Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Na trhu se projevují výsledky zvýšené inflace

Ani s koncem března se ústřední téma měnit nebude a zůstane jím konflikt na Ukrajině. „Nadále se domníváme, že je situace velmi náchylná na výrazné výkyvy, což bude odpovídat i dění na finančních trzích,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Zvýšená volatilita a nervozita budou přetrvávat i pro tento týden.

Přečtěte si také

Obchodování bude velmi volatilní

V tomto týdnu bude stále udávat směr geopolitická situace na Ukrajině. Informace z bojů či jakékoliv zprávy o možném vyjednávání budou směrovat investorskou náladu. „Bohužel se domníváme, že aktuální situace nemá jednoduché a jednoznačné řešení, což nás vede k zopakování výrazné obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, kde očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Je stagflace nevyhnutelná?

Finančními trhy obchází strašák jménem stagflace, tedy období vysoké inflace doprovázené velmi slabým růstem, nebo dokonce ekonomickým poklesem, což postupně vede k rostoucí nezaměstnanosti. Aktuálně je růst dobrý, ale inflace představuje stále větší problém.

Přečtěte si také

Problematické ruské zápůjčky i rekordní prodeje v Paříži

Svět stále tíží probíhající válečná invaze na Ukrajině, která dopadá mimo jiné na další a další oblasti umělecké scény. Jednou z nich jsou velké mezinárodní výstavy, které zahrnují zápůjčky z ruských kulturních institucí. Pohyb umění přes ruskou hranici se totiž významně zkomplikoval. Západní trh s uměním ale nezastavily ani ruské tanky, a tak jsme byli svědky dvou zajímavých prodejů surrealistických děl v pařížské pobočce Sotheby’s.

Přečtěte si také

Fed pravděpodobně oznámí zvýšení sazeb

Finanční trhy budou tento týden podle analytiků zcela zaměřeny na dvě témata – vývoj konfliktu na Ukrajině a zasedání amerického Fedu. V pátek vysvitla naděje na dřívější ukončení konfliktu, když ruský prezident Putin zmínil „pozitivní posuny“ ve vyjednávání s ukrajinskou stranou. „Stále je však značná pravděpodobnost dalšího zintenzivnění bojů a sankcí, což by zvyšovalo ceny komodit a ohrožovalo hospodářský růst zejména v Evropě,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Odborníci zachraňují ukrajinské kulturní dědictví

Světem umění pochopitelně i nadále zmítá především stále probíhající válečný konflikt na Ukrajině. Vznikla celá řada dalších solidárních a podpůrných projektů, mezi nimiž vyčnívá třeba projekt NFT komunity. Jiří Fajt a další zahraniční historici umění a muzejní pracovníci se zároveň pokoušejí přijít na způsob, jak alespoň částečně ochránit ukrajinské kulturní dědictví. Kromě toho ale tento týden přinesl i další zprávy ze světa umění. Zemřela česká architektka Alena Šrámková, v Londýně se vydražila malba Reného Magritta za rekordních 60 milionů liber a na letošním bienále v Benátkách bude vystavovat i Rony Plesl.

Přečtěte si také

Konkrétní příběh si žádá konkrétní řešení

V předchozích dílech seriálu o předávání majetku jsme si představili nejčastěji používané nástroje. V praxi se však většinou nepoužívá jen jeden, ale jejich kombinace, aby řešení pokrylo specifické nároky rodiny a všechny varianty rizik. „V článku vám představíme řešení předání majetku jedné české firmy,“ říká Ondřej Popelka, zástupce ředitele J&T Family Office.

Přečtěte si také

Společenská odpovědnost a byznys nejsou podle bohatých v rozporu

Českým a slovenským dolarovým milionářům už se téma společenské odpovědnosti dostalo pod kůži. Dokonce v této oblasti vidí příležitost pro svůj byznys. Zajímají je i technologické noviny, k elektromobilům jsou však zatím spíše skeptičtí. Ukázal to unikátní průzkum českých a slovenských dolarových milionářů J&T Banka Wealth Report 2021.

Přečtěte si také

Rusko mizí z investiční mapy světa. Přichází čas příležitostí?

Když v ulicích teče krev, nakupujte, říká slavné investiční pravidlo. Situace jako válka či přírodní katastrofa totiž často posílají akcie zasažených firem dolů, což investiční žraloci umějí využít a skupují levně podíly firem. Když se pak situace uklidní a ceny jdou nahoru, žraloci inkasují zisk.

