Navigace
Top články

Výhled na 11. týden: Investoři očekávají rychlejší nákup aktiv

I v tomto týdnu se pozornost investorů upíná k dluhopisovému trhu. Intenzita je o to větší, že ve středu bude probíhat zasedání FOMC. „Zde se neočekává, že by mělo dojít ke změně úrokových sazeb, ale mělo by být potvrzeno opětovné prodloužení současných programů QE o další tři měsíce,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Investice, která baví i chutná

Investice nemusí mít jen podobu akcií, dluhopisů nebo poštovních známek, ale také hodnotu emoční. Radost z nákupu poskytuje například investice do produktů z vinné révy. Kromě známějšího vína je finance možné vložit i do koňaku, který je označován za nejluxusnější pálenku světa. Specialitou je pak možnost nechat si vytvořit vlastní koňak, který ponese vaše rodinné jméno. J&T Concierge vám tuto příležitost zprostředkuje.

Přečtěte si také

Investice do umění táhnou

Může být J&T Banka Art Index vodítkem pro investování do současného umění? Jednoduchá odpověď zní ano, záleží však na časovém horizontu, o který se jedná. Index vychází z premisy, že k nejvýraznějšímu zhodnocení současného umění dochází až v řádu jedné či více generací. I mnohamilionová díla Muchy, Kupky či Toyen se za jejich života ve vztahu k dobovým mzdám pohybovala v podobných cenových relacích jako díla našich současníků.

Přečtěte si také

Jan Hlavsa: Je čas přinést západní styl investování také do Česka

Investiční platforma Fondee mění způsob, jakým Češi uvažují o penězích. Věkový průměr klientů se pohybuje nejčastěji ve věku 25 až 40 let, uživatelé vybírají spíše odvážnější typy portfolií. Do startupu, který založili manželé Hlavsovi, koncem loňského roku vstoupila J&T Banka jako strategický investor.

Přečtěte si také

Martin Kešner: Propad investic se zastavil, střední Evropa táhne

Startupy jsou křehké společnosti a ekonomické propady je ohrožují více než stabilní firmy se zkušenostmi a silným kapitálovým zázemím. Startupy, do nichž se rozhodl zainvestovat fond J&T Ventures, však uplynulý rok zvládly se ctí a povedlo se jim získat nové investory i klienty zvučných jmen.

Přečtěte si také

Výhled na březen: Rostou obavy z růstu výnosů státních dluhopisů

Březen naváže na únorové téma a tím bude vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů. Analytici budou především sledovat, zda se stabilizuje vývoj, či zda se dále vyhrotí dynamika.

Přečtěte si také

Fotbal a akcie

Byť se to na první pohled nemusí zdát, akciové trhy a fotbalový svět mají hodně společného. V obou těchto oblastech se točí velké peníze a sledují je desítky milionů lidí po zeměkouli, jimž dodávají pravidelnou dávku emocí. Ať pozitivních, když se vašemu portfoliu nebo oblíbenému týmu daří, nebo negativních, když třeba v aktuální mizérii fandíte Liverpoolu nebo jste na vrcholu trhu nakoupili a teď sledujete jízdu dolů.

Přečtěte si také

Rotace, růst výnosů a co dál?

Celkem těžká otázka, křišťálová koule by se hodila a ani od kartářky Jolandy se to již bohužel nedozvíme. Ale pojďme popořadě.

Přečtěte si také

Ekonomika ztrácí, ceny nemovitostí dál rostou. Co za tím je?

Než na ekonomiku tvrdě dopadly důsledky pandemie koronaviru, ceny nemovitostí stabilně rostly. Dokonce tak, že mnozí ekonomové kroutili hlavou nad tím, zda ještě mají nějaký zdravý fundament. V loňském roce se (nejen) česká ekonomika propadla, a tak se začalo spekulovat, jak moc propadnou ceny i bytů. Aktuální čísla ukazují, že k poklesu nedošlo, naopak ceny stále rostou až dvouciferným tempem. Nemovitosti jsou totiž v období finanční represe stále bezpečným investičním přístavem.

Přečtěte si také

Výhled na 10. týden: Analytici očekávají zvýšenou volatilitu

Nadcházející týden pokračuje ve sledování dluhopisového trhu. Pokračující růst výnosů bude rizikovým faktorem pro akciové indexy, tedy především na nedávné technologické hvězdy trhu vzhledem k jejich valuaci a rovněž rotaci prostředků k tradičním sektorům. Ty by měly profitovat z ekonomického oživení.

