teorie láká do nově vznikajících, zejména technologických firem i investory ze „staré školy“. Svůj start-upový investiční fond už má leckdo, třetím rokem také J&T Banka. Kam se fond J&T Ventures posouvá, popisuje ředitel banky Štěpán Ašer.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 46. týden

Finanční trhy v mnoha ohledech protáhly trend, který odstartovaly americké volby předchozí týden. Na jedné straně dál posiloval americký dolar, kterému pomáhal sentiment a také rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby. K euru se dolar poprvé od loňského prosince dostal pod hranici 1,06 USD/EUR, ke koši 6 hlavních měn světa se dolar dokonce dostal na 13leté maximum. U dluhopisů pokračoval pozvolný růst výnosů, především výnosy dlouhodobých dluhopisů v USA jsou nejvýše za poslední rok. Silný dolar a vyšší výnosy u dluhopisů byl mix faktorů, který udržel pod tlakem aktiva v rozvíjejících se trzích (emerging) a také u komodit. Zlato po půlroce kleslo k úrovni 1200 USD. Trh nereagoval na zveřejněné makrozprávy, jako byly ve středu mírně nižší výsledky HDP v Evropě.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 45. týden

Poslední týden patřil především americkým volbám a vítězství méně favorizovaného prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Úvodní výrazná nervozita (až -8 % na futures na Dow Jones) vyprchala a trhy se rychle vzpamatovaly z úvodních již umírněných ztrát. Nakonec americké indexy povolební den zakončily ve výrazných ziscích. Například Dow Jones se nakonec vyšplhal na nový historický rekord. Domácí index PX tak výrazně na vítězství Donalda Trumpa nereagoval a připsal si 0,8 % t/t na 901 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 44. týden

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo středeční zasedání amerického Fedu. To dle očekávání významnější informace nepřineslo. Jedním z důvodů mohou být i nadcházející prezidentské volby v USA. Fed naznačil, že stav ekonomiky se vyvíjí dobrým směrem, ale pro zvýšení sazeb je potřeba další pozorování. Aktuální pravděpodobnost zvýšení sazeb na prosincové zasedání je již 80 %. Rovněž data z US trhu práce přinesla utvrzující výsledky směrem ke spekulacím na měnovou politiku Fedu. USA vytvořilo v říjnu 161 tis. nových pracovním míst vs. oček. +173 tis. Nicméně zářiová data byla opravena o +44 tis. Riziková aktiva zažívají nervozitu před americkými volbami a ani domácí trh tomu neodolal. Domácí index PX ztratil během týdne 3,4 % na 894 bodů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 43. týden

V průběhu pro domácí trh zkráceného týdne se sledovala především výsledková sezóna. Ta v USA prozatím probíhá dobře. V rámci téměř 50 % zveřejněných společností z indexu S&P 500 je pozitivní překvapení vůči odhadům na tržbách ze 60 % a na čistém zisku ze 78 %. Současně dochází i poprvé od 4Q14 k meziročnímu růstu na tržbách (+2,1 %) i čistém zisku (+2,7 %). Avšak očekávaný růst před zahájením výsledkové sezóny byl 3,5 % r/r. I tak se prozatím dá probíhající výsledková sezóna označit za pozitivní. Reakce zámořských indexů, které se pohybují stále poblíž historických maxim, je prozatím neutrální vzhledem k rizikům, jako jsou Fed či prezidentské volby. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 925 bodů, což představovalo mezitýdenní pokles o 0,3 %.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 42. týden

Čtvrteční zasedání ECB přineslo na krátkou chvíli zvýšenou volatilitu na devizovém trhu, ale komentáře Draghiho na tiskové konferenci euru nastavily jasný kurz. ECB dle očekávání neprovedla žádnou změnu současného nastavení měnové politiky. Trh očekával jakékoliv informace ke stále končícímu QE programu (2Q17). Nicméně na tiskové konferenci Draghi odmítl cokoliv komentovat a zároveň uvedl, že stávající QE může být jakkoliv upraveno na následujících setkáních včetně prodloužení. Po zmíněném komentáři se euro zhroutilo na pátečních 1,087 USD/EUR (-0,9 % t/t), což je sedmiměsíční minimum. Avšak evropským akciím takovýto výstup vyhovoval. Evropské burzy předvedly za týden 1% růst. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 928 bodů, což představovalo mezitýdenní růst o 3,2 %.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 41. týden