Přečtěte si také

Dění na Ukrajině odsunulo ostatní faktory do pozadí

Ještě na konci ledna analytici, a nejen oni, uvažovali o možnosti přímé invaze na Ukrajinu ze strany Ruska jako o krajně rizikovém a málo pravděpodobném scénáři. „Bohužel se tento scénář naplnil a Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Největší ztráty jsou samozřejmě zmařené lidské životy a celkově nepříznivý dopad války na společnost jako celek,“ konstatuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Jiří Černický: Obrazy jsou pro řadu lidí fetiš. Skutečného umění si ani nevšimnou

V galerii Magnus Art vůbec poprvé vystavuje část své význačné soukromé sbírky Michal Richtr. Vlastní díla od spousty tuzemských umělců napříč generacemi od Stanislava Kolíbala po Krištofa Kinteru. Když se jej zeptáte, čí dílo je v jeho sbírce vůbec nejčastěji zastoupené, vytáhne však jiné jméno. Jiří Černický.

Přečtěte si také

Pět investičních rad od Tomáše Martince

Kdo od burzy očekává především pořádnou dávku vzrušení a budoucích zisků, měl by pozorně číst následující sdělení. Důležité rady pro investování poskytl předseda představenstva a generální ředitel J&T Investiční společnosti Tomáš Martinec.

Přečtěte si také

Valérie Dvořáková: Umění je dostupné i pro střední třídu

Sběratelé a investoři dobře vědí, že výtvarné umění je nejen spolehlivým uchovatelem hodnoty, ale především obranou proti inflaci. A s tou se nejen český, ale i světový trh od loňského roku silně potýká. Nakupovat díla Kupky nebo Toyen si ale může dovolit jen pár sběratelů. „S rozpočtem v řádu nižších desítek tisíc korun však můžete vybírat z děl skvělých současných autorů nebo třeba grafických listů známých umělců 20. století,“ radí art specialistka Valérie Dvořáková.

Přečtěte si také

Týden v umění v čase válečném

Ve svých pravidelných příspěvcích jsem si za poslední dva roky zvykla shrnout to nejzajímavější, co se za uplynulých sedm dní událo ve světě umění. Poslední týden se ale jen stěží dalo sledovat něco jiného než válka, kterou v Evropě v 21. století čekal asi jen málokdo. I já se proto dnes budu věnovat výhradně tomu, co ruská invaze zapříčinila ve světě umění.

Přečtěte si také

Prodlužování konfliktu povede k odchodu investorů od rizika

V tomto týdnu bude stále udávat směr dění geopolitická situace na Ukrajině. Informace z bojů či jakékoliv zprávy o možném vyjednávání budou směrovat investorskou náladu. „Bohužel se domníváme, že aktuální situace nemá jednoduché a jednoznačné řešení, což nás vede k zopakování výrazné obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, kde očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Válka je šok!

Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát komentář s takovým titulkem a že se stane něco takového v roce 2022. Byl jsem přesvědčen, že Rusko chce jen připojit od roku 2014 odtržené separatistické regiony okolo Doněcku a Luhansku, a přestože jsem četl zprávy a varování o hromadění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, invazi do této země jsem vnitřně vylučoval s tím, že Rusko toto nemůže riskovat a nemá ani proč.

Přečtěte si také

J&T pokračuje v utlumování aktivit v Rusku a zintenzivňuje svou pomoc ohroženým rodinám

Skupina J&T FINANCE GROUP SE působí na trhu Ruské federace od roku 2007. Avšak její činnost byla v minulých letech utlumována vzhledem ke zhoršujícímu se postavení Ruska na mezinárodní scéně. Vedle prodeje splátkové společnosti PGJT v roce 2017 tak skupina postupně snižovala svou angažovanost v Rusku a konsolidovala ji do J&T BANKA Moskva. Současný podíl ruské banky na aktivech skupiny činí méně než 2 %. Příspěvek do celkového zisku pak za loňský rok tvořil přibližně 2,5 %.

Přečtěte si také

Demonstrace před Kunsthalle a Kupka na Portu

Těžko se v těchto dnech píše či vůbec přemýšlí o něčem jiném než o událostech, které se odehrávají jen pár set kilometrů od našich hranic. Přesto se o to pokusím a shrnu pár novinek, které se mezitím odehrály ve světě umění. Protestovalo se v Praze před nově otevřenou Kunsthalle i v Bratislavě proti nově zvolené laureátce Ceny Oskára Čepana. Investoři se složili na Portu na grafické album Františka Kupky a na OpenSea byla ukradena NFT za 1,7 milionu dolarů.

Přečtěte si také

Dění na Ukrajině vytváří prodejní tlak na riziková aktiva

Ani začátek března nebude o jiném tématu než o geopolitice. Vývoj ruské invaze na Ukrajině bude působit zvýšenou volatilitu a možný prodejní tlak na riziková aktiva v závislosti na dalším vývoji. „Pro tento týden jsme tedy nadále velmi obezřetní a případné realizace investičních záměrů bychom aktivovali až v případě přechodu na diplomatická jednání,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Ne korekce, ale rotace

S výjimkou britského trhu mají hlavní evropské i americké indexy letos zápornou výkonnost. Když ale nahlédneme pod pokličku, je k vidění zajímavý mix.

Přečtěte si také