Navigace
Top články

Výhled na 40. týden: Dočkáme se jen ostražitého obchodování?

Investoři budou nadále sledovat dění na pandemické frontě či se budou zajímat o možnou fiskální podporu v USA, která však před volbami má spíše malou šanci na schválení. Pozornost se bude věnovat i možným následkům z úniku dat o údajném nekalém jednání několika významných bank na poli praní špinavých peněz.

Přečtěte si také

Začíná podzimní aukční sezóna ·

Aktuální covidová situace teď zabírá většinu naší pozornosti, i tak se vás ale pokusím vytrhnout ze statistik denních přírůstků trochou zpráv ze světa umění. Nalákat vás můžu na 30 milionů za Kupku, 125 let České filharmonie, 1 slavný banán a 4+4 dny v pohybu.

Přečtěte si také

Kavárnu Elektra nově zdobí díla Lukáše Karbuse

Zalesněná údolí, strmé skály i melancholické kytice lučního kvítí. Kavárnu Elektra v ostravské pobočce J&T Banky nově zdobí díla českého malíře Lukáše Karbuse. Prostupuje jimi charakteristicky pojaté téma krajiny.

Přečtěte si také

Výhled na 39. týden: Směr obchodování udávají technologické tituly

Tento týden budou investoři ještě vstřebávat poslední zasedání centrálních bank a dorovnávat páteční převážení indexů a zvýšenou aktivitu na opčním trhu. „Celkově by na programu neměly být významnější události, což by mohlo nahrávat klidnějšímu obchodování,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Kofola zveřejní výsledky. Dohnala přes léto výrazné ztráty?

Společnost Kofola ČeskoSlovensko zveřejní své hospodářské výsledky za 2. kvartál v úterý 15. září v 17:00 SEČ. Omezení spojená s pandemií koronaviru měla největší dopad právě v tomto kvartále, a to zejména na segment HoReCa (hotely, restaurace, catering), který představuje cca 40 % tržeb firmy.

Přečtěte si také

Událost sezóny: obří výstava Mikuláše Medka v NG

Minulý týden jsme otevřeli novou výstavu nejen my v ostravské pobočce J&T Banky, ale i Národní galerie hned v několika svých budovách. Oslavili jsme jedny úctyhodné narozeniny i uronili slzu za Jiřího Menzela. Novinky ale přicházejí také ze zahraničí, včetně kulturní dohry jedné detektivní zápletky.

Přečtěte si také

Výhled na 38. týden: Fed představí novou strategii měnové politiky

Tento týden bude ve znamení středečního zasedání Fedu, které by mělo představit parametry nové strategie měnové politiky. Tu již naznačil Powell ve svém projevu v Jackson Hole – větší zaměření na trh práce a sledování tzv. průměrné inflace za určité období. Vedle toho se bude nadále sledovat dění v technologickém sektoru, který vnáší volatilní obchodování do posledních dní.

Přečtěte si také

Sazka Group: Kladný provozní zisk navzdory restrikcím

Sazka Group reportovala za druhé čtvrtletí roku meziroční propad EBITDA o 66 % na 42,6 mil. EUR. Objem přijatých sázek a hrubých výher pak poklesl o 45 % na 707 mil. EUR, respektive 247 mil. EUR. Na úrovni čistého zisku pak společnost oznámila ztrátu ve výši 625 tisíc EUR.

Přečtěte si také

Průmysl pokračoval v obratu a zahraniční obchod skončil s rekordním přebytkem

Český statistický úřad zveřejnil 7. září další důležitá čísla – výsledky červencové průmyslové výroby a obchodní bilanci za tentýž měsíc. Průmyslová produkce po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 5,0 %, obchodní bilance skončila nečekaně ve vysokém přebytku 13,4 mld. korun.

Přečtěte si také

Výhled na září: Naruší něco spanilou jízdu akciových trhů?

Již v průběhu srpna analytici sledovali nově rostoucí počty denně nakažených covidem-19. Zatímco USA vykazuje klesající tendenci, v rámci Evropy některé státy dosahují nových denních maxim, ČR nevyjímaje. „Pandemie se může v září opětovně více projevit do dění, a to přes preventivní opatření, která zřejmě již nebudou tak drastická jako na počátku roku, ale stále mohou znamenat zpomalení ekonomického oživení v některých částech světa,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Výhled na 37. týden: Trh můžou dostat pod tlak výprodeje technologických titulů

Tento týden bude v zámoří zkrácený o pondělní svátek, což přinese snížený objem na celý trh. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání ECB, které by nemělo přinést výraznější zprávy.