Středeční zápis z posledního zasedání amerického Fedu nepřinesl nová zjištění. Trh nadále vidí pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb z 66 %. Začátek výsledkové sezóny v případě společnosti Alcoa neproběhl zrovna ukázkově. Samotná čísla byla pod odhady již na úrovni tržeb a výhled byl přinejmenším smíšený. Trh vnímá vyznění těchto čísel nepříznivě vzhledem k tomu, že právě těžební sektor by měl být tahounem očekávaného celkového růstu tržeb a zisku za 3Q16. Naopak zveřejněné výsledky v bankovním sektoru byly pozitivním překvapením pro odhady, ale meziročně se jedná o pokles. Zatím protichůdné výsledky znamenají nulovou odezvu z pohledu zámořských indexů. Jinak je tomu u domácího trhu, který navázal na růst z minulého týdne a opětovně předvedl růstovou seanci. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 899 bodů, což představovalo mezitýdenní růst o 1,5 %.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 40. týden

První říjnový týden se investoři zaměřili na makroekonomické údaje z USA. Konkrétně hlavním sledovaným číslem byla páteční měsíční zaměstnanost. Ta dopadla celkově neutrálně. Samotné číslo +156tis. nových pracovních míst bylo mírně horší než očekávání +172tis., ale s revizí výsledku za srpen se rozdíl téměř smazal. Jinak byl uplynulý týden spíše takový vyčkávací před výsledkovou sezónou za 3Q16, která se naplno spustí od příštího úterý tradičními výsledky společnosti Alcoa. Celkově jsme více opatrní na nadcházející výsledkovou sezónu, protože by se mělo jednat o první meziroční nárůst na úrovni čistého zisku a tržeb od 4Q14. Právě tento optimismus v nás probouzí mírné obavy. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 886 bodů, což představovalo mezitýdenní nárůst o 2,6 %.

Přečtěte si také

Evropská energetika na německé křižovatce

Je to jen něco málo přes osm let, co tehdejší předseda Evropské komise Barroso představil v Evropském parlamentu návrh legislativních opatření v boji proti změnám klimatu pod zkráceným názvem 20-20-20 do roku 2020, tzv. šance pro zelenou Evropu. Jeho hlavním cílem bylo snížit emise CO2 do roku 2020 o 20 % proti roku 1990.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 39. týden

Poslední týden v září vyvolávaly výkyvy na finančních trzích dva faktory – Deutsche Bank a ropa. Mezi investory dál rostou obavy o dalším osudu největší investiční banky v Evropě. Nervozitu zvýšila i prohlášení německé vláda, že neplánují bance pomáhat z veřejných peněz. Akcie Deutsche Bank se dočasně dostaly pod hranci 10 EUR, což byl od začátku týdne propad přes 11% a během 3 týdnů skoro 30%. Nervozita se přirozeně přelévala i na další akcie ve finančním sektoru a to následně stahovalo i široké akciové indexy. V druhé polovině týdne vyskočila cena ropa skoro o 9 %, ropa Brent přeskočila hranici 49 dolarů. Impulzem se stalo prohlášení sdružení OPEC, že se plánují dohodnout na příštím zasedání na snížení těžby v příštím roce.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 38. týden

Předposlední týden v září se soustředil na úterní Bank of Japan (BoJ) a především na středeční zasedání amerického Fedu. Japonská centrální banka přišla s novinkou v měnové politice a to s cílováním výnosové křivky bez jasně daných objemů. To znamená, že BoJ bude uměle udržovat ceny státních dluhopisů. Bohužel bližší specifika trhu stále chybí. Tým kolem Yellenové sazby dle většinového očekávání nezvýšil. Navíc došlo k uvolnění dlouhodobého pohledu na výši úrokových sazeb. Dle našeho, holubičí vyznění měnového zasedání, mělo pozitivní vliv na riziková aktiva. Americké akciové trhy se podívaly na nová maxima, ceny dluhopisů vzrostly a dolar oslabil. Pozitivní nálada se přenesla i do Prahy, kde domácí index PX zakončil týden na 874 bodech, což představovalo 1,5% mezitýdenní růst.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 37. týden

V uplynulém týdnu investoři již spíše vyčkávali na zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (21.9.). To se projevilo relativně nízkou aktivitou na trzích. V pátek byl také termín pro vypořádání některých derivátových obchodů a rebalancování indexů CEC a STOXX, což s sebou většinou přináší zvýšenou volatilitu. Horší makroekonomické výsledky v USA spíše posunuly spekulace na možné zvýšení sazeb více ke konci roku. Domácí index PX ztratil 2,2 % t/t na 861 bodů. Páteční rebalancování CECE indexů na závěr pátečního obchodování přineslo zvýšené objemy na některých titulech, ale k výraznějším pohybům nedošlo.

Přečtěte si také