Přečtěte si také

Umění na jachtách, za kryptoměny i ve světě blockchainu

Trh s uměním v minulých dnech zažil spoustu dobrodružství. Winston Churchill si za lidových 250 milionů korun připsal nový autorský rekord, Damien Hirst vstoupil do světa kryptoměn, umění se začalo prodávat prostřednictvím NFT a francouzský veletrh FIAC otevřel své digitální brány.

Přečtěte si také

Volkswagen zpět na výsluní

Akcie Volkswagenu patřily v minulém roce k „otloukánkům“ akciového trhu a ti investoři, kteří drželi jeho akcie celý rok 2020, odepsali více než −15 %. To ani nemluvím o tom, že v průběhu březnových výprodejů byly akcie na polovině své počáteční hodnoty roku 2020.

Přečtěte si také

J&T Banka investovala do Rohliku Tomáše Čupra

Skupina Rohlik Group, jeden z předních evropských lídrů v online prodeji potravin, získala od investorů 190 milionů eur. Hlavními investory se staly Partech a Index Ventures, dále investovali EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a stávající investor Enern. Získané finanční zdroje použije Rohlik Group na expanzi na stávajících trzích, pro vstup do Německa a na další mezinárodní rozvoj.

Přečtěte si také

Záhadný nápis na Munchově obrazu rozluštěn

Tentokrát vám v rámci novinek ze světa umění přináším hlavně tipy na zajímavé čtení, koukání nebo poslouchání. Co si budeme povídat, odreagovat se potřebujeme asi všichni.

Přečtěte si také

Výhled na 9. týden: Březen bude o dlouhých státních dluhopisech

Začátek března bude opětovně o výnosech dlouhých státních dluhopisů. Rizikem je jejich další prudké zvyšování, resp. růst dynamiky. Rostoucí tzv. bezrizikové výnosy mají negativní vliv na ocenění rizikových aktiv, například akcií. „Pozvolný posun ve výnosech výše s pozvolně rostoucí inflací akciím není výrazně nepříznivý, ale prudké zvyšování výnosů bezrizikových aktiv v reakci teprve na očekávanou inflaci již negativní efekt má,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Jak investovat do umělé inteligence?

O umělé inteligenci a strojovém učení slýcháváme každý den a s jejich výsledky se setkáváme na každém kroku, aniž bychom si to uvědomovali. Jedná se o optimalizaci výsledků vyhledávání v prohlížečích, autonomní řízení motorových vozidel, nejrůznější asistenty, předpověď počasí nebo třeba synchronizaci výtahů ve výškových budovách. Otázkou zůstává, jak tento narůstající potenciál využít i investičně.

Přečtěte si také

Začíná hon na investice

Bývaly časy, kdy úrokové sazby zcela běžně převyšovaly inflaci. Ke zhodnocení financí tak stačilo založit si prostý vklad a časem si vybrat zajímavý výnos. Toto pravidlo však už dávno přestalo platit. A to nejen u vkladů a spoření. Padající sazby a narůstající inflace roztočily cenovou spirálu i u ostatních aktiv. Doba přeje rozumným a dlouhodobým investicím, díky kterým lze útlak úspor překlenout.

Přečtěte si také

Výhled na 8. týden: V pátek nás čeká technické převážení indexů MSCI

Tento týden bude trh nadále sledovat vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů USA, postupné doznívání výsledkové sezóny a ke konci týdne technický faktor převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

Hirst kurátorem u Gagosiana a Kintera v nové pražské galerii

Tento týden se novinky ze světa umění nesou v duchu dobrých zpráv o vznikání nových institucí. V Praze se plánuje nová budova filharmonie, ve Vršovicích se otevírá nová venkovní galerie, v Rožnově zase neobvyklá výstavní síň ve stylu white cube. Ale nebojte, není všechno cukrkandl. Jednu kritickou zprávu jsem si pro vás taky schovala.

Přečtěte si také

Platina získává zpět svůj investiční lesk

Vzácné kovy v čele se zlatem v období pandemie silně posilovaly a v loňském roce zaznamenaly dvouciferné zisky. Investoři nakupovali zlato zejména z důvodu ochrany proti rostoucí inflaci a znehodnocení peněz v souvislosti s rekordními měnovými stimuly ze strany centrálních bank. Cena zlata v roce 2020 posílila o více než 20 %, nicméně v letošním roce aktuálně ztrácí zejména kvůli posilování dolaru a růstu výnosů u státních dluhopisů. Částečně se tomu tak děje i proto, že investoři začali upřednostňovat investice do kovů, které sehrávají významnou roli v oblasti související se snižováním škodlivých emisí a obnovitelnými zdroji.

Přečtěte si také