Přečtěte si také

Poprask kolem Modiglianiho

Minulý týden byl v uměleckém světě tak nabitý zprávami z Česka, že jsem sotva stihla sledovat zahraničí. Například vznikl nový podcast o kulturní scéně a vyšly rozhovory s kandidáty na ředitele Národní galerie. Jedna zahraniční zpráva ale přece jen stihla upoutat moji pozornost.

Přečtěte si také

Propad HDP ve 2. kvartálu táhl zahraniční obchod

Česká ekonomika ve 2. kvartálu podle očekávaní výrazně propadla, HDP se vůči předchozímu kvartálu propadlo o 8,7 % q/q (−3,3 % v 1Q) a meziročně bylo nižší o 11,0 % r/r (−1,9 % v 1Q/20). „Z hlediska mezikvartálního i meziročního srovnání jde o nejhlubší propad HDP v historii,“ konstatuje hlavní ekonom Petr Sklenář. Statistický úřad mírně změnil svůj předběžný odhad (−8,4 % q/q; −10,7 % r/r) z 31. července.

Přečtěte si také

Výhled na 36. týden: Návrat k rutině a větší zájem o akciové dění

Tento týden bude o ekonomických datech, pondělním převážení indexů MSCI a návratu investorů z dovolenkového módu. „Samozřejmě investoři budou dále přemítat o nové podobě strategie měnové politiky Fedu, kterou naznačil Powell ve svém komentáři pro Jackson Hole,“ říká analytik Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Penta mění plány se Zahou Hadid

O změně pražského projektu architektky Zahy Hadid už jste možná slyšeli, třeba ale nevíte, že Sotheby’s bude dražit české současné umělce nebo že berlínský taneční klub Berghain dočasně přesedlal na galerijní provoz.

Přečtěte si také

J&T INVESTMENTS nový fond pro ty, kteří hledají příležitost pro růst hodnoty svého majetku

„Pravidelný výnos ze všeho, co člověk vybudoval a zároveň ochrana hodnoty rodinného majetku,“ tak by se v krátkosti dala shrnout myšlenka nového fondu, se kterým J&T přichází na trh. Fond J&T INVESTMENTS, jehož investiční výbor vede spoluzakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč, se při hledání investičních příležitostí bude opírat o zázemí skupiny J&T a jejích partnerů.

Přečtěte si také

5 současných českých umělkyň, které se vyplatí sledovat

V posledních letech se na umělecké scéně začínají výrazněji prosazovat ženské umělkyně. Objevují se na veletrzích, výstavách významných institucí, všímá si jich umělecká kritika i trh. Tuzemské prostředí není výjimkou, a proto jsem z řady talentovaných českých (a slovenských) umělkyň vybrala několik jmen, která se rozhodně vyplatí sledovat.

Přečtěte si také

Výhled na 35. týden: Trh bez výraznějších impulzů

Prázdniny budou pravděpodobně dokončeny za pozvolného tempa, jelikož na trhu budou chybět výraznější impulzy. Klasická témata jako pandemie, výměna názorů mezi USA a Čínou či poslední společnosti zveřejňující výsledky za 2. kvartál 2020 již nebudou pro trh výraznějšími faktory.

Přečtěte si také

Patří Tesla do indexu S&P 500?

Letos v červnu uplynulo deset let od vstupu výrobce elektrických vozů Tesla na americkou burzu Nasdaq. Nedlouho poté se po překotném růstu ceny akcií Tesla stala vůbec nejhodnotnějším výrobcem aut na světě, když v tržní kapitalizaci překonala japonskou Toyotu. Tesla je nyní gigantem americké burzy. Její tržní kapitalizace téměř 300 mld. USD je zhruba dvanáctá největší ze všech amerických firem a vyšší než např. hodnota Coca-Coly nebo Nike. Přesto Tesla zatím nepatří do indexu S&P 500, který je patrně nesledovanějším akciovým indexem na světě.

Přečtěte si také

Výhled na 34. týden: Nízké objemy a ospalé obchodování

Tento týden by se měl opětovně nést spíše v prázdninové náladě. Ani makroekonomická data nebudou protentokrát moci ovlivnit dění na trzích. „Témata tedy zůstanou stejná – pokračování vyjednávání o fiskálním balíku v USA a sledování vývoje pandemie,“ říká analytik Pavel Ryska.

Přečtěte si také